Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 8 września 2018

Wystąpienie Pary Prezydenckiej w ogrodzie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich

Para Prezydencka czytała „Przedwiośnie” z aktorami w ogrodzie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda:

 

Przede wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie tutaj, do ogrodu Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Dla nas jest to wielki zaszczyt, ale również ogromna trema występować w tak pięknej scenerii, ale przede wszystkim wśród aktorów, którzy całe swoje życie poświęcają na interpretowanie tekstu. Tak więc bardzo serdecznie dziękujemy za to wspólne czytanie.

Jestem w ogóle wielką orędowniczką Narodowego Czytania. Jest to inicjatywa, która została zapoczątkowana przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonkę – bardzo się cieszę, że zdecydowaliśmy się ją kontynuować. Cieszę się również, że to lokalne Narodowe Czytanie tutaj, w Skolimowie, odbywa się też w ramach cyklicznego projektu, jakim są Otwarte Ogrody.

 

Zobacz także: Para Prezydencka czytała „Przedwiośnie” z aktorami w Skolimowie Wspólne czytanie „Przedwiośnia” z Parą Prezydencką Tym bardziej cieszy, że akcję Narodowe Czytanie od samego początku wyróżnia właśnie ta otwartość – tzn. każdy może uczestniczyć w Narodowym Czytaniu i każdy może je organizować na swój jak najbardziej oryginalny sposób. Mam nadzieję, że my tutaj – chociażby dlatego, że czytaliśmy międzypokoleniowo – też pokazaliśmy tę różnorodność.

 

Fragmenty, które zostały tutaj przez nas zaprezentowane – bardzo różne, bo dotyczące wojny, zagadnień politycznych, ekonomicznych, ale także uczuć bohaterów – pokazują, że „Przedwiośnie” jest niezwykle ciekawą i różnorodną lekturą, a przede wszystkim pokazują, jak piękna jest nasza polska literatura.

 

Nie mogę sobie w ogóle wyobrazić mojego życia bez książek, w związku z tym bardzo serdecznie wszystkich Państwa zachęcam do sięgania oczywiście po polską literaturę i do czytania w ogóle. Bo – jak powiedział Umberto Eco – kto czyta książki, żyje podwójnie.

 

Prezydent RP Andrzej Duda:

 

Wielce Szanowni Państwo,


Agatka już podziękowała, ale to naprawdę dla nas wielkie wzruszenie, a przede wszystkim ogromne przeżycie móc odwiedzić Państwa tutaj, w Skolimowie – to raz. A dwa – wraz ze znamienitymi artystami i aktorami scen polskich, polskiego świata filmowego móc interpretować tekst tej znanej przecież wszystkim tak doskonale powieści ‒ „Przedwiośnia”, które każdy musiał kiedyś przejść, bo to przecież szkolna lektura.

 

Muszę odpowiedzieć na pytanie, czy mamy tremę. Proszę Państwa, nie wiem, jak to porównać obrazowo, żeby młodzi też zrozumieli – ale to tak, jakby publicznie zagrać w piłkę z Robertem Lewandowskim. Tak więc jest to dla nas wielkie przeżycie i dziękujemy, że mogliśmy z Państwem tutaj być.

 

Przede wszystkim chcemy bardzo serdecznie podziękować, że zechcieli się Państwo włączyć także tutaj – oczywiście oprócz tej pracy, która odbywa się na różnego rodzaju scenach, gdzie Państwa koleżanki i koledzy realizują dzisiaj to Narodowe Czytanie czy to w Warszawie, czy w innych miastach.

 

Ale dziękujemy, że spotkali się tutaj także aktorzy, którzy – mogę chyba śmiało to powiedzieć – są bohaterami czterech pokoleń. Bo przecież są tutaj państwo, którzy byli ulubionymi aktorami, bohaterami sceny i sztuki filmowej czasów jeszcze moich dziadków, potem moich rodziców i moich. I dzisiaj są też państwo, którzy są bohaterami filmu i sceny naszej córki. Więc z całą pewnością można powiedzieć, że jest to spotkanie aktorów, którzy są bohaterami czterech pokoleń.

 

Za to chciałem Państwu bardzo serdecznie podziękować. Jest to też dla mnie taka jedyna w swoim rodzaju okazja, aby tym właśnie pokoleniom aktorskim – Państwu – złożyć serdeczne podziękowanie za pielęgnowanie polskiego słowa, polskiej kultury, a tym samym za budowanie polskiej kultury przez tyle lat.

 

To, że Państwo przekazują to wielkie dzieło wśród siebie z pokolenia na pokolenie, także ucząc młodych sztuki aktorskiej, jest wspaniałe ‒ i za to jesteśmy Państwu ogromnie wdzięczni. Jest to także wielkie dzieło patriotyczne – mogę to śmiało powiedzieć. I za to też jesteśmy Państwu bardzo wdzięczni.

 

Cieszę się ogromnie, jesteśmy zaszczyceni, że możemy tu być. Ale to dla nas także wielka okazja, aby po prostu podziękować.

 

Dziękujemy.
 

Poleć znajomemu