Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 maja 2018

Wystąpienie Prezydenta RP w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych

  |   Wizyta Prezydenta RP w ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Przemówienie Prezydenta RP w ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wizyta Prezydenta RP w ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych

Dzień dobry, witamy Państwa bardzo serdecznie na poligonie w Nowej Dębie!

 

Bardzo się cieszę, że wraz z Panem ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem mogę dziś zobaczyć ćwiczenia 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, które tutaj – razem z młodzieżą z klas mundurowych – ćwiczą różne rozwiązania, elementy taktyki i pola walki. Zobacz także: Pierwsze spotkanie Prezydenta z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej

 

Bardzo dobre ćwiczenia! Muszę powiedzieć, że jestem pod dużym wrażeniem przygotowania i doświadczenia zdobytego już przez żołnierzy Obrony Terytorialnej oraz tego, w jaki sposób są wyposażeni. Jest także wielką radością dla mnie, że młodzież ze szkół jest tak bardzo zaangażowana, że tak bardzo chce pozyskać wiedzę na temat broni, właśnie elementów taktyki, a także pomocy medycznej. Bo zajęcia w tych kwestiach mieliśmy możliwość wraz z Panem ministrem zobaczyć.

 

Ale najważniejszym elementem, o jakim chcemy dzisiaj mówić, jest efekt naszej wspólnej kilkumiesięcznej pracy – Pana ministra, mojej, a także Pana ministra Pawła Solocha, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Od dłuższego czasu trwała praca nad nowym „Systemem kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi Rzeczypospolitej”. Do tych prac zaraz po objęciu stanowiska bardzo intensywnie przystąpił Pan minister Mariusz Błaszczak. Współpracowaliśmy przez ten czas bardzo ściśle. I udało się przygotować już dużą część właśnie tego nowego „Systemu kierowania i dowodzenia”.

 

Cieszę się bardzo, Panie ministrze, że współpraca tak dobrze nam się układa, i że wspólnym wysiłkiem dla naszych Sił Zbrojnych i dla Rzeczypospolitej udaje nam się przygotować ten niezwykle ważny dokument, o którym więcej i na temat planów na najbliższy czas zaraz powie Pan Minister. Ja tylko chcę bardzo mocno podkreślić tę dobrą współpracę pomiędzy Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych a ministrem.

 

 

Wierzę, że ten nowy „System kierowania i dowodzenia armią” sprawdzi się w praktyce. On był zapowiadany ‒ krytycznie odnosiliśmy się do poprzedniego systemu, punktowaliśmy wynikające z niego słabości. Ten nowo opracowany dokument te słabości eliminuje. Będzie klarowniejszy „System dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi”. Mam nadzieję, że będzie dobrze służył polskiej armii i Rzeczypospolitej.

 

Proszę Państwa, na zakończenie tego spotkania chciałem jeszcze raz podkreślić ten element, który zarówno mnie, jak i Panu ministrowi dzisiaj ogromnie tutaj rzucił się w oczy – a mianowicie niezwykle wysokie morale zarówno żołnierzy Brygady Obrony Terytorialnej, jak i Brygady Strzelców Podhalańskich. To są ludzie o bardzo wysokiej wartości, naprawdę niezwykle oddani służbie i ojczyźnie. Cieszy mnie ogromnie, że mamy takich żołnierzy.

 

Mam nadzieję, że młodzi ludzie nadal będą zgłaszali się do Brygad Obrony Terytorialnej, że w ten sposób będziemy budowali tę nową jakość i nowy element, nowy rodzaj naszych sił zbrojnych.

 

Jeszcze raz dziękujemy Państwu za to spotkanie. Jak widać – ćwiczenia bardzo udane. Gratulujemy też panom generałom, oficerom i wszystkim dowódcom. Bo rzeczywiście widać, że to jest taka solidna żołnierska robota.

Poleć znajomemu