przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Wystąpienie prezydenta podczas odprawy kierowniczej kadry MON i SZ RP

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas odprawy kierowniczej kadry MON i SZ RP z udziałem Prezydenta RP (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Szanowni Panowie Marszałkowie,
Szanowna Pani Premier,
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Parlamentarzyści,
Czcigodny Księże Biskupie Kapelanie, Generale Wojska Polskiego,
Szanowni Panowie Generałowie,
Szanowni Panie i Panowie Oficerowie, Podoficerowie, Żołnierze!

Ogromnie się cieszę z tego, że spotykamy się wszyscy na odprawie kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Cieszę się, że spotykamy się nie tylko w gronie żołnierzy, ministra obrony narodowej i prezydenta, ale że jest z nami również pani premier, szefowa rządu Rzeczypospolitej, że są panowie marszałkowie i szereg osób odpowiedzialnych dzisiaj od strony politycznej za bezpieczeństwo naszego państwa, także bezpieczeństwo wewnętrzne. Cieszę się z tego dlatego, że dla kwestii bezpieczeństwa, przede wszystkim bezpieczeństwa naszych obywateli, jedność osób sprawujących najważniejsze stanowiska w państwie jest niezwykle ważna. A mogę wszystkich Państwa na tej sali i wszystkich moich rodaków absolutnie zapewnić, że dziś w Polsce władzę sprawują ludzie, dla których budowanie silnego państwa, a więc także państwa bezpiecznego i posiadającego w związku z tym silną i sprawną armię, jest absolutnym priorytetem. To szczególnie ważne teraz, w tym okresie, kiedy sytuacja geopolityczna na przestrzeni ostatnich lat, poczynając przede wszystkim od 2008 roku, zmieniła się.
 

 

 

Wszyscy wiemy, jakie działania prowadzą dzisiaj władze rosyjskie. Wszyscy wiemy, że Rosja wróciła do polityki imperialnej, która prowadzi do naruszenia interesów i bezpieczeństwa innych państw. Wiemy, co zdarzyło się w Gruzji w 2008 roku; wiemy, co w ostatnich latach zdarzyło się i co się dzieje na Ukrainie. Wszyscy wiemy, co zdarzyło się ostatnio na Morzu Bałtyckim, kiedy doszło do incydentu z udziałem rosyjskiego samolotu. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że kwestia bezpieczeństwa i dobrze działającego systemu, ale przede wszystkim sprawnego i silnego wojska jest jednym z priorytetów. Powiedzmy zresztą otwarcie: wojsko zawsze powinno być silne i sprawne, niezależnie od tego, czy są jakieś zagrożenia, które można obserwować, czy też nie. To gwarancja bezpiecznego i silnego państwa.

Cieszę się więc ogromnie, że tutaj się spotykamy. Dziękuję panu ministrowi za wszystkie deklaracje, ale przede wszystkim za podpisane decyzje. Rzeczywiście zbliżający się szczyt NATO i postanowienia sojusznicze o wzmocnieniu obecności Sojuszu na wschodniej i południowej flance NATO są niezwykle istotne. I one zapadają. Jestem przekonany, że szczyt NATO będzie stanowił domknięcie ich w sensie decyzyjnym i rozpoczęcie rzeczywistego procesu wzmacniania Sojuszu, a więc wzmacniania także i nas w obrębie wspólnoty euroatlantyckiej. Ale co oczywiste chyba dla wszystkich zgromadzonych na tej sali, abyśmy byli dobrym i wiarygodnym partnerem w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, musimy być solidarni z naszymi sojusznikami. Ta solidarność oznacza wzmacnianie potencjału polskiej armii, doskonalenie procedur dowodzenia, doskonalenie współdziałania. Oznacza także wzmacnianie strukturalne, wzmacnianie zdolności operacyjnych i wyposażenia sprzętowego, tak żeby polska armia była dobrze wyposażona – to znaczy nowoczesna – i żeby także bezpieczeństwo żołnierzy wykonujących zadania było na najwyższym możliwym, światowym poziomie.

Otwierając to dzisiejsze spotkanie wraz z panem ministrem i panią premier, chciałem podziękować Państwu i polskim żołnierzom za dotychczasową służbę, za to wszystko, co Państwo na co dzień dla Polski robicie, za wszystkie ofiary, które także ponosicie. Pan minister nawiązał przed chwilą do bohatera naszego państwa, którego w niezwykle uroczysty sposób żegnaliśmy wczoraj w asyście wojskowej. Na ten pogrzeb przyszły tysiące młodych ludzi zapatrzonych w tych bohaterów, którzy nigdy nie szczędzili krwi ani sił, ani daniny krwi dla Rzeczypospolitej. Ci młodzi to wielka nadzieja dla Rzeczypospolitej, a także i dla polskich dowódców i polskiej armii na przyszłe lata. Wierzę w to, że uda nam się razem budować silną Polskę. Silną także swoim wojskiem. Dziękuję.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.