Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 28 marca 2018

Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę systemu obrony Patriot [PL/ENG]

 

Szanowny Panie Premierze,

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Ekscelencjo, Panie Ambasadorze,

Szanowni Panowie Generałowie,

Pani Sekretarz,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Oficerowie,

Żołnierze,

Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście,

Szanowni Państwo!

 

ENGLISH VERSION >>>

 

Niezwykły moment, powiedziałbym – wręcz moment historyczny. Podpisując tę umowę przed chwilą, pan minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wprowadził polską armię ‒ ale wprowadził także nas, Rzeczpospolitą Polską ‒ w zupełnie nowy świat. Świat rzeczywiście supernowoczesnej technologii, świat nowoczesnego uzbrojenia, nowoczesnych środków obronnych – bo to z całą mocą chcę podkreślić. Zobacz także: Prezydent: Wkraczamy w nową erę obrony [PL/ENG]

 

Rozpoczynamy dzisiaj wyposażanie Polski w najnowocześniejszy system obrony przeciwlotniczej, obrony antyrakietowej średniego zasięgu, jaki w ogóle istnieje na świecie. Co najważniejsze – system wielokrotnie sprawdzony w krajach, w których występuje. Przecież nieraz Państwo słyszeli, że rakiety Patriot bronią Izraela, bronią innych miejsc na świecie, gdzie były konflikty zbrojne ‒ i ten system zawsze się sprawdzał. Oczywiście ktoś powie: „No, ale gdzieś tam ostatnio jakaś rakieta przemknęła się, spadła”. Proszę Państwa, nie ma systemów, które dają absolutną gwarancję 100-proc. przechwycenia. Ale jeżeli system przechwytuje 80-90 proc. możliwego uderzenia rakietowego czy też innego rodzaju uderzenia powietrznego, to trzeba sobie jasno powiedzieć: jest on niebywale skuteczny. I takim właśnie systemem jest Patriot wyposażony dodatkowo w zintegrowany system dowodzenia IBCS – jest systemem absolutnie ultranowoczesnym.

 

Jest drogi ‒ to prawda, że jest drogi. Ale mamy u nas takie powiedzenie: co tanie, to drogie, a co drogie, to porządne i działa, jest długo i funkcjonuje. I tak właśnie jest z tym systemem – on ma stanowić podstawę obrony powietrznej dla Polski na dziesięciolecia. Oczywiście trzeba zakładać z góry, że z upływem lat będzie unowocześniany, to naturalne. Natomiast najważniejsze jest to, by zaistniał ‒ najważniejsze, żebyśmy weszli do elity krajów, które system obrony powietrznej Patriot posiadają. My właśnie do tego grona wchodzimy. To zupełnie nowy rozdział w historii Polski ‒ to przede wszystkim zupełnie nowy rozdział w historii polskiej armii.

 

Można się uśmiechać, że system tylko wojskom powietrznym coś daje – nieprawda. To jest ogromny skok naprzód dla całego polskiego wojska. Jeżeli mówimy o budowaniu nowoczesnej, dobrze wyposażonej armii, jeżeli mówimy o modernizacji polskiej armii, to właśnie mówimy o tym, że będziemy ją wyposażali w tego typu uzbrojenie, właśnie w takie systemy – nowoczesne, kompatybilne z tym, co posiadają nasi sojusznicy w Sojuszu Północnoatlantyckim, czym dysponuje także armia Stanów Zjednoczonych.

 

Cieszę się ogromnie z tego kroku. Budujemy cały, wielowarstwowy i skomplikowany system obrony powietrznej kraju. To – tak jak mówił Pan Minister – nie tylko system obrony Wisła, ale także system Narew, to także jakby jeszcze nad tym wszystkim system obrony balistycznej, który w tej chwili jest realizowany przez armię Stanów Zjednoczonych w Redzikowie. To wszystko razem stanowi płaszcz ochronny przed wszelkiego rodzaju atakami powietrznymi. Cieszę się, że Polska ten płaszcz zyskuje. To pierwszy etap. Po jego realizacji przystąpimy do kolejnego.

 

To ‒ tak jak powiedziałem, proszę Państwa – ogromne pieniądze. Ale wszyscy doskonale wiemy, także z naszego doświadczenia historycznego, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Rozmawiałem zresztą na temat także i tego zakupu, który jest dzisiaj finalizowany, latem zeszłego roku z panem prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w czasie jego wizyty w Warszawie.

 

Mówiłem wtedy: „Panie Prezydencie, bardzo chcemy kupić ten system, bardzo nam na tym zależy – ten system i jeszcze inne oferty amerykańskiego uzbrojenia. Ale ten system chcemy mieć jako pierwszy, pragniemy, aby był fundamentem naszej przyszłej współpracy. Ale potrzebujemy do tego dobrej ceny, bo jesteśmy krajem, który rozwija się, w którym jest bardzo wiele potrzeb, wydatków, które musimy czynić. To muszą być takie pieniądze, które jesteśmy w stanie zapłacić. Wiemy, że bezpieczeństwo jest bezcenne, ale mamy też swój budżet, swoje uwarunkowania. Dajcie nam taką cenę, żebyśmy byli w stanie się zmieścić”.

 

Tę cenę udało się wynegocjować. Bardzo dziękuję za to zespołowi negocjacyjnemu, dziękuję Panu Ministrowi, bo ostatnia faza negocjacji przebiegała pod jego opieką, ale dziękuję także poprzedniemu ministrowi obrony narodowej panu Antoniemu Macierewiczowi. To on przystąpił do tego niezwykle ambitnego zadania, jakim był właśnie zakup konkretnie tego systemu, z systemem dowodzenia IBCS. To bardzo ambitne zadanie i jestem przekonany, że uda nam się je zrealizować – że zrealizujemy je wspólnymi siłami przy dobrej współpracy.

 

Jeszcze raz ogromnie cieszę się z podpisania umowy pomiędzy rządem polskim a amerykańskim. Cieszę się, proszę Państwa, że wkraczamy w absolutnie nową erę obrony ‒ rzeczywiście XXI, jeżeli nie XXII wieku.

 

Dziękuję.

Prezydent na uroczystym podpisaniu umowy na przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu systemu WISŁA – 1 Faza

Poleć znajomemu