przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 13 lipca 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas podpisania nowelizacji ustawy o UKSW

 

Wielce Szanowny Panie Premierze,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Magnificencjo, Księże Rektorze,
Magnificencje, Księża Prorektorzy,
Wielce Szanowni Państwo,
przede wszystkim Wielce Szanowni Państwo Profesorowie,
ale także i Studenci!

 

To dla mnie wielki zaszczyt i wielka radość. Zaszczyt, że w murach uczelni mogłem podpisać ustawę, która pomoże tej uczelni w rozwoju. A świat akademicki jest mi bardzo drogi z wielu przyczyn i zawsze jest to dla mnie powód do dumy, gdy w jakiś sposób mogę pomóc polskiej nauce – i w tym znaczeniu naukowym, i w znaczeniu polskiej edukacji wyższej. To jedno.

 

Zobacz także: Medycyna na UKSW. Nowelizacja ustawy z podpisem Prezydenta Ale to dla mnie także wielka radość zupełnie osobista – z tego względu, że jest to właśnie ta uczelnia, oparta na fundamencie chrześcijańskim w zakresie swojej etyki, w zakresie tego, jak i czego Państwo uczą tutaj młodych ludzi. To bardzo ważne, że taka właśnie uczelnia – jako pierwsza w naszej części Europy – będzie miała wydział medyczny i będzie kształciła lekarzy. Wykształci tych, którzy zadbają o ludzkie życie, kierując się zasadami etyki chrześcijańskiej, katolickiej. To niezwykle dla mnie – jako człowieka, a także jako Prezydenta Rzeczypospolitej – istotne.

 

Po drugie, ogromnie cieszę się, że jest to właśnie ta uczelnia, z którą związany był mój prezydent, pan prof. Lech Kaczyński, na którą – wiem, bo mi to mówił – zamierzał wrócić po zakończeniu swojej służby prezydenckiej, by nadal uczyć tu studentów, kształcić młode kadry naukowe, swoich następców w dziedzinie prawa pracy. Jestem przekonany, że gdyby żył, gdyby mógł być obecny tutaj z nami – wprawdzie na pewno jest obecny duchem ‒ nie tylko bardzo by się cieszył, ale byłby jednym z tych, którzy dążyliby ze wszystkich sił, aby ten wydział powstał.

 

 

Cieszę się tym bardziej, że stanowi to także realizację oczekiwania naszego wielkiego rodaka ‒ wspaniałego Ojca Świętego Jana Pawła II ‒ dla którego ten rok byłby rokiem 40-lecia rozpoczęcia pontyfikatu na Stolicy Piotrowej. I właśnie w ten 40. rok od rozpoczęcia przez niego pontyfikatu i w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę tworzymy tutaj, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ten wydział medyczny.

 

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Dziękuję w szczególności Panom Ministrom Zdrowia i Panu Premierowi. Dziękuję wszystkim osobom, które były w ten proces zaangażowane. Dziękuję Senatowi, który – jak chwalił mi się dzisiaj pan marszałek Karczewski ‒ pracował ekspresowo, żeby jak najszybciej ta ustawa była. Dziękuję wszystkim posłom, którzy nad nią pracowali.

 

Ogromnie się cieszę, że w zakresie medycyny będą tutaj kształceni młodzi ludzie. Jest jeszcze jeden wielki powód do radości dla wszystkich, którym drogi jest rozwój naszej ojczyzny: otóż my bardzo potrzebujemy lekarzy i innych specjalistów w zakresie różnych zawodów medycznych. To, że przybywa nam w Polsce kolejne miejsce, gdzie lekarze będą kształceni, jest wspaniałą wiadomością – i na pewno będzie się przyczyniało do dalszego rozwoju naszej ojczyzny.

 

Dlatego bardzo serdecznie dziękuję i jeszcze raz gratuluję władzom uczelni, wszystkim Państwu Profesorom, pracownikom naukowym, dydaktycznym, wszystkim studentom, a zwłaszcza tym, którzy rozpoczną studia właśnie na tym nowo powstającym wydziale. Składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia i cieszę się, że poprzez złożenie podpisu mogłem się przyczynić do realizacji tego wielkiego dzieła.

 

Dziękuję.

  |   Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o UKSW Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o UKSW
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.