Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 26 marca 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas wizyty w bazie Bagram w Afganistanie

 

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Czcigodny Księże Biskupie Generale, Ordynariuszu Wojska Polskiego,

Szanowni Panowie Generałowie,
Szanowny Panie Pułkowniku, Dowódco Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie,
Szanowni Państwo Oficerowie,
Żołnierze,
Wszyscy Zebrani Goście,
Our Brothers in Arms and Allies!

 

Jest mi niezmiernie miło i jest to dla mnie wzruszający moment, że mogę się spotkać z polskimi żołnierzami pełniącymi służbę tak daleko od granic Rzeczypospolitej. Służbę tak wymagającą, tak trudną, a jednocześnie tak ważną dla Polski.

 

Zobacz także: Prezydent RP z wielkanocną wizytą w PKW Afganistan [PL/ENG] Wypowiedź Prezydenta dla mediów w bazie Bagram Patrzę na tę tablicę z wypisanymi nazwami polskich miast i miejscowości – te drogowskazy. Na większości ponad 5 tys. km. Polscy żołnierze kolejnych kontyngentów i kolejnych misji służą tutaj prawie od 16 lat. To bardzo długo. Nigdy jeszcze polska armia od czasów II wojny światowej nie wykonywała tak długiej i tak niebezpiecznej misji. 44 polskich żołnierzy, w tym dwóch pracowników wojska, zginęło w czasie tych 16 lat. 361 zostało rannych, a ponad 850 poszkodowanych. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, co to znaczy pełnić służbę tutaj, w Afganistanie – na tym tak niebezpiecznym i nieprzyjaznym terenie.

 

Polska armia – chociaż w tej chwili mamy 10 kontyngentów w różnych miejscach na świecie – nie ma drugiego tak niebezpiecznego zadania. Misja, którą wypełniacie, nie jest bojowa, nie walczycie – szkolicie, przekazujecie swoje doświadczenie, wspieracie. Ale prawda jest taka, że zdarzyć się może wszystko ‒ i wiecie to doskonale. Ale chcę z całą mocą powiedzieć: Polska za doskonałe i dumne wypełnianie tego zadania jest Wam ogromnie wdzięczna – Wam i Waszym najbliższym.

 

Nie oszukujmy się, Wasi małżonkowie, dzieci drżą na myśl o tym, że może przyjść informacja, że w Afganistanie coś się stało. To jest element żołnierskiego trudu, ale szczególnie w takich miejscach jak to. I dlatego Polska jest Wam tak ogromnie wdzięczna – dlatego że swoją postawą pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Że przyjmujemy na siebie trud sojuszniczej służby. Że reguła 360 stopni, o której mówimy na spotkaniach, nie jest pustym zwrotem. Że nie pilnujemy tylko granic Rzeczypospolitej.

 

Rozumiemy, że nasza służba, nasz wojskowy trud potrzebne są także w innych miejscach. Także tak trudnych jak to, gdzie nie walczy się z regularną armią, gdzie człowiek spotyka się z terrorystami, gdzie skrytobójczo podkładane są bomby pod pojazdy, którymi jedziecie na akcję. Gdzie w każdej chwili może się pojawić niebezpieczeństwo. Ale na tym polega także istota budowania sfery bezpieczeństwa naszego kraju.

 

Jestem przekonany, że także Wasza służba i Waszych poprzedników na takich właśnie misjach jak ta – w Iraku, wcześniej tu, w Afganistanie, teraz i przez lata – przyczyniła się do tego, że dzisiaj wreszcie oddziały sojusznicze, przede wszystkim armii Stanów Zjednoczonych, są także na terenie naszego kraju, wzmacniając nasze bezpieczeństwo. Że w sytuacji, gdy nasz sąsiad z powrotem realizuje swoje imperialne ambicje, co znamy doskonale z kart naszej historii i wiemy, jak jest niebezpieczne – w tej sytuacji sojusznicy mówią: „Dobrze, przychodzimy, warto, bo Polacy są poważni, odpowiedzialni i realizują swoje sojusznicze zobowiązania”. To Wy bezpośrednio je realizujecie. To Wasza zasługa.

 

I dlatego chcę bardzo mocno podkreślić: jesteśmy tu obaj z Panem Ministrem także po to, by Was zapewnić, że program modernizacji polskiej armii będzie realizowany sprawnie. Mam nadzieję – sprawniej niż dotychczas. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa na dostawę do naszego kraju systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. To dziejowe wydarzenie w historii Rzeczypospolitej.

 

Ale będziemy dostarczali także sprzęt bezpośrednio chroniący żołnierza. Będziemy nabywali nowe transportery opancerzone. Będziemy budowali sferę bezpieczeństwa, bo życie żołnierza jest najważniejsze. Uczynimy wszystko, żebyście mieli jak najlepsze wyposażenie i jak najlepsze warunki do obrony Rzeczypospolitej, do straży naszych granic, ale także do obrony interesów Rzeczypospolitej wszędzie, gdzie trzeba, na świecie – do obrony strefy bezpieczeństwa.

 

Na zakończenie chcę bardzo serdecznie pogratulować i podziękować wszystkim odznaczonym. Szanowni Państwo, to jest coś, na co z całą pewnością swoją służbą zasłużyliście. Dziękuję za nią z całego serca jeszcze raz i życzę Państwu dokończenia tej służby tutaj, w Afganistanie, i szczęśliwego powrotu do domu.

 

Dziękuję.
 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w bazie Bagram z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy swoją służbę pełnią w ramach misji Resolute Support w Afganistanie

Poleć znajomemu