przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 15 stycznia 2018

Wystąpienie Prezydenta RP na spotkaniu z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych

 

Eminencje,
Ekscelencje,
Wszyscy Szanowni Drodzy zebrani Państwo,
Wszyscy Dostojni przybyli Goście!

 

Bardzo serdecznie dziękuję za to, że mogę się z Państwem spotkać po raz trzeci, że zechcieliście Państwo przyjąć zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego. I bardzo też dziękuję, że w tym wyjątkowym roku 2018 to nasze spotkanie jest tak liczne i odbywa się w tak szczególnie pięknej oprawie. Dziękuję, że jesteśmy tutaj razem - przedstawiciele różnych związków wyznaniowych, przedstawiciele różnych Kościołów, przedstawiciele różnych narodów, grup etnicznych - związani jednym, wspólnym elementem, najistotniejszym, wspólną Rzeczpospolitą, polskim państwem, w którym żyjemy, mieszkamy, w którym się realizujemy, w tym szczególnym roku 2018, który jest rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Zobacz także: „Obywatele różnych wyznań wspólnie walczyli o Polskę” Zastanawiając się nad tym, co chcę Państwu powiedzieć i w jaki sposób to ująć, powiem tak: są dwa fundamentalne elementy związku naszego z Rzeczypospolitą i Rzeczypospolitej z nami. Otóż, z jednej strony to my - mówię w sensie wielu pokoleń - stawaliśmy w obronie Rzeczypospolitej ramię w ramię, niezależnie od języka, którym posługiwali się nasi przodkowie i którym my sami się posługujemy, niezależnie od tego, jaką wiarę wyznawaliśmy, niezależnie od tego, w której części polskiej ziemi mieszkaliśmy – stawaliśmy w obronie i w walce o Rzeczpospolitą, broniąc jej albo walcząc o to, aby ją odzyskać.

 

Tym wielkim symbolem wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej są polskie cmentarze wojenne: polskich legionistów, którzy z Józefem Piłsudskim i z generałem Hallerem szli po to, żeby odzyskać Rzeczpospolitą i o których mówili, że są szaleńcami, nie wierząc im, że chcieć to móc; i w 1920 roku, kiedy walczyli o to, żeby Polska przetrwała, żeby nie została zniszczona przez bolszewików; i później w czasie II wojny światowej, kiedy walczono o to, żeby mogła istnieć, żeby wróciła na mapę. Na tych cmentarzach są groby: i z krzyżem łacińskim, i z krzyżem prawosławnym, i z półksiężycem, i z gwiazdą Dawida. Ci żołnierze leżą obok siebie w jednej ziemi, tak jak walczyli ramię w ramię. I to jest wielki symbol wspólnoty Rzeczypospolitej, którą stanowimy ponad wszelkimi różnicami.

 

Z drugiej strony można zadać pytanie: A po co to robili? Bo oni nie tylko bronili Rzeczypospolitej, ale oni także chcieli, żeby to była ich Rzeczpospolita. Ta, w której mogli żyć, w której mogli się rozwijać, ta, która przez wieki byłą Rzeczpospolitą, którą ja nazywam "Rzeczpospolitą Przyjaciół", w której różne narody, różne grupy etniczne, różne wyznania były obok siebie, funkcjonowały i były doceniane przez polskie państwo - chociażby poprzez możliwość sprawowania w nim urzędów, przez stulecia. I chcieli, żeby ta Rzczypospolita istniała, żeby ona była, żeby była wolna, suwerenna, niepodległa, żeby to wszystko właśnie w niej mieli, tak jak ich ojcowie.

 

Bo historia nauczyła nas, że tylko wolna, niepodległa i suwerenna Polska jest miejscem, które zapewnia bezpieczeństwo, które zapewnia spokój, które zapewnia możliwość normalnego życia. O to właśnie walczyli, żeby była wolna, żeby była niepodległa, żeby była suwerenna. To także im, pokoleniom naszych przodków, oddajemy hołd. I to stulecie niepodległości, te wszystkie uroczystości, które będziemy realizowali, ciesząc się z tego, że dzisiaj jest suwerenna i niepodległa Polska także temu będą służyły - żeby ich wspomnieć, tych bohaterów: tych, którzy przeżyli, ale także tych, którzy zginęli, niezależnie od tego, jakim językiem mówili, niezależnie od tego, jaką wiarę wyznawali.

 

Dziękuję Państwu, że jesteście tutaj pokazując, że ta wspólnota w niepodlełej, wolnej Polsce nadal trwa, że wszyscy jesteśmy z tym jednym, wielkim bytem, jakim jest suwerenna, niepodległa Polska absolutnie złączeni i zjednoczeni w myśleniu o wolnej i niepodległej Polsce. Dziękuję Państwu za tę obecność, proszę o to, żebyśmy w  roku stulecia niepodległości byli obecni na spotkaniach, na uroczystościach, wszędzie tam, gdzie to stulecie i jego bohaterów będziemy wspominali.

 

Chciałem Państwu też na początku tego 2018 roku złożyć życzenia. Życzenia, żeby był to dobry rok, żebyście Państwo zrealizowali wszystkie swoje zamierzenia, żebyście Państwo zrealizowali cele, które sobie stawiacie, żeby ten rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości był także rokiem Waszego osobistego sukcesu i Waszych wspólnot, które stanowią element naszej wielkiej wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej. Wszystkiego dobrego i jeszcze raz dziękuję.

 

Wielkim symbolem wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej są polskie cmentarze wojenne - podkreślał Prezydent Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.