przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 24 czerwca 2018

Wystąpienie Prezydenta na święcie Marynarki Wojennej RP

Czcigodni Weterani,

Szanowni Panowie Ministrowie,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Szanowny Panie Wojewodo,
Panie Prezydencie – Gospodarzu Miasta,
Wszyscy Szanowni Państwo Przewodniczący, Radni,
Szanowni Panowie Generałowie,
Czcigodni Księża Biskupi Kapelani,
Czcigodni Księża,
Szanowni Panowie Oficerowie,
Szanowni Marynarze, Żołnierze,
Distinguished Admirals,
Distinguished Generals,
Distinguished Representatives of Our Allies and Friends,
Distinguished Guests,
Wszyscy Dostojni Goście,
Szanowni Państwo,
Drodzy Mieszkańcy Gdyni!

 

Dziękuję za zaproszenie na to piękne święto Polskiej Marynarki Wojennej – polskiego rodzaju sił zbrojnych tak niezwykle ważnego dla naszej ojczyzny. Dzisiejszy dzień – uroczysty – jest wstępem do kulminacji tych obchodów, która będzie miała miejsce 28 listopada, w dniu setnej rocznicy powołania Marynarki Polskiej przez marsz. Józefa Piłsudskiego jego rozkazem, który został opublikowany w „Monitorze Polskim” 30 listopada 1918 roku.

 

To od tamtego czasu – w sposób ciągły – Polska Marynarka Wojenna broni granic, walczy w obronie ojczyzny, jeżeli jest taka potrzeba, i strzeże pokoju w ramach swoich zobowiązań sojuszniczych zgodnie z naszą doktryną wojskową i naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami.

 

Zobacz także: Prezydent: Infrastruktura Marynarki Wojennej wymaga odbudowy [PL/ENG] Krótko mówiąc – broni i reprezentuje interesy Rzeczypospolitej. Jestem tu dziś, by pokłonić głowę przed pokoleniami polskich ludzi morza, polskich marynarzy – przed Państwa służbą oraz przed służbą i poświęceniem Waszych najbliższych. Z całego serca chcę dziś w imieniu Rzeczypospolitej za tę służbę podziękować.

 

Jeden z wielkich dowódców w Polskiej Marynarce Wojennej II Rzeczypospolitej i okresu II wojny światowej admirał Jerzy Świrski powiedział o Marynarce Wojennej, że to ciągłość, cierpliwość i tradycja.

 

Jakże ważne to i trafne słowa. Dziękuję, że budujecie tę tradycję, dziękuję, że ona dzisiaj jest, że możemy na nią patrzeć z perspektywy – oczywiście w sposób ciągły – tych ostatnich stu lat od 1918 roku.

 

Ale gdy spojrzymy w dalszą przeszłość, to patrzymy na flotę elbląsko-gdańską 1463 roku, która na Zalewie Wiślanym pokonuje flotę krzyżacką. Potem patrzymy na flotę kaperską XVI wieku. I wreszcie na wielkie zwycięstwo floty królewskiej pod Oliwą w 1627 roku, którego 400-lecie będziemy obchodzili za dziewięć lat.

 

To właśnie ta data drzemała w pamięci marsz. Józefa Piłsudskiego, gdy po I wojnie światowej, po odzyskaniu niepodległości, niezwłocznie powoływał Marynarkę Polską po to, by polskie państwo było pełne w znaczeniu jego sił obronnych. Żeby zasygnalizować, że Polska ma ambicje bycia państwem morskim z dostępem do morza, o który wtedy cały czas się staraliśmy, bo przecież zaślubiny z morzem miały miejsce dopiero w roku 1920.

 

To potem walka w czasie II wojny światowej. To późniejsza służba. To wreszcie służba dzisiejsza – wypełnianie zobowiązań sojuszniczych także poza wodami terytorialnymi Rzeczypospolitej; choćby ostatnio w ramach wielkiej sojuszniczej operacji antyterrorystycznej czy w ramach operacji militarno-humanitarnej w związku z kryzysem uchodźczym.

 

Z tego miejsca chcę z całego serca podziękować dowódcom i załogom ORP Tadeusz Kościuszko, ORP Kazimierz Pułaski i ORP Xawery Czernicki za ich wspaniałą służbę, za reprezentowanie Rzeczypospolitej, za pokazywanie najlepszych tradycji naszego oręża morskiego. Dziękuję jeszcze raz w imieniu Rzeczypospolitej. To są właśnie tradycja i ciągłość – to, co czynicie, to, jak działacie.

 

Ale chcę bardzo mocno podkreślić: mam, jako zwierzchnik sił zbrojnych, wciąż pełną świadomość, że Marynarce potrzebna jest ciągłość nie tylko w tym znaczeniu, w którym ją ma – że ma bohaterskich żołnierzy, bohaterskich marynarzy, że ma oddanych cywilnych pracowników Marynarki, że są wspaniałe rodziny związane z polskim morzem służące Polsce od pokoleń. Nie mam żadnych wątpliwości, że ta ciągłość jest i będzie.

 

Ale do tego wszystkiego, aby ciągłość mogła być w pełni zachowana, potrzebne jest jeszcze odpowiednie wyposażenie, uzbrojenie – krótko mówiąc: odpowiednia infrastruktura. Polska Marynarka w tym właśnie znaczeniu – infrastrukturalnym – wymaga odbudowy, i to dzieło musi zostać zrealizowane.

 

Obiecuję Państwu – ludziom polskiego morza, polskim marynarzom – że będę w tym zakresie, jako zwierzchnik sił zbrojnych, ze wszelkich sił współdziałał z dowództwem Marynarki Wojennej, a przede wszystkim z ministrem obrony narodowej, panem Mariuszem Błaszczakiem.

 

Mamy absolutnie szczerą wolę, by zrealizować plan modernizacji Polskiej Marynarki, by mieli Państwo wyposażenie nowoczesne, bezpieczne, abyście nie tylko swoim męstwem, lecz także uzbrojeniem mogli bronić naszego bezpieczeństwa, wód terytorialnych Rzeczypospolitej, naszych granic i mogli wykonywać misję niesienia pokoju na świecie wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne i gdzie prowadzą nas zobowiązania sojusznicze.

 

Jestem przekonany, że to zadanie uda nam się zrealizować. Że na 400-lecie bitwy oliwskiej Polska Marynarka pod względem infrastrukturalnym będzie wyglądała inaczej – że będą mieli Państwo nowoczesną infrastrukturę, nowoczesne jednostki pływające w nowoczesny sposób wyposażone, z nowoczesnym uzbrojeniem. To wielkie zadanie, ale jestem przekonany, że dzięki zapałowi, determinacji, a przede wszystkim wspólnemu oddaniu i wspólnej pracy będziemy w stanie to zrealizować.

 

O to także Państwa proszę: byśmy dobrze w tym zakresie razem współdziałali. Żeby ta ciągłość była nie tylko w znaczeniu czynnika ludzkiego, ale także w znaczeniu nowoczesnej, odpowiedniej infrastruktury, na którą będziemy mogli wszyscy patrzeć z dumą.

 

Szanowni Państwo, jeszcze raz gratuluję tego święta stulecia Polskiej Marynarki Wojennej. Jeszcze raz dziękuję oficerom, marynarzom i Państwa rodzinom za wspaniałą służbę, poświęcenie, za stałą gotowość do strzeżenia bezpieczeństwa ojczyzny i Polaków. Życzę Państwu i wszystkim ludziom polskiego morza wszelkiego powodzenia na następne sto lat.

 

Niech żyje Polska Marynarka Wojenna! Niech żyje Polska!
 

Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy na święcie Marynarki Wojennej RP

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.