Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 19 kwietnia 2018

Wystąpienie Prezydenta RP podczas Święta Dowództwa Garnizonu Warszawa

 

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowny Panie Przewodniczący Komisji Senackiej,

Szanowni Panowie Prezesi,

Wielce Szanowni Księża Biskupi, Kapelani Wojska Polskiego,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Oficerowie,

Podoficerowie, Żołnierze,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Szanowni Państwo!

 

Gratuluję i składam najserdeczniejsze życzenia w tym tak niezwykle ważnym dla Państwa dniu – myślę o żołnierzach, ale myślę także o cywilnych pracownikach Dowództwa Garnizonu Warszawskiego.

 

W tym ważnym dniu wspartym tak wielką tradycją rzeczywiście wywodzoną z 1794 roku, z dni, w których miała miejsce insurekcja kościuszkowska, a w jej trakcie tzw. insurekcja warszawska, czyli bitwa o Warszawę, która w rzeczywistości – jako zwycięska – podniosła do powstania, do insurekcji kościuszkowskiej, praktycznie cały kraj.


Zobacz także: Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa To był – obok zwycięskiej bitwy pod Racławicami – z całą pewnością największy sukces insurekcji kościuszkowskiej. To właśnie w tamtym momencie ustanowiono pierwszego dowódcę wojskowego Warszawy. A więc jest to tradycja stania na straży Warszawy, na straży także i Rzeczypospolitej.

 

Dziś spotykamy się tu, w tym wyjątkowym – jak wielokrotnie mówiliśmy – świętym dla Polaków miejscu. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza – miejscu, gdzie oddajemy hołd wszystkim polskim patriotom, żołnierzom, bohaterom naszej ojczyzny, którzy polegli, broniąc jej granic, walcząc o jej niepodległość, walcząc o to, by Polska mogła wrócić na mapę Europy i świata, walcząc o nasze bezpieczeństwo. Ale także stojąc na straży światowego pokoju i bezpieczeństwa innych zgodnie z zasadą, którą polscy żołnierze mają tak głęboko wszczepioną w serce: za wolność naszą i waszą. To tu właśnie składamy im pokłon, oddajemy im hołd.

 

Ale to zarazem miejsce niezwykle zaszczytne. Nie wszystkie polskie formacje, nie wszystkie jednostki wojskowe mają ten zaszczyt, aby móc obchodzić swoje święto w tym właśnie miejscu, na tym placu – w cieniu Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

Ten rok jest szczególny dla nas wszystkich – to rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gratuluję, że w tym właśnie wyjątkowym roku obchodzicie tu swoje święto. Gratuluję nie tylko tym żołnierzom i pracownikom, którzy służą i pracują tutaj, w Warszawie. Bo – jak wspomniał przed momentem Pan Generał – Dowództwo Garnizonu Warszawskiego to nie tylko Warszawa jako taka. Ale to także – może niektórzy będą zaskoczeni – Wrocław, Opole, Sieradz, Helenów, Mrągowo. Więc można powiedzieć, że temu dowództwu podlegają jednostki we wszystkich rejonach Polski.

 

Chciałem wszystkim Państwu, którzy są związani służbą i pracą z Dowództwem Garnizonu Warszawskiego, złożyć serdeczne podziękowania i najlepsze życzenia. Podziękowania za to, że stoicie na straży Warszawy, na straży najważniejszych obiektów, ważnych z punktu widzenia polskiej obronności, z punktu widzenia dowodzenia siłami zbrojnymi.

 

Dziękuję, że wykonujecie tak wiele funkcji, wśród których oczywiście najbardziej widoczna jest ta związana ze służbą Pułku Reprezentacyjnego, Kompanii Reprezentacyjnej, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, Szwadronu Kawalerii i Plutonu Armat Salutowych – to ich widzimy tutaj w czasie najważniejszych państwowych uroczystości, to ich Polacy mogą oglądać za pośrednictwem mediów, przede wszystkim telewizji, wtedy gdy służą ojczyźnie, upiększając, uświetniając najważniejsze chwile, w których obchodzimy wydarzenia patriotyczne ważne dla naszej ojczyzny.

 

Są Państwo zawsze wtedy, gdy potrzeba. Służycie pięknie, prezentując absolutnie najwyższe standardy musztry i wyszkolenia. Ale to przede wszystkim profesjonalizm wszystkich żołnierzy służących w ramach Dowództwa Garnizonu Warszawskiego – profesjonalizm w każdym calu i oddanie służbie. Za to chciałem Państwu z całego serca ogromnie podziękować.

 

Życzę powodzenia w dalszym wypełnianiu obowiązków dla Rzeczypospolitej – i tych w ramach służby wojskowej, i tych w ramach pracy zawodowej. Życzę Państwu powodzenia także w życiu osobistym, rodzinnym. Składam również wyrazy uszanowania Państwa najbliższym, rodzinom, dziękując im za poświęcenie.

 

Bo rodzina żołnierza także się poświęca, to nie tylko służba żołnierza. Służą tak naprawdę całe rodziny ‒ właśnie tym oddaniem, cierpliwością, tolerancją dla specyficznych warunków, jakie przynosi ze sobą wojskowa służba. Za to wszystko chcę Państwu z całego serca podziękować, jeszcze raz składając najlepsze życzenia.

 

Służycie ku chwale Rzeczypospolitej, ku chwale ojczyzny. Dziękuję Wam za to!

Są Państwo zawsze wtedy, gdy potrzeba. Służycie pięknie, prezentując absolutnie najwyższe standardy musztry i wyszkolenia - podkreślał Prezydent Andrzej Duda

Poleć znajomemu