przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 2 maja 2018

Wystąpienie Prezydenta RP z okazji Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą

- Zachęcam wszystkich moich rodaków do wywieszenia biało-czerwonej flagi na domach, na blokach; wszędzie tam, gdzie jest to możliwe - mówił Prezydent.

Wielce Szanowny Panie Marszałku Senatu,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Wielce Szanowna Pani Prezes,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Wszyscy Dostojni Zebrani Goście,

Drodzy Przyjaciele!

 

 

Bardzo dziękuję za to niezwykłe spotkanie, w bardzo szczególny dzień – w Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale także w Święto Polonii i Polaków za Granicą, 2 maja 2018 roku. Jakże szczególnego roku, roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, więc możemy powiedzieć, że święto wyjątkowo podniosłe. Obchodzimy je też w szczególnej aurze, tutaj na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, tym dziedzińcu, gdzie zawsze witane są delegacje zagraniczne, gdzie Prezydenci Rzeczypospolitej witają swoich partnerów prezydentów i koronowane głowy z całego świata. Zobacz także: Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą [PL/ENG]

 

Dzisiaj witamy tutaj naszych rodaków – z kraju i z zagranicy. Cieszę się, że w takiej  właśnie oprawie możemy to uczynić. Chcę pogratulować wszystkim Państwu odznaczonym, wszystkim tym, którzy otrzymali dzisiaj polskie flagi za tę działalność, którą od lat, od dziesięcioleci, czasem od prawie stu lat prowadzą dla bliźnich, dla rodaków – czy to działalność kulturalną, czy to działalność społeczną, czy to działalność dla wychowania młodzieży. Dziękuję, że ją realizujecie, dziękuję, że realizujecie ją w tak wspaniały sposób. Mam nadzieję, że te biało-czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i pokażecie waszym podopiecznym, waszym podwładnym, waszym kolegom, koleżankom, będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczypospolitej, dla rozsławiania Polski w kraju i poza jego granicami.

 

Szanowni Państwo!

 

Pałac Prezydencki dzisiaj, ale w 1791 roku właśnie, prawie dokładnie mija rocznica tego momentu, kiedy spotkali się tu, w tym budynku patrioci po to , żeby z 2 na 3 maja po raz ostatni podyskutować jeszcze o konstytucji. Wierzyli w to, że zostanie uchwalona. I została uchwalona, 3 maja 1791 roku. Budynek w związku z tym niezwykle związany z naszą historią, z jej pięknymi momentami, ale też momentami trudnymi, bo potem ten budynek widział podpisanie Układu Warszawskiego, ale widział także obrady okrągłego stołu, a dzisiaj widzi najważniejsze uroczystości – wręczenie nominacji profesorskich czy wręczenie nominacji sędziowskich, czy wreszcie wręczenie najwyższych w naszym kraju orderów.

To jest właśnie nasza historia. Historia, która spowodowała, że Polacy rozsiani są na całym świecie, że mieszkają na wszystkich kontynentach. Ale dzisiaj, w dniu,  w którym w szczególny sposób myślimy o naszych rodakach poza granicami, a oni myślą o nas chciałem wszystkim Polakom mieszkającym z dala od Polski podziękować. Za tę działalność, którą prowadzicie dla Polski i dla polskości. Chciałem podziękować wszystkim nauczycielom, którzy uczą dzieci z dala od Polski naszej historii, polskiej mowy, polskiego języka, wszystkiego tego, co powoduje, że trwa nasza wspólnota. Że młodzi, że kolejne pokolenia mają poczucie, że należą do polskiego narodu, mają poczucie, że Polska jest ich ojczyzną. Bo jest ojczyzną ich dziadków, ich pradziadków, ich rodziców, ale, że jest, i że oni są jej częścią. Za to z całego serca chciałem Państwu podziękować, za budowanie tej polskości w młodym pokoleniu, za utrwalanie wszystkiego tego,  co polskie – często bardzo, bardzo daleko poza granicami naszego kraju. Dziękuję za to, mam nadzieję, że już wkrótce, za kilkanaście dni będę miał okazję osobiście pokłonić się moim rodakom w Chicago. Osobiście podziękować za wszystko to, co dla Polski i dla Polskości robią w Stanach Zjednoczonych. Zapraszam na to spotkanie, myślę, że będzie to wielka okazja do tego,  żeby rozmawiać o Polsce, rozmawiać o tym, co polskie i rozmawiać o tym, co można jeszcze zrobić dla Polski; a wierzcie mi Państwo, że można zrobić bardzo wiele.

 

Dziękuję za to dzisiejsze spotkanie, dziękuję za to, że spotykamy się pod tymi biało-czerwonymi barwami. Zachęcam jeszcze raz wszystkich moich rodaków do wywieszenia biało-czerwonej flagi na domach, na blokach; wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i wszędzie tam, gdzie można to zrobić. Pan premier podpisał decyzję, mocą której biało-czerwone flagi będą powiewały przez całą pozostałą część tego 2018 roku na urzędach organów administracji publicznej. Dziękuję za to, chciałbym, żeby wszyscy do końca tego roku, roku stulecia odzyskania niepodległości widzieli, że Polska jest biało-czerwona. Mam nadzieję, że pod tą biało-czerwoną, do końca 2018 roku i później uda nam się osiągnąć wielu sukcesów. I tego życzę, w pierwszej kolejności naszej reprezentacji w piłce nożnej, która niedługo rozpocznie mistrzostwa świata. Niech żyje wolna, niepodległa Rzeczpospolita. Niech żyje biało-czerwona!

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.