przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 21 czerwca 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas otwarcia Mobilnego Muzeum Multimedialnego

 

Szanowni Państwo!

 

Witam bardzo serdecznie obok Pałacu Prezydenckiego w Warszawie przy Mobilnym Muzeum Multimedialnym opowiadającym o Niepodległej – o walce o Niepodległą, o tych, którzy o Niepodległą walczyli, których nazywamy ojcami niepodległości. Ale opowiada także o tym, czym była ta niepodległa II Rzeczpospolita i jakie są osiągnięcia Polaków. Wystawa krótka, ale niezwykle ciekawa – bardzo nowoczesna.

 

Cieszę się ogromnie z tego, że to przedsięwzięcie nam się udało, że ta wystawa jest. Pod auspicjami Prezydenta Rzeczypospolitej wkrótce stąd, z Warszawy, ruszy w Polskę i będzie objeżdżała polskie miasta i miasteczka. Mam nadzieję, że większość moich rodaków – przede wszystkim młodzież – będzie mogła ją zobaczyć.

 

Ta wystawa pokazuje jeden element, na którym bardzo mi zależało: że niepodległość została odzyskana dzięki współpracy pomiędzy ludźmi, którzy bardzo często mieli różne poglądy, ale jeden wspólny ‒ chcieli wolnej, niepodległej, suwerennej Polski z powrotem na mapie Europy i świata; żebyśmy się wydobyli spod okupacji zaborców i z powrotem mieli własne państwo, o którym tak mocno marzyli.

 

Współdziałali ze sobą Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Roman Dmowski i inni. Po to właśnie, by wolna Polska mogła wrócić. Jej powrót był z całą pewnością ich wspólnym sukcesem, ale był też wielkim sukcesem całego naszego narodu ‒ w kraju i poza jego granicami. Bo dla odzyskania niepodległości wiele zostało zrobione także poza granicami kraju ‒ choćby w Stanach Zjednoczonych, gdzie działał Ignacy Paderewski, dzięki któremu m.in. Polska znalazła się w słynnych tezach prezydenta Wilsona.

 

To będzie można tutaj, w tym muzeum, zobaczyć. Bardzo zależy mi na tym, by widziała to młodzież, by zobaczyła też, co odkryli Polacy, jakie są wspaniałe wynalazki, rzeczy, których nieraz używamy na co dzień, choćby wycieraczki samochodowe – tak, zostały wymyślone przez Polaków! Także jednorazowe strzykawki i igły i mnóstwo innych elementów, które dzisiaj są w codziennym użytku na całym świecie, to właśnie dzieło polskiego intelektu. To wszystko jest pokazane tutaj, na tej wystawie. Mam nadzieję, że będzie ona atrakcyjną propozycją na stulecie odzyskania niepodległości.

 

Niezwykle ważne jest dla mnie to, że tak jak ja kiedyś dzięki podróży dudabusem mogłem zwiedzić całą moją ojczyznę, najmniejsze jej zakątki, tak pojedzie ta wystawa w celu odwrotnym. Po to, by w najmniejszych zakątkach Polski wszyscy ludzie: starsi, żeby mogli sobie przypomnieć, a młodzi, żeby zobaczyć ‒ jak bardzo powinniśmy być dumni z naszej ojczyzny, jak wielkie są zasługi Polaków dla Polski i świata i jaka jest nasza historia. Tu przedstawiona w sposób atrakcyjny, niezwykle nowoczesny; jaka była, jaka staje się i jaka będzie – wierzę w to głęboko – w przyszłości nasza ojczyzna.

 

Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie na tę wystawę. Jeżeli tylko przyjedzie ona do Waszego miasta, miejscowości, zachęcam do jej odwiedzenia. To nie jest długie zwiedzanie, przy okazji jest zabawa dla młodych. Myślę, że to atrakcyjna propozycja – cieszyłbym się bardzo, gdyby jak najwięcej moich rodaków z niej skorzystało.

 

Dziękuję.

Wystąpienie Prezydenta podczas otwarcia Mobilnego Muzeum Multimedialnego

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.