Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 20 kwietnia 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii

 

 

Szanowny Panie Premierze,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Ministrowie,

Czcigodni Księża Biskupi,

Czcigodni Księża,

Szanowni Panowie Burmistrzowie, Wójtowie,

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Prezesi,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Szanowni Państwo!

 

Bardzo serdecznie witam w największym pałacu Warszawy, w miejscu, które – choć niektórzy pogardliwie nazywają je Pałacem Namiestnikowskim –widziało jednak wiele ważnych momentów naszej historii.

 

Było siedzibą Lubomirskich, Radziwiłłów, Koniecpolskich. Słyszało pierwszy publiczny koncert Fryderyka Szopena mającego wtedy 8 lat. Widziało moment podpisania na tej sali Układu Warszawskiego, a potem słuchało odbywających się tutaj obrad Okrągłego Stołu. Po to, żeby nie tak dawno – dwa lata temu – słuchać zamkniętego spotkania przywódców państw NATO w czasie warszawskiego szczytu NATO w 2016 roku. Ma więc swoją historię.

 

I dzisiaj spotykamy się tutaj – Państwo jako opiekunowie, patroni pięknych historycznych obiektów z obszaru całego naszego kraju. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie, ale przede wszystkim chciałem bardzo podziękować Panu Premierowi i jego współpracownikom. Chciałem podziękować wszystkim, którzy uczestniczą w procesie wpisywania obiektów na listę Pomników Historii. Bo rola Prezydenta – oczywiście bardzo ważna – ale w całym tym procesie jest w sumie niewielka i mało czasochłonna. Sprowadza się do podpisania rozporządzeń, do analizy tego, co zostało zaproponowane.

 

Natomiast przede wszystkim jest to wielka praca polegająca na analizie, ocenie obiektów, ich skatalogowaniu – a więc udaniu się także na miejsce. Na szczegółowych oględzinach, ocenie wartości przyrodniczej i zabytkowej ‒ w zależności od tego, jaki jest charakter danego obiektu. Na ocenie wartości artystycznej – bo i to ma znaczenie.

 

Szanowni Państwo, jestem ogromnie wdzięczny, bo wykonują Państwo wielką pracę, która w tym roku ma ogromną intensywność. Ja to wiem! Poprosiłem, abyśmy na stulecie odzyskania niepodległości mogli mieć w Polsce na liście Pomników Historii sto obiektów. Pan Premier uśmiechnął się do mnie przed chwilą i powiedział po cichutku: „Będzie ich troszkę ponad sto".

 

Bardzo dziękuję, że lista Pomników Historii będzie w Polsce uwzględniała te tak ważne i tak bliskie wielu Polakom znane miejsca, które przecież wszyscy podziwiamy. Państwo je reprezentują. Chciałem z całego serca podziękować za opiekę nad tą piękną, zabytkową substancją, nad tymi wielkimi świadectwami naszej historii, naszych dziejów – czy w ogóle dziejów tych części dzisiejszej Polski. Bo przecież nie wszystkie z tych obiektów były zbudowane polskimi rękami, niektóre były zbudowane np. przez Krzyżaków, jak chociażby Kwidzyn.

 

Ale jest to bogactwo kultury europejskiej, które dzisiaj znajduje się w naszych rękach, które historia i los nam powierzyły. Dziękuję Państwu z całego serca, że o nie dbacie, że oddajecie się tej właśnie dbałości o ich utrzymanie ‒ w związku z tym także o przechowywanie dla przyszłych pokoleń. Ale przede wszystkim o możliwość pokazywania nam, współczesnym, dzisiaj tych niebywałych obiektów.

 

Cieszę się, proszę Państwa, ogromnie, że możemy je podziwiać, że będą wpisane na listę Pomników Historii. Że tym kolejnym dziesięciu obiektom w całej Polsce – których w związku z tym na liście Pomników Historii od dziś będzie już razem 91 – zostanie przydana ta dodatkowa, także i prestiżowa wartość wynikająca z wpisania na listę Pomników Historii.

 

Podziękowałem. Zaraz będę mógł, wręczając te nominacje, także i osobiście Państwu pogratulować. Dziękuję za obecność w Pałacu. I jeszcze raz dziękuję za pracę związaną z możliwością dokonania tego wpisu na listę Pomników Historii. Dziękuję Panu Premierowi, dziękuję wszystkim zespołom, które przy tym pracowały.

 

Chcę powiedzieć, że ogromnie się cieszę. Jest to dla mnie wielka satysfakcja. Mam nadzieję, że z tym większą radością i tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby podziwiać te Państwa perełki naszej historii i kultury.

 

Dziękuję bardzo.

 

 

Wykonują Państwo wielką pracę, która w tym roku ma ogromną intensywność - podkreślał Prezydent Andrzej Duda

Poleć znajomemu