Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 czerwca 2018

Prezydent: Dziękuję za budowania marki polskiej żywności na świecie

 

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście,

a przede wszystkim Drodzy Laureaci – Wicemistrzowie i Mistrzowie!

 

Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny możemy w Pałacu Prezydenckim gościć galę konkursu AgroLigi. To wielka radość móc wręczyć te wyróżnienia i dyplomy najlepszym rolnikom w Polsce i najlepszym przedsiębiorcom działającym w branży rolnej oraz spożywczej. Dla mnie to przecież już trzeci raz, gdy mogę się spotkać z polskimi najlepszymi w tej branży rolniczej i rolnej ‒ i cieszę się ogromnie, że Państwo to zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego przyjmują.

 

To już 25. raz, gdy ta gala się odbywa. I trzeba powiedzieć, że w tym roku ma ona rzeczywiście wymiar wyjątkowy. Po pierwsze właśnie dlatego, że to 25. gala, a po drugie – że ma ona miejsce w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie tylko ogólnie, symbolicznie, ale także dlatego, jak wielkie polski chłop, rolnik miał znaczenie dla odzyskania niepodległości i dla obrony niepodległej Polski.

 

To właśnie dlatego tak bardzo się cieszę, że w tym roku przed najlepszymi, najsprawniejszymi ludźmi polskiej wsi mogę pochylić czoła i powiedzieć: „Dziękuję!”. Dziękuję za Wasz trud, za wszystko, co robicie dla rozwoju polskiego rolnictwa, dla nowoczesności i piękna polskiej wsi, dla budowania marki polskiej żywności na świecie, co robią Państwo bardzo często od pokoleń dla naszej ojczyzny.

 

Jestem za to Państwu ogromnie wdzięczny – i mówię to w imieniu całej Rzeczypospolitej i naszych rodaków. Chylę przed Państwem czoła jako przed spadkobiercami i wykonawcami wielkiej misji Wincentego Witosa, nad którego grobem mogłem się pomodlić w tym roku, w 144. rocznicę jego urodzin.

 

Dziękuję Państwu za to, że jesteście, i za to, jacy jesteście. Dziękuję Wam za to, że jesteście ludźmi dumnymi, ludźmi tak ciężkiej i wspaniałej pracy, która przynosi tak niesamowite, cudowne owoce. To niezwykle ważne dla Polski, żebyśmy mieli markę jako kraj produkujący żywność ‒ ale przede wszystkim jako kraj produkujący żywność dobrą, zdrową, dla której warto tu przyjechać, którą warto kupić gdzieś na świecie, gdzie eksportują Państwo swoje produkty i płody ziemi.

 

Budowanie tej marki jest niezwykle istotne i dlatego m.in. uważam, że szczególna ochrona polskiego rolnictwa i polskich rolników oraz szczególna ochrona bezpieczeństwa żywności w Polsce powinny się znaleźć w najważniejszym akcie prawnym, jakim jest konstytucja. Stąd moja propozycja, by w referendum konstytucyjnym na takie właśnie pytanie nasi rodacy odpowiedzieli. Jestem przekonany, że zdecydowana większość Polaków będzie za tym, aby konstytucja chroniła i doceniała polskich rolników, a przede wszystkim ‒ żeby jasno i wyraźnie mówiła o bezpieczeństwie żywnościowym.

 

Jeszcze raz z całego serca Państwu dziękuję i gratuluję. Dziękuję także wszystkim tym, którzy Państwa na co dzień w Waszej działalności wspierają, a także tym, którzy przyczyniają się swoją działalnością do Waszego sukcesu – do tego, że możecie być tak wspaniali. Jestem za to ogromnie wdzięczny.

 

Szczęść Boże!

Wystąpienie Prezydenta podczas Gali AgroLigi 2017

Poleć znajomemu