Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 stycznia 2018

Wystąpienie Prezydenta RP na konferencji „Technologie przyszłości. Elektromobilność”

 

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Wszyscy Drodzy zebrani Goście!

 

Czy jesteśmy w stanie nawiązać walkę, wejść w konkurencję z bogatym i rozwinięty technologicznie zachodem? Tak! Jestem o tym przekonany, jako Prezydent Rzeczypospolitej i jako człowiek, który pochodzi z rodziny, w której nauka, praca akademicka zawsze była tym elementem najistotniejszym, jeżeli chodzi o kwestie zawodowe. Tak, jestem przekonany, że jesteśmy w stanie. Jesteśmy w stanie jako kraj, jesteśmy w stanie jako społeczeństwo.

 

Dlaczego? Dlatego, że jesteśmy ludźmi inteligentnymi, dlatego, że to właśnie przedstawiciele naszego społeczeństwa, naszego narodu pracują na uczelniach – można powiedzieć bez przesady – na całym świecie i wielu z nich notuje wielkie sukcesy. Dlatego właśnie, że Polacy pracują we wszystkich największych firmach na świecie, właśnie w dziedzinie badań i rozwoju, i odnoszą sukcesy. Zobacz także: Elektromobilność – jakie korzyści dla Polski? PL/ENG

 

Czy elektromobilność jest ważna? Szanowni Państwo, ja bym powiedział, że jest bardzo ważna, dlatego że dzisiaj 97% ropy naftowej, z której wytwarzamy benzynę czy inne paliwa, które służą do poruszania pojazdów mechanicznych, musimy pobierać z zewnątrz. Nie mamy de facto ropy naftowej, to jest coś, co musimy do Polski importować. Jeżeli chodzi o energię elektryczną, jesteśmy w stanie ją wytwarzać na miejscu. Z takich czy innych źródeł, nie będę o tym w tej chwili dyskutował, to jest inna materia, ale jesteśmy w stanie energię elektryczną wyprodukować sami, jesteśmy w stanie w tym zakresie być samowystarczalni. Jeżeli choćby weźmiemy pod uwagę to, że mamy 90% węgla kamiennego w ogóle, jaki jest dzisiaj w zasobach europejskich, nie ma żadnych wątpliwości, że w taki czy inny sposób jesteśmy w stanie wyprodukować energię elektryczną we własnym zakresie. To jest coś, co jest niezmiernie istotne.

 

Mówiąc dzisiaj o elektromobilności, mówimy nie tylko o tym, co jest dzisiaj niezwykle modne, czyli mówimy o środowisku, mówimy o czystym powietrzu, mówimy o tym, co dzisiaj też i niezwykle dotyka mieszkańców wielu polskich miast, a mianowicie zanieczyszczenie powietrza, smog. Samochody elektryczne oznaczają brak emisji. To jest w moim przekonaniu zdecydowana większość tego, co rzeczywiście powoduje zjawisko smogu. Jeżeli przejdziemy na elektormibilność, jeżeli będziemy w stanie w istotnym stopniu zastąpić dzisiejsze samochody z tym napędem, który dzisiaj w zdecydowanym stopniu jeszcze przeważa, a więc benzyna czy olej napędowy – będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze. To jest jedna sprawa.

 

Druga sprawa, proszę Państwa, to rozpędzenie mechanizmu badań i rozwoju – kwestia niezwykle istotna. Jestem przekonany, że w najbliższych latach na świecie będą cały czas poszukiwane, tak jak są zresztą od lat poszukiwane alternatywne źródła zasilania pojazdów mechanicznych. Dzisiaj pierwszeństwo w tym zakresie zdecydowanie przejmuje energia elektryczna. Uważam, że powinniśmy w tym kierunku podążać.

 

Cieszę się, że w Polsce są realizowane badania w tym zakresie, cieszę się, że Polska ma nie tylko tradycje od wielu lat produkowania u nas pojazdów elektrycznych, jak choćby firma „Melex”, ale mamy także w tym zakresie i sukcesy. Przede wszystkim jeżeli chodzi o autobusy. „Solaris”, który zdobywa nagrody, który jest w absolutnej czołówce światowej, jeśli chodzi o produkcję autobusów elektrycznych. „Ursus”, który również produkuje swoje autobusy i pojazdy elektryczne, to jest to, czym dzisiaj jesteśmy już w stanie pochwalić się w tej przestrzeni ogólnoświatowej. Mamy naukowców, którzy cały czas prowadzą w tej kwestii badania, którzy mają osiągnięcia, rzeczywiście można dziś już powiedzieć w przestrzeni ogólnoświatowej.

 

Proszę Państwa, chciałbym, żebyśmy to realizowali, jeżeli mamy być, tak jak to przewidziano w strategii odpowiedzialnego rozwoju pana Premiera Mateusza Morawieckiego - jeżeli mamy być państwem innowacyjnym, jeżeli mamy być państwem, w którym gospodarka rozwija się dynamicznie, tak jak powiedziałem na wstępie, konkurując z gospodarkami światowymi – musimy produkować w Polsce dobra wysoko przetworzone. To jest podstawa.

Zwiększenie wydajności pracy, produkowanie dóbr rzeczywiście nowoczesnych, takich które będą w absolutnej awangardzie światowej, które będą mogły konkurować z najlepszymi, największymi, najbardziej rozpoznawalnymi markami na świecie.

 

To jest wielka ambicja, to jest bardzo trudne zadanie, mamy wszyscy tego świadomość. Ale ja jestem przekonany, jesteśmy w stanie to zrealizować, dlatego dziękuję za przybycie na tę konferencję, dziękuję za to, że będziemy mogli słuchać i przyglądać się dyskusji i dziękuję wszystkim tym, którzy w tym zakresie pracują.

 

Poprzednio rozmawialiśmy o biotechnologiach, także mamy w tym zakresie sukcesy, dzisiaj rozmawiamy o elektromobilności. Będziemy tu, na tych konferencjach „Technologie przyszłości” rozmawiali o kolejnych elementach nowoczesnej gospodarki. Ja, jako Prezydent głęboko wierzę w to, że jesteśmy w stanie nawiązać do najlepszych i jesteśmy w stanie znaleźć się w gronie najlepszych i o to mi chodzi. O to mi chodzi, żebyśmy tu w Polsce, nie wyjeżdżając za granicę, tu pozostając, realizowali ambitne zamierzenia gospodarcze, jestem przekonany, że jesteśmy w stanie to uczynić. Dziękuję  za obecność na dzisiejszym spotkaniu i mam nadzieję, że zaraz głos przejmą fachowcy. 

Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy

Poleć znajomemu