Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 czerwca 2018

Wystąpienie Prezydenta przed koncertem z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez RP

 

 

Wielce Szanowne Ekscelencje, Panie i Panowie Prezydenci,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Panowie Ambasadorowie,

Szanowny Panie Marszałku,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście!

 

Bardzo dziękuję, że w tym ważnym dla nas roku ‒ stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości ‒ zechcieli Państwo Prezydenci przyjechać do nas na spotkanie, które z jednej strony jest szczytem Bukaresztańskiej Dziewiątki, ale jest także dniem naszych wspólnych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

To ważny rok dla wielu naszych sąsiadów – tych bliższych i tych dalszych. Bardzo szczególny: rok stulecia zakończenia I wojny światowej, ale też rok wielu zmian. Rok, w którym szereg państw uzyskało albo odzyskało swoją niepodległość. Rok, w którym dla szeregu państw nastąpiło wiele zmian wyznaczających dalszą drogę dziejową.

 

Wiele razy spotykamy się w tym roku, także u Państwa – i bardzo dziękuję, że zechcieliście również do nas przyjechać. Odbieramy to jako gest przyjaźni, dobrosąsiedzkiej sympatii, jako gest otwarcia na współpracę. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni.

 

Ale trzeba powiedzieć, że wydarzenie, które zebrało nas dzisiaj rano – a mianowicie spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki – ma w tym roku stulecia też bardzo specyficzne znaczenie. Polska odzyskała wtedy niepodległość, zaczęła istnieć na nowo.

 

Dzisiaj jesteśmy, jak Państwo przed chwilą słyszeli, w bardzo specjalnym miejscu, które – jako że teatr powstał 230 lat temu z woli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – pamięta tamtą pierwszą, wolną jeszcze Rzeczpospolitą, która istniała, jak liczymy, nieprzerwanie od 966 roku. To były w zasadzie ostatnie lata jej istnienia.

 

Później przez ponad 123 lata Polski tutaj nie było. Były różne namiastki polskiego państwa, ale nigdy prawdziwie wolne, nigdy prawdziwie wielkie – takie, jak była Polska, którą pamiętali najstarsi. Aż wróciła właśnie w 1918 roku dzięki uporowi, dzięki wierze, że da się odzyskać niepodległość. Ale także dzięki temu, że w społeczeństwie – w ludziach, w narodzie – utrzymała się polskość.

 

Ona utrzymała się m.in. właśnie dzięki kulturze, dzięki twórczości naszych wspaniałych artystów, takich jak Fryderyk Chopin. Mówiono wtedy, że muzyka Chopina to armaty ukryte wśród róż – taką miała siłę oddziaływania i tak mocno pobudzała serca patriotycznym rytmem i patriotyczną nutą.

 

Dziś usłyszymy m.in. utwory naszego wielkiego rodaka, pianisty i kompozytora Ignacego Paderewskiego ‒ jednego z ojców niepodległości, jak go nazywamy. Później polskiego premiera, ale przede wszystkim człowieka, który niestrudzenie ‒ i w Stanach Zjednoczonych, i w innych miejscach ‒ lobbował za tym, by Polska odzyskała swoje miejsce na mapie Europy i świata. I osiągnął sukces m.in. przez to, że sprawa polska znalazła się w tezach prezydenta Wilsona.

 

Jeszcze raz dziękuję, że jesteście tu dzisiaj z nami. Jeszcze raz dziękuję, że przyjechaliście do naszego kraju, że mogliśmy się dzisiaj spotkać także w Belwederze. Dziękuję Wam za piękne upominki, które upamiętniają stulecie odzyskania niepodległości. W Belwederze powstaje specjalna sala, w której będą one eksponowane.

 

Wierzę, że być może i na 200-lecie odzyskania niepodległości te prezenty dane na stulecie będą podziwiane. A zapewniam Państwa, że młodzi ludzie, którzy odwiedzają Belweder ‒ w ramach przede wszystkim wycieczek szkolnych i Belweder jest dla nich otwarty codziennie – będą przechodzili przez tę salę i zobaczą dary, które zostały złożone na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Szanowni Państwo, Ekscelencje Panie i Panowie Prezydenci,

Wszyscy Dostojni Goście!

 

Element dbania o nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza właśnie w tym specjalnym roku – stuleciu zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę państwowości – jest dla nas niezwykle ważny. Dziękuję Wam, że współdziałamy w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Dziękuję panu prezydentowi Klausowi Iohannisowi, że jest ze mną współgospodarzem tych szczytów, że mogliśmy razem rozpocząć tę inicjatywę – ona jest rzeczywiście bardzo ważna.

 

Połączyły nas wspólna historia i niedola w czasach, gdy znajdowaliśmy się za żelazną kurtyną ‒ i dzisiaj wiemy, co znaczy wolna i niepodległa ojczyzna, jak drogo ona kosztuje, jak bardzo trzeba o nią dbać. Myślę, że właśnie dlatego w tak wielu sprawach jesteśmy tak zgodni i za każdym razem potrafimy osiągnąć porozumienie co do tego, jaki będzie komunikat z naszego spotkania.

 

Wierzę, że będziemy się wspierali, że nadal razem będziemy budować przestrzeń bezpieczeństwa w naszej części Europy. Nie dla siebie – dla naszych społeczeństw, naszych dzieci, wnuków, dla tych, którzy będą żyli także po nas. Po to, żeby można było obchodzić 200-, 300- i 400-lecie wolnych narodów i niepodległych państw.

 

Dziękuję. Niech żyje Polska! Niech żyją wszyscy nasi sąsiedzi i wspaniali przyjaciele!

 

  |   Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich
Poleć znajomemu