Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 28 sierpnia 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości odsłonięcia pomnika „Chwała Lotnikom Polskim”

 

Czcigodni Kombatanci i Weterani,
Wielce Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Wielce Szanowni Ekscelencje Księża Biskupi, Kapelani Polowi,
Wielce Szanowni Panowie Generałowie, Szanowne Panie i Panowie Oficerowie, Żołnierze Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Szanowni Państwo!


Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym roku, roku, który jest rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jest też rokiem stulecia polskiego lotnictwa, polskich skrzydeł, odsłaniamy ten piękny i jakże wymowny pomnik.


Zobacz także: Pomnik „Chwała Lotnikom Polskim” znakiem pamięci i wdzięczności Kiedy patrzymy na tamten czas, to trzeba sobie zdać sprawę, jak niezwykłej odwagi, ale też jakiej niezwykłej wizji wymagało ówczesne spełnianie wielkiego marzenia Ikara - wzniesienia się ponad ziemię, zrobienia czegoś, co nie jest naturalne dla człowieka, spojrzenie na świat z góry, możliwość dokonania tego, co wcześniej wydawało się niemożliwe.


I czynili to Polacy wychodzący z trzech zaborów, ale tak bardzo pragnący silnej, nowoczesnej Polski, która realizuje się w najbardziej wówczas współczesnych światowych trendach, a takim bez wątpienia jednym z ówczesnych światowych trendów było właśnie lotnictwo, przede wszystkim wojskowe, które doznało tak wielkiego skokowego rozwoju w czasie I wojny światowej. Ale za nim także poszedł oczywiście rozwój lotnictwa cywilnego i lotnictwa sportowego i tu wielkie polskie nazwiska wspomnianych już dzisiaj pilotów, którzy za swoją pasję i przełamywanie granic ówczesnej ludzkiej niemożliwości  zapłacili przecież życiem. Myślę o naszych wspaniałych pilotach Żwirce i Wigurze.

 

Ale to przede wszystkim także obrońcy granic Rzeczypospolitej, ci, którzy walczyli bohatersko w ramach polskich skrzydeł i obrony Rzeczypospolitej w 1920 roku. Później rozwijali polskie lotnictwo nie tylko piloci, ale wszyscy ludzie polskich skrzydeł, włącznie z konstruktorami niezwykle wówczas nowoczesnych konstrukcji takich jak bombowiec Łoś, które pokazywały wielki potencjał rozwojowy naszego kraju i niezwykły potencjał intelektualny polskich inżynierów i konstruktorów.

 

To II wojna światowa, bohaterska walka polskich pilotów w 1939 roku na polskim niebie, później na francuskim niebie, później wspaniały, wielki sukces w bitwie o Anglię, gdzie Brytyjczycy tak niezwykle docenili, przekonali się o tym, co znaczy doświadczony, dobrze wyszkolony odważny pilot, który umie walczyć, jest do tego przygotowany, wielki wówczas wkład polskich pilotów i polskich załóg w obronę brytyjskiego nieba. I później walka na wszystkich frontach II wojny światowej, niesienie pomocy, ale też niesienie pomsty nad niemieckie niebo, kiedy polscy piloci uczestniczyli w nalotach na niemieckie miasta, walcząc przeciwko znienawidzonemu wrogowi po to, żeby odzyskać wolną Polskę. I później strzeżenie polskiego nieba poprzez wszystkie lata do dzisiaj, rozwój lotnictwa pasażerskiego, wszystko to, co do dzisiaj czynią ludzie polskich skrzydeł w szerokim tego słowa znaczeniu.

 

Cieszę się, że ten pomnik w tak niezwykle ważnym miejscu tego symbolicznego polskiego cmentarza wojskowego, na którym spoczywają najznamienitsi ludzie polskich skrzydeł i polskiej armii. Że on właśnie tutaj się znajduje, będąc widomym znakiem naszej pamięci i wdzięczności, pamięci i wdzięczności Polski, wszystkich jej byłych, obecnych i przyszłych pokoleń. Dla ludzi, którzy stoją na straży polskiego nieba, dla ludzi, którzy mają te odwagę i fantazję, by unieść się ponad światem, spojrzeć na niego z góry, ale świadczyć także swoją służbę Rzeczypospolitej i innym.


Chcę w imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu wszystkich Polaków za tę służbę dla Rzeczypospolitej i dla nas, na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też na stulecie utworzenia lotnictwa polskiego z całego serca podziękować.

 

Panie Boże, miej zawsze w swojej opiece polskich lotników.
Wieczna pamięć Poległym.
Cześć i chwała Bohaterom.

 

Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości odsłonięcia pomnika „Chwała Lotnikom Polskim”

Poleć znajomemu