Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 kwietnia 2018

Wystąpienie Prezydenta RP podczas powołania Marka Zagórskiego na urząd Ministra Cyfryzacji

Ma Pan wielkie doświadczenie w pełnieniu funkcji państwowych - podkreślał Prezydent Andrzej Duda

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowny Panie Premierze,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Ministrowie,

A przede wszystkim ‒ Panie Ministrze!

 

Cieszę się, że stan, który w zasadzie istniał już od pewnego czasu, dzisiaj znajduje swoje formalne zwieńczenie i formalne nazwanie – można tak powiedzieć. Ponieważ w rzeczywistości to właśnie Pan od kilku miesięcy kierował Ministerstwem Cyfryzacji, rzecz jasna realizując wytyczne Pana Premiera. Ale dzisiaj otrzymuje Pan tekę ministra i faktycznie to ministerstwo staje się Pańską odpowiedzialnością.

 

Powierzam Panu ‒ wraz z Panem Premierem ‒ tę tekę bez żadnego zawahania, ponieważ jest Pan politykiem, który ma już duże doświadczenie w kwestiach związanych z cyfryzacją, albowiem od półtora roku jest Pan faktycznie w tym ministerstwie, sprawował Pan cały czas funkcję wiceministra, sekretarza stanu.

 

Ma Pan też wielkie doświadczenie w pełnieniu funkcji państwowych – bo wcześniej przecież Ministerstwo Rolnictwa, potem Ministerstwo Skarbu Państwa, później Ministerstwo Cyfryzacji – a więc są to już długie lata służby dla Rzeczypospolitej na najwyższych stanowiskach państwowych.

 

Posiada Pan również doświadczenie administracyjne – przecież to jest, jak by nie było, administracja publiczna. W związku z tym można powiedzieć, że ta teka zostaje dzisiaj powierzona człowiekowi, który jest fachowcem z racji przygotowania i także nabytego przez lata doświadczenia.

 

Panie Ministrze, nie wątpię, że poradzi Pan sobie z tym niełatwym wyzwaniem, bo cyfryzacja to zadanie, które jest trudne, a jednocześnie niezwykle ważne. Bo od tego, czy właśnie cyfryzacja jest realizowana w sposób sprawny, zależy, na ile udaje się budować także i nowoczesne państwo. A więc zadanie, które Pan dzisiaj na siebie oficjalnie przyjmuje, jest rzeczywiście ważne i niełatwe.

 

Czeka tu również wiele rozmaitych niebezpieczeństw, możliwości potknięcia się, ale wierzę, że nie stanie się to Pańskim udziałem i Pańska służba na tej zaszczytnej funkcji będzie sukcesem nie tylko Pańskim, osobistym, ale przede wszystkim będzie sukcesem dla Rzeczypospolitej, dla nas wszystkich.

 

Tego Panu – także Panu Premierowi, Pańskim koleżankom i kolegom z rządu, sobie i wszystkim naszym rodakom – życzę.

 

Dziękuję.

Poleć znajomemu