przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Wystąpienie Prezydenta RP podczas spotkania z mieszkańcami Szamotuł

 

Szanowni Państwo Posłowie,

Szanowny Panie Burmistrzu,

Szanowny Panie Wojewodo,

Szanowni Państwo Burmistrzowie, Wójtowie,

Szanowni Państwo Radni, Dyrektorzy, Prezesi Firm z Szamotuł, okolicy i powiatu!

 

Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie do Szamotuł. Dziękuję, że zechcieli Państwo przyjść mimo tej pogody, która nie sprzyja dziś za bardzo spotkaniu na wolnym powietrzu. Ale na szczęście politycy nie odpowiadają jeszcze za pogodę, w związku z czym musimy się pogodzić, że mamy ją taką, jaką mamy. Ale dziękuję, że Państwo są.

 

Zobacz także: „Chcemy budować silne państwo” Ogromnie się cieszę, że mogę być z Państwem tu, u Państwa, w Szamotułach. Cieszę się też, że w tym wyjątkowym roku – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mogłem rozpocząć moją wizytę od złożenia wieńca przy obelisku, przy pomniku, którym upamiętnili Państwo powstanie wielkopolskie i powstańców wielkopolskich.

 

To wielkie wydarzenie tamtego czasu, wielki sukces Państwa przodków – dziadków, pradziadków – wielki kamień milowy, jaki Wielkopolanie dołożyli do odrodzenia się Rzeczypospolitej w takich granicach, w jakich istniała ona później, w dwudziestoleciu międzywojennym. Tamten grudzień 1918 roku i później dwa pierwsze miesiące 1919 roku zostaną zapamiętane w polskiej historii na bardzo długo – jako przecież jedno z niewielu powstań w naszych dziejach, które były zwycięskie.

 

Ile razy o tym mówię, zawsze uśmiecham się i powtarzam: „To dlatego, że poznaniacy, że Wielkopolanie są tacy uporządkowani, wszystko mają zaplanowane”. To tu realizowali Państwo pracę organiczną, to tutaj życie społeczne, obywatelskie było zawsze organizowane. To tu spotykali się ludzie, to przecież u Państwa tu właśnie, w Szamotułach, bractwo kurkowe, w którym zrzeszali się, zbierali rzemieślnicy, zostało powołane w 1649 roku. Przecież to już tyle stuleci!

 

To niesamowite, że wśród przemysłu, jaki jest do dzisiaj w Szamotułach, są przemysł tłuszczowy i olejowy, który był jednym z pierwszych, jakie w ogóle tutaj występowały. Już w XII-XIII wieku były tu zakłady, w których wyciskano wtedy olej do lamp, do oświetlania. Czyli to jest taka tradycja, która przechodzi tutaj z pokolenia na pokolenie i jest cały czas realizowana. To jest właśnie charakterystyczne dla Wielkopolski i także dla Waszych – wielkopolskich – Szamotuł.

 

To przede wszystkim wielka polska tradycja, która nigdy nie dała się tutaj zdusić. Nawet jeżeli ludzie byli stąd wysiedlani, wracali z powrotem do swojej ojcowizny, na swoje miejsce. I mieszkają Państwo tu, w Szamotułach, na tej ziemi od pokoleń. To jest od pokoleń Wasza ziemia, to jest od pokoleń Polska – od czasów rycerskich, od czasów, gdy tu przecież, w Wielkopolsce, rodziły się Polska i polskość, tu zawsze w niezwykłym duchu kształtuje się nasza wielka, wspaniała tradycja odpowiedzialności za ojczyznę.

 

Dlatego tak bardzo cieszę się, że jestem tu, w Wielkopolsce, u Państwa ‒ w Szamotułach ‒ właśnie w tym wyjątkowym, tak niezwykle ważnym roku. I z tym związana jest też moja prośba do Państwa: chciałbym, żebyście wspomnieli swoich powstańców ‒ swoich bohaterów z lat 1918 i 1919 ‒ w tym właśnie wyjątkowym roku.

 

Chciałbym, żeby był to nie tylko pan Maksymilian Ciężki, wspaniały polski oficer, powstaniec wielkopolski, jeden z tych, którzy przyczynili się do złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma – człowiek, który został uhonorowany przez pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim w 2009 roku.

 

Ale przecież było tylu innych. Bo Wasi pradziadkowie i dziadkowie nie tylko zdołali oczyścić z Prusaków swoje Szamotuły, ale pomagali też w wyzwalaniu Sierakowa, Wronek, Czarnkowa. Ich bohaterstwo, ich krew zaznaczyła się tutaj w wielu miastach Wielkopolski. I chciałbym, żeby Państwo ich wspominali. Chciałbym, żeby mówiło się o nich w szkole, żeby mogły się nimi szczycić ich rodziny, żeby Państwo opowiadali o tym młodzieży i dzieciom, żeby wyjęli Państwo zdjęcia, które macie w rodzinnych archiwach, żebyście je pokazali, żeby miasto zorganizowało specjalne wystawy, uroczystości. Ogromnie mi zależy, by ta tradycja była tutaj wzmocniona – tu, gdzie jest tak silna.

 

Czemu o tym mówię? Bo jest to bardzo ważny element budowy silnego państwa – właśnie żeby pamiętać o swoich bohaterach, o tych, którzy potrafili swoją odwagą walczyć o wolną, niepodległą, suwerenną ojczyznę. O to, żeby mogli budować ją dla siebie i dla następnych pokoleń. Bo jest to niezwykle ważne dla planu budowania silnego państwa – a my właśnie w tej chwili chcemy razem z Wami takie silne państwo budować.

 

Silne państwo to dobrze wychowana, a przede wszystkim dobrze wykształcona młodzież. Silne państwo to praca – a więc bezpieczna rodzina. Cieszę się ogromnie, że bezrobocie tutaj, w Szamotułach, jest tak niskie. Że – jak powiedzieli mi Pan Starosta i Pan Burmistrz, potwierdzili w zasadzie to, co powiedziałem – tutaj bardziej praca szuka pracownika niż pracownik pracy.

 

To jest bardzo korzystne, ale chciałbym jeszcze jednego: żeby w Polsce wzrastały płace, żeby prowadziło to do wzrostu jakości życia każdej przeciętnej polskiej rodziny. Na tym mi ogromnie zależy. A w pierwszej kolejności są to rodziny, które wychowują dzieci – bo my potrzebujemy młodzieży, potrzebujemy następnych pokoleń, potrzebujemy ich przede wszystkim po to, by Polska istniała. Żebyśmy nie wyginęli jako społeczeństwo, jako naród, żebyśmy nie zniknęli z mapy i żebyśmy nie zniknęli ze społeczności narodów Europy.

 

Oczywiście, program 500+ przyczynił się do wzrostu dzietności w Polsce. Jeszcze trzy lata temu Główny Urząd Statystyczny szacował, że w 2017 roku urodzi się 346 tys. dzieci. Urodziło się 403 tys., a więc Polaków jest dziś więcej o 60 tys., niż oni przewidywali, że przybędzie w 2017 roku. Ale my potrzebujemy, proszę Państwa, żeby ten skok był jeszcze większy.

 

Cieszę się, że rząd zapowiedział nowe programy wspierające polską rodzinę, wspierające matki wychowujące dzieci. Cieszę się ogromnie, że podjęto zobowiązanie, iż kobietom, które urodziły i wychowały czwórkę dzieci, będą przyznane emerytury niezależnie od tego, czy pracowały, czy nie. To ogromnie ważne! Cieszę się, że matki, które decydują się na urodzenie dziecka, będą miały kolejne przywileje. Cieszę się, że uczniom będą wypłacane wyprawki na początku roku szkolnego – po 300 zł.

 

To bardzo ważne zobowiązanie na czas, który jest dla rodziców tak trudny, zwłaszcza w rodzinach, gdzie dzieci jest więcej. Gdy każdemu dziecku trzeba kupić podręczniki, każde trzeba wyprawić, przygotować do szkoły. Te 300 zł to dla wielu rodzin naprawdę bardzo duży zastrzyk finansowy.

 

Cieszę się, proszę Państwa, ze zobowiązań, jakie zostały podjęte wobec małych przedsiębiorców. To także niezwykle ważne! Ten mały ZUS i obniżka podatku CIT – to niezwykle ważne elementy wsparcia dla małych firm i dla tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Bardzo często słyszę, zwłaszcza tu, w Wielkopolsce, gdzie ludzie są odważni i przedsiębiorczy: „Potrzebujemy niższych kosztów zwłaszcza na początku, gdy zaczynamy działalność”. Cieszę się, że to będzie wdrażane.

 

Wierzę, że będę mógł te ustawy zobaczyć na swoim biurku. Wierzę, że będę mógł je podpisać. Ale zapowiadam Państwu także, że będę mobilizował rząd do tego, żeby były one, jak najszybciej. Bo rzeczywiście konsekwentna i mądra polityka oraz dobra działalność służb skarbowych przyczyniają się do tego, że dochody budżetowe z podatków potężnie wzrosły, że udało się jakoś ograniczyć działalność mafii vatowskiej, która przez tyle lat okradała nie Polskę – Państwa okradała, zwykłych ludzi w Polsce okradała!

 

Dzięki właśnie m.in. temu, że chociażby w zeszłym roku służby skarbowe dały budżetowi 30 mld więcej z podatków, można realizować program 500+. Wielki program, który właśnie za te pieniądze może być w Polsce wdrażany.

 

Proszę Państwa, nadal będziemy prowadzili konsekwentną politykę wbrew tym, którzy się jej sprzeciwiają, bo zyskuje na tym przeciętna polska rodzina ‒ a to jest dla nas najważniejsze. I dla mnie – jako Prezydenta – stanowi to element absolutnie podstawowy: że ludzie mają pracę i dzięki temu wielu ludzi w Polsce odzyskuje godność i może żyć normalnie. Jest to dla mnie element zupełnie podstawowy!

 

Proszę Państwa, słyszę tutaj głosy: „Konstytucja, konstytucja!”. Tak, Polska potrzebuje dobrej konstytucji. Wierzę, że taka konstytucja powstanie, i mam nadzieję, że będzie to konstytucja taka, jakiej Państwo będą chcieli. I że odpowiedzą Państwo, jakiej konstytucji chcecie, jeszcze w tym roku – 2018 – w referendum, które będzie wskazywało kierunki, w jakich powinna iść polska Konstytucja: czy to zmiany do polskiej konstytucji, czy nowa konstytucja.

 

Osobiście uważam, że powinna być nowa. Że ta, która jest teraz, jest konstytucją okresu przejściowego. Została stworzona w czasach, gdy w Polsce rządzili postkomuniści, i w związku z tym ma swoją określoną specyfikę. W wielu elementach musi zostać uzupełniona. W wielu elementach powinna być też wzmocniona i zmieniona. I to – uważam – dzisiaj Polsce jest potrzebne.

 

Trzeba odpowiedzieć na co najmniej kilka pytań dotyczących polskiej przyszłości ustrojowej. Chcę Państwa prosić, żebyście w tym referendum wzięli udział i żebyście do tego namawiali swoje rodziny, znajomych, przyjaciół. Bo ważne jest, by wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za Polskę i wskazać te kierunki. Żeby potem twórców Konstytucji móc z tego rozliczyć – czy ona idzie w takich kierunkach, jakich oczekiwali obywatele.

 

Proszę Państwa, jeszcze raz dziękuję za to spotkanie, za wytrzymałość w trudnych deszczowych warunkach. Dziękuję Państwu, że razem możemy budować silniejszą Polskę, sprawiedliwszą – po prostu lepszą dla zwykłej, przeciętnej polskiej rodziny, która jest najważniejszym elementem naszego społeczeństwa i naszego państwa.

 

Jeszcze raz dziękuję i składam Państwu na ten rok stulecia odzyskania niepodległości najserdeczniejsze życzenia. Wszystkiego dobrego, dziękuję!

To bardzo ważny element budowy silnego państwa – właśnie żeby pamiętać o swoich bohaterach - mówił Prezydent Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.