przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 17 stycznia 2018

Wystąpienie Prezydenta RP na konferencji „Technologie przyszłości. Elektromobilność”

 

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Wszyscy Drodzy zebrani Goście!

 

Czy jesteśmy w stanie nawiązać walkę, wejść w konkurencję z bogatym i rozwinięty technologicznie zachodem? Tak! Jestem o tym przekonany, jako Prezydent Rzeczypospolitej i jako człowiek, który pochodzi z rodziny, w której nauka, praca akademicka zawsze była tym elementem najistotniejszym, jeżeli chodzi o kwestie zawodowe. Tak, jestem przekonany, że jesteśmy w stanie. Jesteśmy w stanie jako kraj, jesteśmy w stanie jako społeczeństwo.

 

Dlaczego? Dlatego, że jesteśmy ludźmi inteligentnymi, dlatego, że to właśnie przedstawiciele naszego społeczeństwa, naszego narodu pracują na uczelniach – można powiedzieć bez przesady – na całym świecie i wielu z nich notuje wielkie sukcesy. Dlatego właśnie, że Polacy pracują we wszystkich największych firmach na świecie, właśnie w dziedzinie badań i rozwoju, i odnoszą sukcesy. Zobacz także: Elektromobilność – jakie korzyści dla Polski? PL/ENG

 

Czy elektromobilność jest ważna? Szanowni Państwo, ja bym powiedział, że jest bardzo ważna, dlatego że dzisiaj 97% ropy naftowej, z której wytwarzamy benzynę czy inne paliwa, które służą do poruszania pojazdów mechanicznych, musimy pobierać z zewnątrz. Nie mamy de facto ropy naftowej, to jest coś, co musimy do Polski importować. Jeżeli chodzi o energię elektryczną, jesteśmy w stanie ją wytwarzać na miejscu. Z takich czy innych źródeł, nie będę o tym w tej chwili dyskutował, to jest inna materia, ale jesteśmy w stanie energię elektryczną wyprodukować sami, jesteśmy w stanie w tym zakresie być samowystarczalni. Jeżeli choćby weźmiemy pod uwagę to, że mamy 90% węgla kamiennego w ogóle, jaki jest dzisiaj w zasobach europejskich, nie ma żadnych wątpliwości, że w taki czy inny sposób jesteśmy w stanie wyprodukować energię elektryczną we własnym zakresie. To jest coś, co jest niezmiernie istotne.

 

Mówiąc dzisiaj o elektromobilności, mówimy nie tylko o tym, co jest dzisiaj niezwykle modne, czyli mówimy o środowisku, mówimy o czystym powietrzu, mówimy o tym, co dzisiaj też i niezwykle dotyka mieszkańców wielu polskich miast, a mianowicie zanieczyszczenie powietrza, smog. Samochody elektryczne oznaczają brak emisji. To jest w moim przekonaniu zdecydowana większość tego, co rzeczywiście powoduje zjawisko smogu. Jeżeli przejdziemy na elektormibilność, jeżeli będziemy w stanie w istotnym stopniu zastąpić dzisiejsze samochody z tym napędem, który dzisiaj w zdecydowanym stopniu jeszcze przeważa, a więc benzyna czy olej napędowy – będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze. To jest jedna sprawa.

 

Druga sprawa, proszę Państwa, to rozpędzenie mechanizmu badań i rozwoju – kwestia niezwykle istotna. Jestem przekonany, że w najbliższych latach na świecie będą cały czas poszukiwane, tak jak są zresztą od lat poszukiwane alternatywne źródła zasilania pojazdów mechanicznych. Dzisiaj pierwszeństwo w tym zakresie zdecydowanie przejmuje energia elektryczna. Uważam, że powinniśmy w tym kierunku podążać.

 

Cieszę się, że w Polsce są realizowane badania w tym zakresie, cieszę się, że Polska ma nie tylko tradycje od wielu lat produkowania u nas pojazdów elektrycznych, jak choćby firma „Melex”, ale mamy także w tym zakresie i sukcesy. Przede wszystkim jeżeli chodzi o autobusy. „Solaris”, który zdobywa nagrody, który jest w absolutnej czołówce światowej, jeśli chodzi o produkcję autobusów elektrycznych. „Ursus”, który również produkuje swoje autobusy i pojazdy elektryczne, to jest to, czym dzisiaj jesteśmy już w stanie pochwalić się w tej przestrzeni ogólnoświatowej. Mamy naukowców, którzy cały czas prowadzą w tej kwestii badania, którzy mają osiągnięcia, rzeczywiście można dziś już powiedzieć w przestrzeni ogólnoświatowej.

 

Proszę Państwa, chciałbym, żebyśmy to realizowali, jeżeli mamy być, tak jak to przewidziano w strategii odpowiedzialnego rozwoju pana Premiera Mateusza Morawieckiego - jeżeli mamy być państwem innowacyjnym, jeżeli mamy być państwem, w którym gospodarka rozwija się dynamicznie, tak jak powiedziałem na wstępie, konkurując z gospodarkami światowymi – musimy produkować w Polsce dobra wysoko przetworzone. To jest podstawa.

Zwiększenie wydajności pracy, produkowanie dóbr rzeczywiście nowoczesnych, takich które będą w absolutnej awangardzie światowej, które będą mogły konkurować z najlepszymi, największymi, najbardziej rozpoznawalnymi markami na świecie.

 

To jest wielka ambicja, to jest bardzo trudne zadanie, mamy wszyscy tego świadomość. Ale ja jestem przekonany, jesteśmy w stanie to zrealizować, dlatego dziękuję za przybycie na tę konferencję, dziękuję za to, że będziemy mogli słuchać i przyglądać się dyskusji i dziękuję wszystkim tym, którzy w tym zakresie pracują.

 

Poprzednio rozmawialiśmy o biotechnologiach, także mamy w tym zakresie sukcesy, dzisiaj rozmawiamy o elektromobilności. Będziemy tu, na tych konferencjach „Technologie przyszłości” rozmawiali o kolejnych elementach nowoczesnej gospodarki. Ja, jako Prezydent głęboko wierzę w to, że jesteśmy w stanie nawiązać do najlepszych i jesteśmy w stanie znaleźć się w gronie najlepszych i o to mi chodzi. O to mi chodzi, żebyśmy tu w Polsce, nie wyjeżdżając za granicę, tu pozostając, realizowali ambitne zamierzenia gospodarcze, jestem przekonany, że jesteśmy w stanie to uczynić. Dziękuję  za obecność na dzisiejszym spotkaniu i mam nadzieję, że zaraz głos przejmą fachowcy. 

Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.