przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 1 lutego 2018

Wystąpienie na uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmów

 

Szanowna Pani Marszałek,

Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Panowie Prezesi,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

a w szczególności Najbliżsi Naszych Bohaterów poległych przed 60, 65, 70, 75 laty, wiele, wiele lat temu, ale jakże drogich Rzeczypospolitej i nam wszystkim!

 

 

Proszę Państwa, to dla mnie już trzecia taka uroczystość tutaj, w Pałacu Prezydenckim, gdy najbliższym żołnierzy Rzeczypospolitej ‒ poległych, pomordowanych za to, że do samego końca byli wierni złożonej przysiędze i walczyli o wolną, suwerenną Polskę ‒ wręczymy noty identyfikacyjne poświadczające to, że po dziesiątkach lat udało się odnaleźć miejsca ukrycia zwłok ich najbliższych. Co w efekcie umożliwi także pogrzebanie szczątków doczesnych tych, którzy za Polskę do końca walczyli.

 

Dzieje się to w roku szczególnym dla naszego kraju. Rok 2018 to rok stulecia odzyskania niepodległości – jakże symboliczny także i dla nich, którzy walczyli właśnie o tę suwerenną, niepodległą, prawdziwie wolną Polskę. Czy marzyli o tym, że będzie taka Polska, w jakiej dzisiaj jesteśmy? Nie wiem, pewnie marzyli o znacznie lepszej. To jest cały czas nasze wielkie wobec nich zadanie. Jeżeli ktoś by mnie zapytał, jakie mamy wobec nich zobowiązanie, powiedziałbym: każdego dnia starać się budować taką Polskę, o jakiej oni marzyli ‒ silną, zamożną, decydującą sama o sobie, czyli suwerenną, niezależną od żadnych nakazów z zewnątrz, a jednocześnie dumną, która dba o swoich obywateli, jest w stanie się obronić. Z całą pewnością o takiej właśnie Polsce oni marzyli.

 

Zobacz także: Prezydent: Przywracamy godność Polsce Proszę Państwa, czasem mówiłem, że przez ten akt odnalezienia, przez akt pochówku – godnego, z honorami – nie przywracamy im godności, oni godność zawsze mieli. My przywracamy godność Polsce – że wreszcie ich odnajdujemy, choć przecież minęło prawie 30 lat, odkąd zrzuciliśmy okowy ustroju, który ich zamordował.

 

Czy to jest smutne? Jest. Ale ja i tak bardzo cieszę się z tego, że możemy dziś spotkać się tu, w Pałacu Prezydenckim, i że mam ten zaszczyt, iż mogę Państwu – ich najbliższym – wręczyć noty identyfikacyjne. Bo to pokazuje, że Polska jednak cały czas zmienia się na lepsze ‒ właśnie tak, jak oni by tego chcieli. Bo to właśnie taka Polska, jakiej oni pragnęli – to jest ta Polska, która ich odnajduje.

 

Chciałem z całego serca podziękować wszystkim, którzy są cały czas zaangażowani w ten proces poszukiwania, odnajdywania, wydobywania. Chciałem bardzo serdecznie podziękować przedstawicielom Instytutu Pamięci Narodowej na czele z panem Jarosławem Szarkiem. Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy bezpośrednio są zaangażowani w ten proces: panu prof. Szwagrzykowi, ale przede wszystkim młodzieży, wolontariuszom, którzy współpracują z Panem Profesorem, którzy przychodzą codziennie na Łączkę, których pracę miałem możliwość zobaczyć. To wielkie zaangażowanie, niezwykłe serce i poświęcenie. Czułość, z jaką wykonują to zadanie, to jest coś niebywałego!

 

Jestem, proszę Państwa, niezwykle szczęśliwy – i jestem pewien, że i oni byliby szczęśliwi – że udało się wychować takie pokolenie młodych ludzi. Które tak patrzy na Polskę i na tych, którzy dla Polski się poświęcali. Jestem głęboko wdzięczny za to wielkie dzieło, które jest wykonywane przez Pana Profesora i jego współpracowników. Jest wykonywane nie tylko na polskiej ziemi, bo Instytut cały czas poszerza zakres swojej działalności. Te poszukiwania trwają także na dawnych ziemiach polskich – na Białorusi, mam nadzieję, że będą mogły być kontynuowane także i na Ukrainie.

 

Proszę Państwa, to jest ogromne zadanie – odnalezienie bohaterów naszej wolności, bohaterów walki o suwerenną, niepodległą Polskę. Ale wierzę, że właśnie ta suwerenna, niepodległa Polska będzie w stanie to zadanie do końca rzetelnie wykonać. Polska, która działa młodymi rękoma pokolenia wychowanego dla Polski – i to jest rzeczywiście niezwykłe.

 

Dziękuję jeszcze raz za obecność w Pałacu Prezydenckim i składam głębokie wyrazy szacunku wszystkim najbliższym naszych bohaterów, którzy zechcieli dzisiaj przyjść do Pałacu Prezydenckiego.

 

Dziękuję bardzo.

Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmów.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.