przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 26 marca 2018

Wypowiedź Prezydenta dla mediów w bazie Bagram

 

Witamy Państwa bardzo serdecznie w legendarnej bazie Bagram w Afganistanie, gdzie służbę pełnią nasi żołnierze z VII Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach misji Resolute Support.

 

Proszę Państwa,  przyjechaliśmy z panem ministrem razem, żeby odwiedzić naszych żołnierzy, żeby zobaczyć w jakich warunkach realizują swoją służbę, i żeby im wprost przekazać nasze podziękowania – im, ich rodzinom, a także najlepsze życzenia spokojnych świąt Wielkiejnocy. Tak się składa, że służbę będą pełnili jeszcze przez prawie dwa miesiące, dlatego, że kończą ją na początku czerwca, w związku z tym święta spędzą tutaj, nie będą mogli spotkać się ze swoimi rodzinami. Tak to jest, tak wygląda ta służba - trudna służba w miejscu niebezpiecznym, jakim jest Afganistan. Rozmawialiśmy o tym dzisiaj z żołnierzami. 

 

Zobacz także: Prezydent RP z wielkanocną wizytą w PKW Afganistan [PL/ENG] Miałem ten zaszczyt i przyjemność, pan minister także, że odznaczaliśmy dzisiaj polskich żołnierzy i naszych amerykańskich sojuszników odznaczeniami państwowymi, dziękując im za służbę, za poświęcenie, za bardzo dobrą współpracę i za realizację zadań, które są tu położone w ramach działania stabilizacyjnego w Afganistanie.

To już nie jest misja bojowa, to jest misja, która dzisiaj polega na doradztwie, misja, która polega na szkoleniu. Ale wszyscy doskonale wiemy, że Afganistan jest miejscem, w którym prowadzona jest cały czas działalność terrorystyczna. Tutaj, kiedy żołnierze wyjeżdżają poza bazę mogą spodziewać się wszystkiego. A i często zdarzają się ataki na bazę, ataki choćby rakietowe. To nie jest spokojna służba. To jest w tej chwili najbardziej niebezpieczne miejsce ze wszystkich, w których służą polscy żołnierze.

 

Przyjechaliśmy z panem ministrem po to właśnie, żeby wyrazić im wdzięczność, po to, żeby się z nimi spotkać, po to, żeby złożyć im życzenia, a także żeby zobaczyć w jakich warunkach pracują, żeby także porozmawiać z sojusznikami. Długą rozmowę mieliśmy z gen. Nicholsonem, który jest głównym dowódcą całej misji Resolute Support w Afganistanie.  Bardzo chwalił polskich żołnierzy. Usłyszeliśmy bardzo wiele dobrych słów, doceniających niezwykle służbę polskich żołnierzy, ich oddanie, ich wyszkolenie, przygotowanie, ich postawę, i to zarówno od gen. Nicholsona, jak i od innych amerykańskich dowódców tutaj. Ale także od premiera Afganistanu, z którym rozmawialiśmy przed momentem, który też bardzo chwalił polskich żołnierzy, dziękował za ich służbę tutaj.

 

Proszę Państwa,  ta misja polska w Afganistanie zaczęła się w 2002 roku, to 16 lat stałej obecności Polaków, którzy na początku tutaj walczyli, a teraz starają się podejmować wszelkie działania, żeby przywrócić w Afganistanie normalność, żeby Afganistan mógł stać się krajem, który będzie mógł się spokojnie rozwijać. Dzisiaj zajmują się szkoleniem żołnierzy afgańskich, przygotowują zarówno żołnierzy służb specjalnych, jak i innych formacji do tego, żeby mogli służyć swojemu krajowi, żeby sami mogli zapanować tutaj nad porządkiem, żeby sami mogli skutecznie zwalczać terrorystów. To są dzisiaj działania prowadzone przez naszych żołnierzy. Ale cały czas są tutaj potrzebni i dlatego obiecywaliśmy dzisiaj panu generałowi Nicholsonowi, że nie zamierzamy wycofywać naszych żołnierzy, bo misja musi trwać dalej, aż do skutku. To znaczy, kiedy armia afgańska sama będzie mogła przejąć wszystkie obowiązki, poradzi sobie z nimi i będzie bardzo prawdopodobne przynajmniej, że da radę tym wszystkim obowiązkom podołać. Wręcz zadeklarowaliśmy, że do końca tego roku zwiększymy o 50 żołnierzy ten kontyngent, tutaj. Powtarzam, że ten kontyngent nie uczestniczy w żadnych walkach - to jest misja szkoleniowa, misja, która tutaj jest bardzo potrzebna, bardzo doceniana. To jest również kwestia naszej odpowiedzialności sojuszniczej, pokazujemy, że nasza postawa jest zgodna z zasadą NATO 360 stopni, czyli nie tylko nasz kierunek jest dla nas ważny, nie tylko to, żeby jednostki NATO były w Polsce i żebyśmy mieli sojuszniczych żołnierzy na naszym terenie, ale także my realizujemy misję niesienia pokoju i budowania świata stabilności w innych regionach, tam gdzie jest to potrzebne.


Jeszcze raz chcę podkreślić, że niezwykle doceniamy tę służbę, którą wykonują nasi żołnierze, robią tutaj świetną robotę w Afganistanie. Jesteśmy im za to ogromnie wdzięczni, jesteśmy ogromnie wdzięczni ich najbliższym, że to rozstanie – trudne rozstanie – wytrzymują. Państwo już niedługo wrócą do domu, przyjedzie kolejna zmiana i wierzę w to, że utrzymamy ten niezwykle wysoki poziom, panie ministrze, jaki jest w tej chwili.

 

Wypowiedź Prezydenta Andrzeja Dudy dla mediów w bazie Bagram

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.