Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 7 września 2018

Wystąpienie podczas zmiany na stanowisku Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

 

Wielce Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowny Panie Przewodniczący,

Czcigodni Ekscelencje, Księża Biskupi Ordynariusze Polowi,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowna Pani Pułkownik,

Szanowni Panowie Oficerowie,

Żołnierze,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

ale przede wszystkim – Szanowni Panowie Generałowie!

 

Chciałem z całego serca podziękować panu gen. broni Sławomirowi Wojciechowskiemu za pełnienie funkcji Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ‒ do dziś. Bardzo za to dziękuję. Chcę od razu wyjaśnić przede wszystkim opinii publicznej i mediom: to, że Pan Generał tę funkcję opuszcza, nie jest żadną dymisją – żeby się nikomu nie wydawało.

 

Pan Generał będzie teraz wykonywał nowe obowiązki ‒ niezwykle ważne dla Rzeczypospolitej ‒ w strukturach wojskowych, bojowych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pan Generał obejmie dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód z siedzibą w Szczecinie. To niezwykle ważne zadanie i ogromnie ważne stanowisko właśnie w tych gotowych do aktywnej obrony wojskowych strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego; to miejsce także dla Polski – czy może przede wszystkim dla Polski – niezwykle ważne.

 

Ogromnie cieszę się, że Pan Generał, polski dowódca, doświadczony jako dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, będzie teraz pełnił tę niezwykle odpowiedzialną funkcję związaną z bezpieczeństwem naszego regionu ‒ czyli szerzej, nie tylko Polski ‒ zwłaszcza w dobie obecności wojsk sojuszniczych w naszej części Europy, o którą tak bardzo zabiegaliśmy i która wreszcie faktycznie jest i w państwach bałtyckich, i w naszym kraju, i w Rumunii.

 

Dziękuję za te lata, przez które Pan Generał pracował tutaj do tej pory w strukturach związanych właśnie z Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Jestem przekonany, że także na tej nowej funkcji dowódczej, NATO-wskiej poradzi sobie Pan Generał znakomicie. Jest Pan – jak by nie było – absolwentem podyplomowych studiów wojskowych w Wielkiej Brytanii, kursów szkoleniowych w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, był Pan Generał dwukrotnie w dowództwie polskich kontyngentów w Iraku i Afganistanie.

 

Zobacz także: Prezydent mianował nowego Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Nie mam żadnych wątpliwości, że wśród polskiej kadry najwyższych dowódców jest Pan osobą absolutnie przygotowaną do tego, by w strukturach NATO tę wysoką funkcję dowódczą pełnić ku chwale Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa Polski i całego naszego regionu.

 

Jeszcze raz chciałem Panu Generałowi za pełnienie funkcji Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych przez ten czas ‒ do dzisiaj ‒ bardzo serdecznie podziękować i życzyć powodzenia w tych nowych wyzwaniach. Mam nadzieję, że będę mógł gościć u Pana Generała w Szczecinie w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, tej istniejącej u nas ważnej natowskiej jednostki.

 

Panie Generale nowo nominowany, Dowódco Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, Panie Generale Dywizji ‒ bardzo się cieszę, że zgodził się Pan przyjąć tę odpowiedzialną, a ważną funkcję. Dlatego że z punktu widzenia realizowania faktycznie obrony Rzeczypospolitej, także funkcjonowania polskich kontyngentów na misjach poza granicami kraju, ale przede wszystkim realizacji SKiD-u, który w tej chwili przygotowujemy i który, mam nadzieję, wkrótce będzie mógł funkcjonować – nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia polskimi siłami zbrojnymi ‒ Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, a przede wszystkim Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych ma fundamentalne znaczenie.

 

To z tego punktu widzenia absolutnie podstawowa funkcja i cieszę się, że Pan Generał tę nominację przyjmuje. Cieszę się z wielu przyczyn. Po pierwsze – dlatego że jest Pan Generał doświadczonym dowódcą i to nie tylko w jednostkach, które działają w naszym kraju, jednostkach Wojska Polskiego tutaj, w granicach Rzeczypospolitej, ale ma Pan Generał także swoje doświadczenie na polskiej misji bojowej w Afganistanie – i to dla mnie niezwykle ważne.

 

Ale chcę przede wszystkim podkreślić, że w ostatnim czasie – do dzisiaj – Pan Generał był szefem Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Nie jest to zatem miejsce dla Pana nowe. Ma Pan ogromne doświadczenie, jest Pan świetnie przygotowany do tego, by pełnić funkcję Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Więc jeszcze raz dziękuję Panu Generałowi za jej przyjęcie.

 

Życzę Panu Generałowi wszelkiego powodzenia ‒ życzę, by ta funkcja była wykonywana jak najlepiej, a przede wszystkim, żeby przyniosła Panu Generałowi satysfakcję ku chwale Rzeczypospolitej i ku bezpieczeństwu nas wszystkich.

 

Dziękuję bardzo.

 

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej zmiany na stanowisku Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Poleć znajomemu