przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 20 czerwca 2018

Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości powołania nowego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Prezydent RP dokonał zmiany w składzie Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,

Szanowni Państwo Premierzy,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Panowie Przewodniczący,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

ale przede wszystkim – Panie Ministrze!

 

Bardzo serdecznie gratuluję, a jednocześnie patrzę na Pana jako na człowieka, który bierze na siebie wielką odpowiedzialność. Sprawy rolnictwa są niezwykle ważne, to ogromny obszar w gospodarce naszego kraju – niezwykle ważny. Mówimy o polskim rolnictwie, o polskiej żywności, o bezpieczeństwie żywnościowym; o tych kwestiach, które są tak niezwykle istotne i które w dużym stopniu stanowią fundament – z jednej strony – naszego rozwoju, ale z drugiej – także i dziedzinę trudną, która przez wiele lat nie była dobrze traktowana i nie skupiała na sobie wystarczająco uwagi rządzących. Zobacz także: Jan Krzysztof Ardanowski nowym Ministrem Rolnictwa [PL/ENG]

 

Od 2,5 roku próbujemy to zmienić. Wiele udało się zdziałać. W tym miejscu trzeba podziękować panu ministrowi Krzysztofowi Jurgielowi za 2,5 roku jego służby na tym niezwykle trudnym stanowisku. Bo wszyscy doskonale wiedzą, że sprawy rolnicze – zwłaszcza te właśnie zaniedbane – stanowią wielkie wyzwanie, jednocześnie niezwykle trudne do pokonania.

 

Panie Ministrze, sprawami rolnictwa zajmuje się Pan od samego początku swojego życia zawodowego. Bo rozpoczął je Pan właśnie od prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego. Później zaangażował się Pan również w szerzej pojęte sprawy rolnictwa i rolników poprzez działalność w organizacjach, poprzez to, by walczyć właśnie o poprawę bytu polskiej chłopskiej, rolniczej rodziny – warunków pracy na roli i budowania dobrobytu poprzez mądrą, dobrą politykę rolną i politykę żywnościową.

 

Zaangażował się Pan również od strony politycznej w tę kwestię. Znamy się od 12 lat ‒ od 2006 roku, gdy razem pracowaliśmy w rządzie pana premiera Jarosława Kaczyńskiego. Potem właściwie w tym samym czasie przyszliśmy do Kancelarii pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest to zatem znajomość długa i dobra, bo połączona wspólną pracą. Chcę powiedzieć jedno: jestem przekonany, że Pan Minister sobie poradzi.

 

Tyle razy rozmawialiśmy o sprawach polskiego rolnictwa, tyle razy byliśmy również razem na spotkaniach z rolnikami. Wiem, że Pan Minister nie tylko doskonale zna się na sprawach rolniczych, ale przede wszystkim doskonale rozumie się z tym niezwykle ważnym środowiskiem jako jego członek. I to jest dla mnie niezwykle istotne.

 

Panie Ministrze, życzę zarówno Panu, jak i całemu rządowi wszelkiego powodzenia. Jestem przekonany, że i Pan, i Państwo podołacie wszystkim zadaniom, które przed Wami stoją – dla dobra Rzeczypospolitej, dla dobra polskiego społeczeństwa. Wierzę, że ta praca, służba zakończy się sukcesem.

 

Dziękuję i gratuluję.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.