przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 28 czerwca 2018

Wystąpienie Prezydenta przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych na Łotwie w latach 1919-1920

Wystąpienie Prezydenta podczas ceremonii upamiętnienia żołnierzy Wojska Polskiego poległych na Łotwie w latach 1919-1920

Ekscelencjo, Wielce Szanowny Panie Prezydencie Łotwy,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Państwo Oficerowie,

Wszyscy Drodzy Przybyli Goście,

przede wszystkim Drodzy Mieszkańcy Dyneburga!

 

Chcę bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim panu prezydentowi Raimondsowi Vējonisowi, że zechciał przybyć tutaj ze stolicy, z Rygi, pod ten pomnik po to, by w tym tak ważnym dla obu naszych narodów i państw roku ‒ stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i stulecia uzyskania niepodległości przez Łotwę – być tutaj razem ze mną i złożyć wieńce pod symboliczną mogiłą. Pod krzyżem upamiętniającym poległych polskich żołnierzy, którzy zimą 1920 roku polegli tutaj w czasie ofensywy łatgalskiej, by wyzwolić te ziemie spod okupacji sowieckiej Armii Czerwonej.

 

Panu Prezydentowi i wszystkim Państwu chcę z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej podziękować za pamięć o naszych żołnierzach. Ten pomnik, to miejsce ma w sobie kilka niezwykłych symboli i jest wielkim świadkiem historii. Oni tutaj polegli, walcząc za wolność naszą i Waszą – Wy uczciliście ich wtedy pięknym cmentarzem. Potem znów przyszła Armia Czerwona ‒ sowieccy komuniści zabrali Wam wolność, zburzyli ten cmentarz, a szczątki polskich żołnierzy rozrzucili, budując z wydobytej tutaj ziemi drogę.

 

Ale gdy dzięki Panu Bogu i bohaterstwu ludzi Łotwie udało się na powrót odzyskać niepodległość, wróciliście na to miejsce i odbudowaliście ten piękny pomnik – krzyż, który tradycyjnie znaczy miejsce, gdzie polegli polscy żołnierze. Ci, którzy znają język polski i Polskę, wiedzą, że mamy pieśń upamiętniającą naszych żołnierzy, którzy polegli pod Monte Cassino. Tam są takie symboliczne słowa: „Ta ziemia do Polski należy, choć Polska daleko jest stąd, bo wolność krzyżami się mierzy”. Jeszcze raz z całego serca dziękuję i składam pokłon za to, że ten krzyż jest tutaj, na tym miejscu.

 

Byłem przed kilkoma godzinami w bazie, gdzie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego stacjonują polscy i łotewscy żołnierze. Mówiłem im, że ich obecność jest dzisiaj wielkim symbolem tego właśnie braterstwa. I że jest to piękna kontynuacja 1920 roku – to, że razem stoją oni dzisiaj na straży bezpieczeństwa Łotwy. Niech to braterstwo broni trwa po wieczny czas, ale niech nigdy więcej nie będzie przelewu krwi.

 

Niech żyje wolna i niepodległa Polska!

Niech żyje wolna i niepodległa Łotwa!

Niech Pan Bóg ma w swojej opiece nasze ojczyzny i nasze narody!

 

 

Panie Prezydencie, jeszcze raz dziękuję za tę obecność.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.