Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 21 sierpnia 2018

Wystąpienie Prezydenta RP na otwarciu biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney

 

Szanowni Panowie Ministrowie,
Szanowny Panie Prezesie,
Szanowna Pani Prezes,

Szanowni Państwo Prezesi,

Wszyscy dostojni przybyli goście, na czele z Szanowną Panią Burmistrz,

Drodzy Państwo!
 

Panie Prezesie, to wielka przyjemność móc przybyć tutaj na antypody, ktoś powie – na drugą stronę świata, po to żeby oprócz ważnych spotkań o charakterze bilateralnym, spotkań z Polonią, dokonać także otwarcia biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney. Zobacz także: Andrzej Duda otworzył w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH [PL/ENG]
 

To prawda, że od samego początku swojej prezydentury obiecałem wspierać te wielkie ambicje, które Polska Agencja Inwestycji i Handlu ma, jeśli chodzi o wsparcie i umożliwianie polskiej ekspansji gospodarczej na światowe rynki.

 

Ale przede wszystkim, proszę Państwa, chcę bardzo mocno powiedzieć, że na przestrzeni tych lat, kiedy byłem posłem w polskim parlamencie i potem w Parlamencie Europejskim w latach 2011–2015 z zażenowaniem patrzyłem na likwidację polskich placówek dyplomatycznych w wielu miejscach na świecie. Bo państwo, które likwiduje swoje placówki, cofa się, a państwo, które je tworzy, rozwija się, pokazuje swoją siłę, moc, a przede wszystkim swoją wielką ambicję. Jasne, że nie wszystkie ambicje udaje się zrealizować, ale kto nie jest ambitny, ten donikąd nie zajdzie, człowiek nieambitny, który zamyka się sam w sobie niczego nie osiągnie. Rozsądnie patrząc, żeby cel osiągnąć, musisz go sobie najpierw postawić, dlatego przyłączyłem się z radością do tej misji, którą postawił sobie między innym Pan Prezes, że Polska poprzez swoje przedstawicielstwa handlowe ma być obecna we wszystkich najważniejszych miejscach na świecie.

 

Cieszę się ogromnie, że dzisiaj w niezmiernie ważnym miejscu na świecie, jakim jest Sydney, chociaż znajduje się po drugiej stronie kuli ziemskiej niż Warszawa, możemy tutaj z biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu patrzeć na ten wspaniały widok. I prawda jest też taka, że po tym, co widać z naszego biura ludzie nabierają przekonania jak istotni jesteśmy i czy warto robić z nami interesy. I dlatego bardzo się cieszę, że z biura PAIH tutaj w Sydney horyzont jest tak daleki.

 

Bardzo dziękuję, Panie Prezesie, za tę możliwość spotkania się tutaj z Państwem dzisiaj i otwarcia tej kolejnej, jak Pan Prezes wspomniał – 50. już placówki Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Planu „sto placówek na stulecie” wprawdzie nie zrealizujecie w tym roku, ale może do końca obchodów stulecia odzyskania niepodległości, czyli do końca 2022 roku, zdążycie Państwo! Ale mówiąc poważnie, bardzo dziękuję. Bardzo dziękuję, że Polska, poprzez umożliwianie tego kontaktu biznesowego i poprzez rozwijanie swojej ekspansji biznesowej oraz poprzez obecność placówek wspierających biznes – bo ta placówka ma służyć  wspieraniu biznesu, informacji o Polsce, a jednocześnie informacji o Australii, o tym, jak tutaj prowadzić interesy – że Polska w ten sposób jest tutaj, po drugiej stronie kuli ziemskiej obecna.

 

Panu Prezesowi i wszystkim jego współpracownikom, a przede wszystkim pracownikom tego biura PAIH w Sydney chcę życzyć wszystkiego najlepszego i powodzenia i sukcesów, które będą oznaczały również sukces Rzeczypospolitej.


Dziękuję.

Otwarcie Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney

Poleć znajomemu