Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 26 maja 2018

Andrzej Duda: Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności

  |   Obchody 100. rocznicy ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji Obchody 100. rocznicy ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji Obchody 100. rocznicy ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji Obchody 100. rocznicy ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji Obchody 100. rocznicy ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji Obchody 100. rocznicy ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji Obchody 100. rocznicy ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji Obchody 100. rocznicy ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji Obchody 100. rocznicy ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji

Witaj Gruzjo,

Szanowni Państwo Prezydenci,

Dostojni Goście,

Drodzy Gruzińscy Przyjaciele,

 

Bardzo się cieszę, że jestem dzisiaj tu, w Tbilisi, by jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej świętować 100. rocznicę proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji.

 

Polacy i Gruzini to bratnie narody, połączone historycznymi więzami sympatii i przyjaźni. Polacy i Gruzini to narody wyznające te same wartości. Łączy nas umiłowanie wolności i głęboki patriotyzm. I Wy i my musieliśmy długo walczyć o prawo do samostanowienia i o własną państwowość. Dlatego suwerenność i niepodległość naszych ojczyzn to dla nas skarb najcenniejszy.

 

Historia w ostatnich wiekach nie szczędziła nam gorzkich doświadczeń. Dlatego Polacy, Gruzini i inne narody naszego regionu taką czcią otaczają poszanowanie swej suwerenności i integralności terytorialnej.

 

Nigdy nie zgodzimy się na naruszanie granic suwerennych państw, nie zaakceptujemy agresji i zawsze będziemy protestować przeciwko łamaniu prawa międzynarodowego, bo to właśnie prawo międzynarodowe i jego przestrzeganie jest podstawa pokoju i bezpieczeństwa w Europie i na świecie.

 

Szanowni Państwo,

 

Choć świętujemy dzisiaj piękny jubileusz odrodzenia niepodległości, to jesteśmy świadomi zagrożeń i wyzwań, jakie ciągle stoją przed nami. Musimy wspólnie i solidarnie stawiać im czoła.

 

Prawie 10 lat temu polski prezydent śp. prof. Lech Kaczyński stanął niedaleko od tego miejsca, by wraz z innymi przywódcami naszego regionu zaprotestować przeciwko agresji wobec Gruzji i wezwać świat do jej powstrzymania. Udzielił nam wtedy ciągle aktualnej lekcji geopolityki – wobec zagrożeń i wyzwań agresywnego świata musimy zawsze stać razem. Działając wspólnie jesteśmy siłą.

 

Gruzja i Gruzini mają prawo do niezależności i życia w pokoju. Mają prawo do wyboru własnej drogi i kierunków integracji. Polska nieustannie popiera dążenie Narodu Gruzińskiego do integracji europejskiej i integracji euroatlantyckiej. To prawo, którego nikt nie może kwestionować. Drzwi do Unii i NATO powinny pozostawać otwarte dla państw i narodów, które podzielają wartości uznawane przez te wspólnoty.

 

Życzę Gruzji i Gruzinom pokoju i bezpieczeństwa, dobrobytu i dalszego  rozwoju na następne 100 lat.

 

Niech już nikt nigdy nie zakłóci prawa Gruzinów do niepodległego państwa!

 

Poleć znajomemu