Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 1 marca 2018

Wystąpienie Prezydenta RP podczas wręczenia nominacji generalskich

Wystąpienie Prezydenta RP podczas wręczenia nominacji generalskich

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Najbliżsi i Przyjaciele Panów Generałów,

Wszyscy Dostojni przybyli Goście,

Członkowie Kapituł,

Szanowni Państwo,

 

Gratuluję Panom Generałom z całego serca tych jakże ważnych w życiu każdego żołnierza awansów. Awansów generalskich - a więc w grupie i do grupy stanowiących absolutną elitę polskiej armii.

 

Zobacz także: Prezydent wręczył nominacje generalskie Gratuluję więc tego osobistego sukcesu, ale gratuluję także zaufania. Bo, jak Panowie doskonale wiecie, te awanse oznaczają zaufanie ze strony Ministra Obrony Narodowej, Pana Mariusza Błaszczaka i z mojej strony jako Prezydenta Rzeczypospolitej. Oznaczają zaufanie, ale oznaczają również i zadanie, bo awans to nie jest przejście na emeryturę.

 

Awans to nie tylko docenienie dotychczasowej pracy, dotychczasowej służby dla Rzeczypospolitej – tego, w jaki sposób Panowie działali do tej pory jako generałowie czy też jako oficerowie, pułkownicy.  Ale to przede wszystkim zadanie, zobowiązanie w związku z tym do jeszcze większej uwagi, jeszcze większego skupienia na służbie, na kierowaniu armią czy rodzajami sił zbrojnych czy też jednostkami – to wielka odpowiedzialność. Odpowiedzialność także za te procesy, które dzisiaj w stosunku do polskiej armii zachodzą. A mamy dwa takie najistotniejsze procesy bardzo ogólnie mówiąc.

 

Z jednej strony jest to reforma armii w sensie organizacyjnym, bo przygotowujemy w tej chwili nowy system kierowania i dowodzenia. Przygotowujemy w tej chwili zmiany, jeżeli chodzi o kształt organizacyjny Wojska Polskiego.  Ale proszę Państwa realizujemy również niezwykle ważny proces modernizacji sił zbrojnych, co oznacza unowocześnienie i wielkie zakupy. Niebagatelne, ogromne kwoty, które mają być w ciągu najbliższych lat przeznaczone na  nowe wyposażenie dla polskiego wojska.

 

Po co to jest potrzebne? Tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Mamy zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa, mamy takie realia w dzisiejszej Europie i świecie, jakie mamy. Potrzebujemy armii silnej, potrzebujemy armii dobrze wyszkolonej, potrzebujemy armii zdyscyplinowanej, zmotywowanej, o wysokim morale, o patriotycznych postawach, o wielkim poczuciu odpowiedzialności i obowiązku wobec Ojczyzny i wobec rodaków.

 

 

Ale potrzebujemy też armii bardzo dobrze wyposażonej.  Takiej, gdzie żołnierz jest możliwie maksymalnie zabezpieczony z jednej strony - bo przecież życie i zdrowie żołnierza jest rzeczą najważniejszą, ale z drugiej strony, gdzie żołnierz może też w sposób sprawny wykonywać swoje obowiązki - właśnie stania na straży, służenia i obrony Ojczyzny. To Panowie jesteście za to odpowiedzialni. To wasze decyzje, wasze wskazania, wasze sugestie mają tutaj znaczenie fundamentalne. I to jest właśnie to wielkie zadnie, które stoi przed Panami.

 

Jestem przekonany, że będziecie umieli się z tego zadania wywiązać wzorcowo. Zarówno jako dowódcy, jak i jako eksperci, którzy będą służyli radą i wsparciem. Zarówno Panu Ministrowi, który bezpośrednio zajmuje się sprawami Wojska Polskiego, jako Minister Obrony Narodowej, jak i mnie Prezydentowi, który swoje zwierzchnictwo nad Polskimi Siłami Zbrojnymi wykonuje za pośrednictwem Pana Ministra. Na szczęście za pośrednictwem Pana Ministra, bo taka jest reguła konstytucyjna w okresie pokoju. Mamy pokój, ale wojsko musi być zawsze przygotowane do tego, żeby strzec granicy państwowej, żeby strzec bezpieczeństwa obywateli, bo to jest najważniejsze.

 

Wierzę w to, że swoją dalszą służbą będziecie Panowie czynili wszystko, aby polska armia była właśnie taka, jak przed chwilą opisałem – sprawna, zmotywowana, dobrze wyposażona, a przede wszystkim przygotowana do tego, żeby zrealizować skutecznie te najważniejsze obowiązki.

 

Gratuluję Panom Generałom. Otrzymujecie te nominacje w dniu, który nie jest zwykłym dniem, w roku, który nie jest zwykłym rokiem. One przejdą do historii jako nominacje generalskie nadane, wręczone w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale one przejdą też do historii jako nominacje wręczone w  Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy, którzy nigdy nie porzucili żołnierskiej przysięgi. Żołnierzy, którzy stali do samego końca w obronie Ojczyzny, do samego końca jej służyli – dla których dyshonorem było zgodzić się na taką Polskę, jaką wtedy przyniesiono tutaj na sowieckich bagnetach. Polskę, która miałaby nie być krajem suwerennym, Polskę która nie była prawdziwie niepodległa – państwo, w którym Polacy nie byli prawdziwe wolni.

 

To także jest element wielkiego zobowiązania dla Panów Generałów – tamta pamięć o tych, którzy nigdy się nie złamali i nie cofnęli się w obronie Rzeczypospolitej, w służbie dla wolnej Polski, w służbie dla polskiego narodu. Wierzę w to, że Panowie Generałowie, nie tylko sami będą tak pełnili swoją służbę, że w razie potrzeby będą gotowi dla Ojczyzny na wszystko, ale że będą też tak kształtowali młode charaktery, młodych żołnierzy, taki właśnie etos będą im przekazywali.  To bardzo wielkie zadanie. Jeszcze raz z całego serca gratuluję Panom Generałom, jeszcze raz z całego serca gratuluję najbliższym – rodzinom, przyjaciołom. Bardzo się cieszę z tych nominacji i tak, jak Panowie Generałowie powiedzieli: ku chwale Ojczyzny. Niech żyje Polska! 

Poleć znajomemu