Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 1 sierpnia 2018

Prezydent na Woli: To miejsce jest symbolem cierpienia ludności cywilnej Warszawy

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy tablicy upamiętniającej 70 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli. Wypowiedź dla mediów.

Dzień dobry, witam Państwa na Woli, przy dawnej ul. Bema, w tym niezwykle symbolicznym dniu – 1 sierpnia, 74 lata od 1944 roku, kiedy to wybuchło Powstanie Warszawskie ‒ w miejscu niezwykle symbolicznym z punktu widzenia dwóch ważnych elementów, jakie dzisiaj wspominamy, mówiąc o Powstaniu Warszawskim.

 

Z jednej strony – ten ważny element walki, bohaterstwa warszawskiej młodzieży, żołnierzy Powstania Warszawskiego, ale ‒ z drugiej strony ‒ także bohaterstwa i cierpienia ludności cywilnej. Właśnie z tego punktu widzenia jest to symboliczne miejsce.

 

Zobacz także: 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [PL/ENG] Wszyscy na pewno słyszeli o operacji, którą Niemcy przeprowadzili w pierwszych dniach Powstania, w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku – o rzezi Woli. Stał tutaj drewniany dom, w którym Niemcy gromadzili osoby niezdolne do pracy: starców, kobiety, niepełnosprawnych, dzieci, kobiety ciężarne. Okna na parterze – jak wspominają świadkowie – były zabite deskami. W domu znajdowało się – różnie podają – od 70 do może nawet kilkuset osób, trudno to dzisiaj powiedzieć. I w nocy z 10 na 11 sierpnia ten dom został przez Niemców podpalony. Wszyscy, którzy byli w środku, spłonęli żywcem. Wśród nich było bardzo dużo dzieci.

 

To miejsce jest symbolem cierpienia ludności cywilnej Warszawy – jednym z symboli tamtych dni, jednym z symboli nieprawdopodobnego bestialstwa, z jakim Niemcy potraktowali Warszawę i jej ludność cywilną. Wspominamy to i składamy dzisiaj hołd nie tylko tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, ale także tym, którzy w Powstaniu ucierpieli ‒ którzy w trakcie Powstania i po nim zginęli bestialsko zamordowani przez Niemców, tylko dlatego, że byli Polakami. To jeden z ważnych elementów dzisiejszych obchodów.

 

Będziemy jeszcze oczywiście wszyscy na cmentarzu Powązkowskim przy pomniku Gloria Victis. Ale, gdy mówimy o Powstaniu, także o tym niezwykle ważnym elemencie naszej pamięci, jakim jest wspomnienie pomordowanych cywili, zwykłych ludzi, tutaj, w Warszawie, chciałbym, żebyśmy wszyscy pamiętali.

 

Dziękuję. 

 

 

Poleć znajomemu