przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 14 czerwca 2018

Prezydent: Dziękuję za budowania marki polskiej żywności na świecie

 

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście,

a przede wszystkim Drodzy Laureaci – Wicemistrzowie i Mistrzowie!

 

Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny możemy w Pałacu Prezydenckim gościć galę konkursu AgroLigi. To wielka radość móc wręczyć te wyróżnienia i dyplomy najlepszym rolnikom w Polsce i najlepszym przedsiębiorcom działającym w branży rolnej oraz spożywczej. Dla mnie to przecież już trzeci raz, gdy mogę się spotkać z polskimi najlepszymi w tej branży rolniczej i rolnej ‒ i cieszę się ogromnie, że Państwo to zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego przyjmują.

 

To już 25. raz, gdy ta gala się odbywa. I trzeba powiedzieć, że w tym roku ma ona rzeczywiście wymiar wyjątkowy. Po pierwsze właśnie dlatego, że to 25. gala, a po drugie – że ma ona miejsce w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie tylko ogólnie, symbolicznie, ale także dlatego, jak wielkie polski chłop, rolnik miał znaczenie dla odzyskania niepodległości i dla obrony niepodległej Polski.

 

To właśnie dlatego tak bardzo się cieszę, że w tym roku przed najlepszymi, najsprawniejszymi ludźmi polskiej wsi mogę pochylić czoła i powiedzieć: „Dziękuję!”. Dziękuję za Wasz trud, za wszystko, co robicie dla rozwoju polskiego rolnictwa, dla nowoczesności i piękna polskiej wsi, dla budowania marki polskiej żywności na świecie, co robią Państwo bardzo często od pokoleń dla naszej ojczyzny.

 

Jestem za to Państwu ogromnie wdzięczny – i mówię to w imieniu całej Rzeczypospolitej i naszych rodaków. Chylę przed Państwem czoła jako przed spadkobiercami i wykonawcami wielkiej misji Wincentego Witosa, nad którego grobem mogłem się pomodlić w tym roku, w 144. rocznicę jego urodzin.

 

Dziękuję Państwu za to, że jesteście, i za to, jacy jesteście. Dziękuję Wam za to, że jesteście ludźmi dumnymi, ludźmi tak ciężkiej i wspaniałej pracy, która przynosi tak niesamowite, cudowne owoce. To niezwykle ważne dla Polski, żebyśmy mieli markę jako kraj produkujący żywność ‒ ale przede wszystkim jako kraj produkujący żywność dobrą, zdrową, dla której warto tu przyjechać, którą warto kupić gdzieś na świecie, gdzie eksportują Państwo swoje produkty i płody ziemi.

 

Budowanie tej marki jest niezwykle istotne i dlatego m.in. uważam, że szczególna ochrona polskiego rolnictwa i polskich rolników oraz szczególna ochrona bezpieczeństwa żywności w Polsce powinny się znaleźć w najważniejszym akcie prawnym, jakim jest konstytucja. Stąd moja propozycja, by w referendum konstytucyjnym na takie właśnie pytanie nasi rodacy odpowiedzieli. Jestem przekonany, że zdecydowana większość Polaków będzie za tym, aby konstytucja chroniła i doceniała polskich rolników, a przede wszystkim ‒ żeby jasno i wyraźnie mówiła o bezpieczeństwie żywnościowym.

 

Jeszcze raz z całego serca Państwu dziękuję i gratuluję. Dziękuję także wszystkim tym, którzy Państwa na co dzień w Waszej działalności wspierają, a także tym, którzy przyczyniają się swoją działalnością do Waszego sukcesu – do tego, że możecie być tak wspaniali. Jestem za to ogromnie wdzięczny.

 

Szczęść Boże!

Wystąpienie Prezydenta podczas Gali AgroLigi 2017

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.