Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 sierpnia 2018

Wystąpienie Prezydenta RP podczas spotkania z medalistami 24. Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Berlin 2018

 

Szanowny Panie Prezesie,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Zawodnicy,

Szanowni Państwo Trenerzy,

Wszyscy Członkowie Polskiej Ekipy, która odniosła ten niezwykły sukces na mistrzostwach Europy w Berlinie!

 

Bardzo serdecznie dziękuję za przyjęcie zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego po to właśnie, żebym mógł publicznie wobec mediów, a więc ‒ można powiedzieć ‒ wobec całego naszego społeczeństwa, bardzo serdecznie Państwu podziękować w imieniu Rzeczypospolitej za ten niezwykły sukces.

 

Bo przecież był wspaniały sukces w Amsterdamie, na poprzednich mistrzostwach Europy – zdobyli Państwo tyle samo medali, zajęliście pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej, ale jednak było tam o jeden złoty medal mniej. Tym razem zdobyliśmy o jeden złoty medal więcej. Jest to największy sukces polskiej lekkiej atletyki na mistrzostwach Europy od 1958 roku, od Sztokholmu – a więc od 60 lat. I rzeczywiście jest to niebywałe, że wyprowadzili Państwo polską lekką atletykę na tak wspaniały nie tylko europejski, ale przecież możemy śmiało powiedzieć – światowy poziom.

 

Biorąc jeszcze dodatkowo pod uwagę to ‒ czego bardzo serdecznie gratuluję Pani Anicie ‒ że okazało się, iż jednak zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Londynie. Pani Anito, wielkie gratulacje – jest Pani w tej chwili już multimedalistką olimpijską. To wspaniały sukces.

 

Chciałem Państwu bardzo serdecznie podziękować, bo doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo ciężka jest to praca. Oczywiście jak zawsze w sporcie – jak zawsze w każdej dziedzinie – wielki sukces to, z jednej strony, bardzo ciężka praca, ale z drugiej też i szczęście, które stanowi nieodzowny element każdej konkurencji, z jaką mamy do czynienia w życiu. Ale przede wszystkim jest to ciężka praca. Bez tej tytanicznej pracy, bez bólu ‒ niestety, tak to jest w sporcie – bardzo często nie ma sukcesów.

 

Za to wspaniałe przygotowanie dziękuję i zawodnikom, i trenerom, i całym ekipom ‒ wszystkim, którzy w tym zakresie współpracowali: lekarzom, fizjoterapeutom. Bardzo jestem za to wdzięczny, bo właśnie dzięki temu Polacy mogą się cieszyć – my wszyscy możemy się cieszyć. Bo dzięki temu Polska po raz kolejny zapisuje się w annałach światowego sportu złotymi zgłoskami – i to jest wielka Państwa zasługa. Ogromnie za to dziękuję.

 

Cieszę się, że – z tego, co słyszę – Pan Premier złożył pewne obietnice, jeżeli chodzi o polską lekką atletykę. Mam nadzieję, że nowe hale lekkoatletyczne, które powstaną, plus środki, które zostaną wyasygnowane na specjalne programy sponsorskie – oczywiście dodatkowe, oprócz tego, co było – pomogą. Że więcej naszych zawodników i zawodniczek będzie mogło odnosić takie sukcesy, jak odniosła pani Anita czy pani Justyna, która zdobyła dwa złote medale w tak niewielkim odstępie czasu, co jest absolutnym światowym ewenementem. Też z całego serca gratuluję i ogromnie za to dziękuję. Nie wiem, czy to jeszcze na tej samej adrenalinie udało się zdobyć ten drugi medal? Ale to rzeczywiście niezwykłe.

 

 

Proszę Państwa, wielka radość! Bardzo serdecznie dziękuję i ogromnie się cieszę. Jesteśmy Państwu niesamowicie wdzięczni. To są takie chwile – sami Państwo też tego kiedyś doświadczyli, gdy jeszcze oglądaliście zawody sportowe w telewizji, nie byliście jeszcze mistrzami, członkami kadry narodowej – co to znaczy, gdy ktoś z Polski stoi na najwyższym podium, gdy grają „Mazurka Dąbrowskiego”. Co to znaczy, gdy nasz zawodnik w ogóle wygrywa, zdobywa medal na ważnych zawodach. Czy to medal złoty, srebrny, czy brązowy – zawsze są to radość, niezwykła satysfakcja i duma. I za tę właśnie dumę i wielką satysfakcję bardzo serdecznie chcę Państwu podziękować.

 

Ogromnie dziękuję i gratuluję!

- Chciałem Państwu bardzo serdecznie podziękować, bo doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo ciężka jest to praca - mówił Andrzej Duda.

Poleć znajomemu