Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 15 sierpnia 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas otwarcia widowiska „Wolność we krwi”

Prezydent Andrzej Duda otworzył Widowisko muzyczne „Wolność we krwi”

Wielce Szanowni Państwo,

Drodzy Rodacy,

Szanowni Przedstawiciele Władz Rzeczypospolitej,

Szanowni Artyści,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Wszyscy Szanowni Państwo!

 

Ogromnie się cieszę, że ten piękny dzień – Święto Wojska Polskiego – w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości możemy zakończyć tak wspaniałym widowiskiem obrazującym sto lat chlubnej, ale i trudnej historii naszego kraju.

 

Gdy nie tak dawno obchodziliśmy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego, miałem zaszczyt spotkać się z kilkorgiem powstańców. Po to, by porozmawiać, powspominać, po to także, by dotknąć tej wielkiej historii, którą noszą w sobie.

 

I była tam siostra zakonna – 106 lat – która tutaj, w Warszawie, w czasie Powstania pełniła swoją służbę pielęgniarską w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Powiedziała do nas, że jedną z rzeczy, które najlepiej pamięta z dzieciństwa, jest moment, gdy jej starszy brat szedł na ochotnika bronić Lwowa w 1919 roku. I ona ma ten obraz przed oczyma.

 

Muszę Państwu powiedzieć, że w kontekście tego miejsca, w którym jesteśmy, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – święte miejsce dla wszystkich nas, Polaków, dla naszych żołnierzy, gdzie pochowany jest chłopiec spod Lwowa, właśnie obrońca z 1919 roku, którego wiek określono na 14 lat, żołnierz nieznany, ochotnik, bez dystynkcji, w grobie była tylko maciejówka – jakiś dreszcz przenika.

 

Gdy człowiek pomyśli, skąd się wzięły takie postawy, skąd się wzięli ci chłopcy, żołnierze, skąd się wzięła ta determinacja obrony Rzeczypospolitej i Powstania Warszawskiego, i potem Żołnierzy Niezłomnych, i wreszcie odzyskania przez nas wolności, którą dzisiaj mamy w pełni – w niepodległym, suwerennym, wolnym kraju, pięknej Rzeczypospolitej – to wniosek jest tylko jeden: rodzina.

 

To w rodzinach została przeniesiona ta wielka siła dążenia do wolności. Tego, że nigdy nie wolno się poddać. Że jako naród będący zlepkiem tych rodzin jesteśmy jak trawa – mogą po nas przebiec, pochylimy się, ale podniesiemy się z powrotem. Nic nie jest w stanie nas złamać: ani chwilowa porażka, ani niewola, ani straszliwe straty, które poniesiemy. Zawsze będziemy nieustannie dążyli do wolności – taka jest Polska, tacy jesteśmy my, Polacy, tacy są nasi żołnierze.

 

To właśnie dlatego jesteśmy uważani za jedną z najlepszych armii świata pod względem morale żołnierzy. To właśnie dlatego nasi żołnierze wszędzie i zawsze są chwaleni przez sojuszników. Bo zazwyczaj są ludźmi życzliwymi, rozważnymi, ale i niezwykle odważnymi – po prostu dobrymi żołnierzami.

 

Szanowni Państwo, ten dzisiejszy dzień, 15 sierpnia 2018 roku, to 98. rocznica naszego wielkiego zwycięstwa, wielkiego przechylenia szali wojny przeciwko bolszewikom w 1920 roku. Ale to także rok stulecia odzyskania niepodległości, z której my, jako Polacy, jesteśmy niezwykle dumni. Z tego, że nasi praojcowie ją wtedy odzyskali, że ją potem ‒ mimo wszystkich trudności, mimo zniszczonego kraju po I wojnie światowej, mimo wielkich strat ‒ umieli utrzymać, broniąc Polski w 1920 roku i później, kształtując jej granice. A wreszcie budując ją do 1939 roku.

 

I to, że nigdy nie poddaliśmy się do końca, że zdołaliśmy zwyciężyć, przełamać tę przygniatającą przewagę, jaką miał nad nami Związek Sowiecki, który chciał nas trzymać za gardło w swoim protektoracie. My zawsze po cichu mówiliśmy „nie!”, a czasem głośniej. I w końcu wyrwaliśmy się, i możemy być dumni, bo to dzięki nam runął mur berliński, to my pierwsi złamaliśmy tamtą hegemonię.

 

To jest widowisko i dzień naszej dumy z tego, kim i jacy jesteśmy. My, Polacy: 1918-2018. My, Polacy, przez wielkie M i wielkie P.

 

Niech żyje Polska!

Poleć znajomemu