przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 12 czerwca 2018

Prezydent: Dziękuję Wam za służbę dla Rzeczypospolitej

 

Szanowny Panie Marszałku Sejmu,

Szanowny Panie Marszałku Senatu,

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowny Panie Generale, Szefie Służby Ochrony Państwa,

Szanowni Panowie Generałowie,

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Biskupie, Prawosławny Ordynariuszu Polowy,

Czcigodni Księża,

Szanowni Panowie Oficerowie,

Szanowni Państwo Funkcjonariusze,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Przedstawiciele Służb,

a przede wszystkim Najbliżsi Funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa!

 

Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości możemy tutaj, na dziedzińcu Belwederu – tradycyjnej historycznej rezydencji głowy państwa, Prezydenta Rzeczypospolitej – dziś w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce świętować uroczystość tej niezwykle ważnej państwowej służby.

 

Cieszę się, że odnowiona formacja ‒ nazywająca się teraz, jak wspomniałem, Służbą Ochrony Państwa ‒ otrzymała dzisiaj swój sztandar. Ktoś powie: „Symbol”. Ale to nie tylko wyhaftowany kawałek płótna. To coś, co stanowi dla formacji o jej tożsamości, potencjale, jej powadze – to historycznie ten znak, pod którym zbierali się rycerze, który ich jednoczył, dawał siłę, który wiódł. Na który dzisiaj i w przyszłości funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa będą składali przysięgę. Który ich pożegna, gdy będą rozstawali się ze służbą.

 

Życzę Wam, żeby zawsze był z Wami. Żeby wiele znaczył i żeby – jak to było niezwykle ważne przez wieki polskiej historii – ten Wasz sztandar rycerski nigdy nie upadł, zawsze był dzierżony i zawsze Was gromadził.

 

Chciałem z całego serca podziękować podwójnie: z jednej strony podziękować za służbę dla Rzeczypospolitej, za ochronę państwa, którą na co dzień realizujecie – czy to służąc w ochronie osobistej najważniejszych osób w państwie, czy to strzegąc ważnych państwowych obiektów, czy ochraniając głowy innych państw i ważnych przedstawicieli innych państw, czy też wykonując inne zadania. Bo warto zwrócić uwagę, że w tej odnowionej służbie macie także zadania dodatkowe, których wcześniej służba nie miała.

 

Ale chciałem Wam także podziękować osobiście, bo dzisiaj należę do tych, którzy są przez Was na co dzień ochraniani. Dobrze wiem, że to trudne: i dla Was – dla tych, którzy w mojej bezpośredniej ochronie służą, ale trudne także i dla mnie. Bo nie jest łatwo mieć cały czas w swoim otoczeniu ludzi, którzy mają wgląd w życie prywatne, w zasadzie w każdy cal życia. Ale wszyscy wiemy, że taka jest ta służba.

 

Z tych samych i innych względów nie jest ona pewnie łatwa również i dla Was. Wcale nie jest łatwo wglądać w każdy fragment czyjegoś życia. Nie jest łatwe dla Waszych najbliższych to, że tak wiele tego czasu, który mógłby być poświęcony rodzinie, poświęcacie na służbę. Że nie ma Was w domu w święta, że nie możecie zasiąść z najbliższymi do Wigilii, że nie ma Was w niedzielę wielkanocną przy tradycyjnym wielkanocnym śniadaniu, że nie ma Was przy tylu innych ważnych rodzinnych momentach.

 

To jest Wasza służba dla Rzeczypospolitej, za którą z całego serca Wam dziękuję – i prywatnie za opiekę nade mną i moją rodziną, i w imieniu polskiego państwa. Proszę Was o jeszcze. Proszę, byście doskonalili się, żebyście jak najlepiej starali się wykonywać swoje obowiązki.

 

Ta służba jest czasem nie tylko trudna. Czasem okazuje się także niebezpieczna. Pamiętamy o wszystkich tych, którzy odeszli. Pamiętamy, że zginął pan prezydent Narutowicz, dlatego że nie było wtedy jeszcze Brygady Ochronnej, która powstała w 1924 roku właśnie m.in. dlatego, że pana prezydenta Narutowicza zamordowano ‒ i nie miał kto go profesjonalnie ochronić.

 

Ale pamiętamy też, że w 2010 roku zginął Prezydent Rzeczypospolitej. Zginął wraz z całą grupą, która dbała o jego bezpieczeństwo na czele z „Janosikiem” – niezapomnianym Pawłem Janeczkiem. Chylimy czoła dzisiaj w pamięci ich poświęcenia. Chylimy dzisiaj czoła w pamięci poświęcenia funkcjonariusza ‒ wtedy Biura Ochrony Rządu ‒ który zginął w Iraku, chroniąc polskiego ambasadora. Chylimy czoła przed wszystkimi, którzy zostali w służbie poszkodowani, ranni. Cześć ich pamięci.

 

Życzę wszystkim Państwu powodzenia w dalszej służbie. Życzę wszystkiego dobrego i dziękuję Waszym najbliższym i rodzinom za to, że tę Państwa służbę znoszą i że w ten sposób także służą Rzeczypospolitej. Z całego serca składam Wam i Waszym rodzinom najserdeczniejsze życzenia na następny czas, na następne lata służby.

 

Wszelkiego powodzenia, niech Pan Bóg ma Was w swej opiece!

Wystąpienie Prezydenta podczas święta Służby Ochrony Państwa

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.