przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 8 września 2018

Wystąpienie Pary Prezydenckiej w ogrodzie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich

Para Prezydencka czytała „Przedwiośnie” z aktorami w ogrodzie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda:

 

Przede wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie tutaj, do ogrodu Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Dla nas jest to wielki zaszczyt, ale również ogromna trema występować w tak pięknej scenerii, ale przede wszystkim wśród aktorów, którzy całe swoje życie poświęcają na interpretowanie tekstu. Tak więc bardzo serdecznie dziękujemy za to wspólne czytanie.

Jestem w ogóle wielką orędowniczką Narodowego Czytania. Jest to inicjatywa, która została zapoczątkowana przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonkę – bardzo się cieszę, że zdecydowaliśmy się ją kontynuować. Cieszę się również, że to lokalne Narodowe Czytanie tutaj, w Skolimowie, odbywa się też w ramach cyklicznego projektu, jakim są Otwarte Ogrody.

 

Zobacz także: Para Prezydencka czytała „Przedwiośnie” z aktorami w Skolimowie Wspólne czytanie „Przedwiośnia” z Parą Prezydencką Tym bardziej cieszy, że akcję Narodowe Czytanie od samego początku wyróżnia właśnie ta otwartość – tzn. każdy może uczestniczyć w Narodowym Czytaniu i każdy może je organizować na swój jak najbardziej oryginalny sposób. Mam nadzieję, że my tutaj – chociażby dlatego, że czytaliśmy międzypokoleniowo – też pokazaliśmy tę różnorodność.

 

Fragmenty, które zostały tutaj przez nas zaprezentowane – bardzo różne, bo dotyczące wojny, zagadnień politycznych, ekonomicznych, ale także uczuć bohaterów – pokazują, że „Przedwiośnie” jest niezwykle ciekawą i różnorodną lekturą, a przede wszystkim pokazują, jak piękna jest nasza polska literatura.

 

Nie mogę sobie w ogóle wyobrazić mojego życia bez książek, w związku z tym bardzo serdecznie wszystkich Państwa zachęcam do sięgania oczywiście po polską literaturę i do czytania w ogóle. Bo – jak powiedział Umberto Eco – kto czyta książki, żyje podwójnie.

 

Prezydent RP Andrzej Duda:

 

Wielce Szanowni Państwo,


Agatka już podziękowała, ale to naprawdę dla nas wielkie wzruszenie, a przede wszystkim ogromne przeżycie móc odwiedzić Państwa tutaj, w Skolimowie – to raz. A dwa – wraz ze znamienitymi artystami i aktorami scen polskich, polskiego świata filmowego móc interpretować tekst tej znanej przecież wszystkim tak doskonale powieści ‒ „Przedwiośnia”, które każdy musiał kiedyś przejść, bo to przecież szkolna lektura.

 

Muszę odpowiedzieć na pytanie, czy mamy tremę. Proszę Państwa, nie wiem, jak to porównać obrazowo, żeby młodzi też zrozumieli – ale to tak, jakby publicznie zagrać w piłkę z Robertem Lewandowskim. Tak więc jest to dla nas wielkie przeżycie i dziękujemy, że mogliśmy z Państwem tutaj być.

 

Przede wszystkim chcemy bardzo serdecznie podziękować, że zechcieli się Państwo włączyć także tutaj – oczywiście oprócz tej pracy, która odbywa się na różnego rodzaju scenach, gdzie Państwa koleżanki i koledzy realizują dzisiaj to Narodowe Czytanie czy to w Warszawie, czy w innych miastach.

 

Ale dziękujemy, że spotkali się tutaj także aktorzy, którzy – mogę chyba śmiało to powiedzieć – są bohaterami czterech pokoleń. Bo przecież są tutaj państwo, którzy byli ulubionymi aktorami, bohaterami sceny i sztuki filmowej czasów jeszcze moich dziadków, potem moich rodziców i moich. I dzisiaj są też państwo, którzy są bohaterami filmu i sceny naszej córki. Więc z całą pewnością można powiedzieć, że jest to spotkanie aktorów, którzy są bohaterami czterech pokoleń.

 

Za to chciałem Państwu bardzo serdecznie podziękować. Jest to też dla mnie taka jedyna w swoim rodzaju okazja, aby tym właśnie pokoleniom aktorskim – Państwu – złożyć serdeczne podziękowanie za pielęgnowanie polskiego słowa, polskiej kultury, a tym samym za budowanie polskiej kultury przez tyle lat.

 

To, że Państwo przekazują to wielkie dzieło wśród siebie z pokolenia na pokolenie, także ucząc młodych sztuki aktorskiej, jest wspaniałe ‒ i za to jesteśmy Państwu ogromnie wdzięczni. Jest to także wielkie dzieło patriotyczne – mogę to śmiało powiedzieć. I za to też jesteśmy Państwu bardzo wdzięczni.

 

Cieszę się ogromnie, jesteśmy zaszczyceni, że możemy tu być. Ale to dla nas także wielka okazja, aby po prostu podziękować.

 

Dziękujemy.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.