Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 5 września 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas XXVI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

 

Dzień dobry, witam Państwa bardzo serdecznie z Kielc!

 

Przede wszystkim trzeba pogratulować panu prezydentowi Wojciechowi Lubawskiemu i wszystkim osobom odpowiedzialnym za targi kieleckie, na czele z Panem Prezesem targów ‒ kolejnej, już 26. edycji targów obronnych. Proszę Państwa, ponad 620 wystawców – mniej więcej prawie po połowie krajowych i zagranicznych ‒ więc są to rzeczywiście bardzo duże targi.

 

Miałem przed momentem możliwość zapoznania się z częścią – rzecz jasna – oferty, która tutaj jest przedstawiana. Bardzo ciekawa – bardzo za to dziękuję. Wiele nowoczesnego sprzętu. I cieszę się, że przynajmniej część z niego już wchodzi na wyposażenie polskiej armii, tak jak znajdujące się tutaj systemy przeciwlotnicze, rakietowe Poprad, które dosłownie w ostatnich dniach weszły na wyposażenie jednostki w Koszalinie. To najnowszy nabytek naszego wojska produkowany w naszym kraju – a więc to jest właśnie to, co chcielibyśmy przede wszystkim realizować.

 

Jesteśmy w trakcie realizacji programów obrony powietrznej „Wisła”, „Narew”. I tu mają Państwo armatohaubicę Buk, a Kraby też już są na wyposażeniu polskiej armii ‒ więc dużo się w tym zakresie dzieje. Cieszę się bardzo, że te procesy są realizowane.

 

Proszę Państwa, oczywiście nie jest tak, że jesteśmy w stanie zakupić całe wyposażenie dla polskiej armii tylko i wyłącznie od producentów krajowych. Jest oczywiste, że będziemy nabywali także poza granicami naszego kraju.

 

Dzisiaj bardzo ważnym celem, który musimy zrealizować, jest odnowienie wyposażenia Polskiej Marynarki Wojennej – to jedna z najważniejszych kwestii. Niestety, dzisiaj Polska Marynarka Wojenna operuje nawet na 40-letnich jednostkach. W związku z tym to się musi zmienić – musimy nabyć nowe wyposażenie dla Polskiej Marynarki Wojennej, w tym m.in. także okręty podwodne. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy to realizować – na przestrzeni najbliższych lat. Będą to oczywiście zamówienia realizowane w kraju, ale też zakupy za granicą.

 

Szanowni Państwo, bardzo się cieszę z tej oferty. Cieszę się, że polskie firmy, z którymi miałem okazję tutaj się spotkać, zapewniają mnie, iż stale realizują rozwój. Cieszę się, że znowu jest przyznawana Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej, co pokazuje, że nasz przemysł zbrojeniowy rzeczywiście się rozwija. Chciałbym, aby rozwijał się coraz dynamiczniej, by polscy inżynierowie pracowali, byśmy mieli wyposażenie coraz nowocześniejsze – w zasadzie w każdym calu na poziomie światowym. Jest tego już dużo, naprawdę mamy czym się pochwalić.

 

Gratuluję wszystkim wystawcom i jednostkom, które otrzymują to nowe wyposażenie. Cieszę się, że te targi odbywają się po raz kolejny, że nasza oferta jest też przedstawiana klientom z zagranicy, którzy tutaj przyjeżdżają – wystawiają się firmy z ponad 30 krajów. A więc to jest coś!

 

Natomiast gości zagranicznych, którzy przyjeżdżają, by się zapoznać z tą ofertą – oczywiście nie tylko polską, ale i zagraniczną – jest wielu. Mam nadzieję, że będą podpisane nowe kontrakty, przede wszystkim przez polski przemysł zbrojeniowy. Że będzie to także zasilało budżety naszych firm, tak aby mogły realizować zadania badawczo-rozwojowe i udoskonalać swoją produkcję, a tym samym ‒ zapewniać lepsze możliwości zakupowe dla naszego wojska.

 

Dziękuję bardzo.

Wystąpienie Prezydenta podczas targów przemysłu obronnego w Kielcach

Poleć znajomemu