Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 maja 2018

Wystąpienie Prezydenta w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych

Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy podczas wizyty w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych

Czcigodny Panie Generale Tadeuszu Bieńkowiczu,

Czcigodni Panowie Oficerowie Kombatanci,

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Panowie Generałowie, Oficerowie,

Wszyscy Dostojni Drodzy Przybyli Goście!

 

Nie byłoby tej dzisiejszej uroczystości, gdyby nie wniosek Pana Ministra, za który ogromnie dziękuję. Ale przede wszystkim nie byłoby tej dzisiejszej uroczystości, gdyby nie wspaniała służba Bogu i Polsce Pana Generała przez II wojnę światową, poprzez Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari w 1944 roku, służbę Rzeczypospolitej po zakończeniu II wojny światowej, wiarę w to, że Polska może być wolna, niepodległa, suwerenna, poprzez drogę Żołnierza Niezłomnego, komunistyczne więzienie przez sześć lat, tortury, niezwykły hart ducha, bohaterstwo, które, nam, współczesnym, nawet trudno sobie wyobrazić. Zobacz także: Wizyta w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych

 

Panie Generale, dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za tamte niezwykłe lata służby, za wszystko, co dla Polski, dla wychowania młodzieży, dla budowania postaw patriotycznych czyni Pan do dzisiaj, mimo – co byśmy nie powiedzieli – zaawansowanego już wieku. A jednak cały czas Pan jest i cały czas Pan służy. Ogromnie za to dziękuję. Powiedziałbym: Rzeczpospolita marzy o takich żołnierzach, chciałaby mieć ich jak najwięcej. Jesteśmy ogromnie, Panie Generale, za to wdzięczni.

 

 

Szanowni Państwo, Panowie Generałowie, dziękując za tę wspaniałą służbę i stawiając Pana Generała za wzór współczesnym oficerom i żołnierzom – tym młodym, tak jak Panowie Generałowie, którzy cały czas służycie – chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia. Za nami tuż-tuż Święto Wojsk Specjalnych. Chciałem wszystkim żołnierzom i oficerom polskich Wojsk Specjalnych oraz ich najbliższym – bo nigdy o nich nie wolno zapominać – złożyć najserdeczniejsze życzenia.

 

Służą Państwo Polsce, nawiązując do najlepszych tradycji: do tradycji cichociemnych, do tradycji 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, 1 Samodzielnej Kompanii Komandosów, do tradycji Kedywu – tego wszystkiego, co zbudowało etos wojsk specjalnych w Polsce, które dzisiaj należą do najlepszych na świecie. Jesteśmy z tego ogromnie dumni i chcę wyraźnie powiedzieć: jesteśmy także wdzięczni wszystkim naszym żołnierzom, którzy służą w Wojskach Specjalnych, ich najbliższym.

 

To bardzo trudna służba, o której przeciętny obywatel naszego kraju niewiele wie. Ona jest bardzo często zastrzeżona tajemnicą – i szkolenie, i wykonywanie zadań przez żołnierzy Wojsk Specjalnych. Najczęściej o tym nie wiemy, a ta służba jest – i ona jest na bardzo wysokim poziomie, często związana z ogromnym ryzykiem. Jesteśmy za to wdzięczni – chcę to bardzo mocno zaakcentować. Jesteśmy też zobowiązani.

 

Mam nadzieję, że dzięki rozwojowi Polski, dzięki temu, że myślimy o Wojskach Specjalnych wraz z Panem Ministrem – Pan Minister w szczególności – będziemy mogli uczynić tę służbę na przestrzeni najbliższych lat bezpieczniejszą, łatwiejszą i, daj Boże, jeszcze doskonalszą. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, dzięki infrastrukturze, którą uda się nabyć dla żołnierzy Wojsk Specjalnych, żeby jeszcze lepiej mogli wykonywać swoją służbę i żeby ta służba była także dla nich bezpieczniejsza. Tego życzę Panu Ministrowi, sobie, Państwu i naszemu krajowi.

 

Panu Generałowi jeszcze raz z całego serca dziękuję i gratuluję tej nominacji. Wszystkich Państwa serdecznie pozdrawiam.

 

Dziękuję.

Poleć znajomemu