przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 24 kwietnia 2018

Prezydent: Rekomenduję, aby lokować działalność biznesową na rynku etiopskim

 

Warto bacznie przyjrzeć się perspektywicznemu rynkowi etiopskiemu; rekomenduję, aby myśleć o lokowaniu tam swojej działalności biznesowej - mówił Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Warszawie po spotkaniu z Prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu.

 

Zobacz także: Wizyta Prezydenta Etiopii [PL/ENG] Andrzej Duda przypomniał, że na początku maja ubiegłego roku wraz z małżonką złożył wizytę w Etiopii, gdzie odwiedził m.in. fabrykę, w której produkowane są polskie traktory Ursus, a także rozmawiał z przedstawicielami polskiej firmy Asseco, którzy realizują w Etiopii kontrakty rządowe dot. informatyzacji tamtejszego sektora energetycznego.

 

- Polski biznes jest dziś już obecny w Etiopii i w trakcie dzisiejszego spotkania bardzo wiele czasu, w rozmowie w cztery oczy i na posiedzeniu plenarnym, właśnie na temat tej współpracy gospodarczej rozmawialiśmy - zaznaczył Prezydent Duda.

 

Jak podkreślił podczas spotkań z przedsiębiorcami stara się podkreślać, żeby brali pod uwagę takie jak kraje jak Etiopia, która jest wielkim rynkiem.

 

Zastrzegł, że Etiopia "nie jest jeszcze krajem bogatym, ale jest krajem bardzo szybko rozwijającym się, jednym z szybciej rozwijających się na świecie". - A to oznacza, że również i społeczeństwo Etiopii coraz bardziej się bogaci i w związku z tym jest to rynek, który jest rynkiem bardzo perspektywicznym i interesującym. Zwłaszcza teraz, kiedy sytuacja się ustabilizowała - dodał, nawiązując do powołania w marcu nowego etiopskiego rządu.

 

- Warto przyjrzeć się bacznie rynkowi etiopskiemu, bo (...) jest to bardzo interesująca perspektywa, którą rekomenduję do tego, aby tam myśleć o rozwoju gospodarczym, o lokowaniu tam swojej działalności biznesowej - przekonywał polski Prezydent.

 

Przypomniał, że w ubiegłym roku w Addis Abebie, gdzie swoją siedzibę ma Unia Afrykańska, wygłosił przemówienie, zabiegając o głosy państw afrykańskich w głosowaniu za członkostwem Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. - To właśnie m.in. dzięki tamtemu spotkaniu ten wynik w głosowaniu za Polską był tak fenomenalny - zaznaczył Andrzej Duda. Przypomniał, że kandydaturę Polski na niestałego członka Rady poparło 190 krajów zasiadających w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Przypomniał także, że Etiopia od ubiegłego roku, podobnie jak Polska, jest niestałym członkiem RB ONZ.

 

Prezydent wyraził w tym kontekście nadzieję na spotkanie z Prezydentem Mulatu Teshome w czasie majowej prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa. Zwrócił też uwagę na aktywną rolę Etiopii w budowaniu pokoju w Afryce, m.in. w Sudanie Płd.

 

Wśród tematów rozmowy z Prezydentem Etiopii Andrzej Duda wymienił też grudniową konferencję klimatyczną COP24 w Katowicach, podkreślając, że przekazał swojemu partnerowi osobiste zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu, oraz środową wizytę Prezydenta Etiopii w Zakładach Azotowych "Puławy". Zauważył, że niezwykle ważną gałęzią etiopskiej gospodarki jest rolnictwo.

 

- Mam nadzieję, że to będzie takie, obok współpracy w zakresie maszyn rolniczych, kolejne pole, na którym będzie się rysowała perspektywa współpracy biznesowej pomiędzy Polską a Etiopią - oświadczył Prezydent. Ważne dla wzajemnych stosunków jest też - według niego - ustanowienie przez Etiopię swojej ambasady w Warszawie oraz ustanowienie bezpośredniego połączenia lotniczego między Warszawą a Addis Abebą.

 

Andrzej Duda wyraził nadzieję - w kontekście podpisania we wtorek przez przedstawicieli resortów obu krajów odpowiedzialnych za szkolnictwo wyższe listu intencyjnego dot. intensyfikacji współpracy w tej dziedzinie - na zwiększenie liczby etiopskich studentów studiujących w Polsce.

 

Mulatu Teshome Wirtu poinformował na konferencji prasowej, że podczas spotkania z Andrzejem Dudą określono obszary, w których oba kraje mają wspólne interesy. Jak dodał, omawiano również możliwość podniesienia na wyższy poziom relacji ekonomicznych pomiędzy obydwoma krajami. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.