Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 8 września 2018

Wystąpienie Pary Prezydenckiej na zakończenie akcji Narodowe Czytanie

 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda:

 

Szanowni Państwo, najbardziej wytrwali słuchacze „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, których nie odstraszył nawet ulewny deszcz!

 

Zapadła noc i skończyło się „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – właśnie wybrzmiały ostatnie słowa kart powieści. Bardzo serdecznie wszystkim Państwu dziękujemy – organizatorom, instytucjom, organizacjom, ale także indywidualnym osobom. Dziękujemy uczestnikom – i tym, którzy słuchali, i tym, którzy czytali.

 

Zobacz także: Wspólne czytanie „Przedwiośnia” z Parą Prezydencką Para Prezydencka czytała „Przedwiośnie” z aktorami w Skolimowie Pozwolą Państwo, że podzielę się jeszcze radosnymi informacjami, które do nas dotarły. Wspominałam o tym już przed południem, że tegoroczne Narodowe Czytanie należy do rekordowej edycji, jeśli chodzi o ilość zgłoszeń i – tak jak podejrzewałam – liczba wzrosła. Narodowe Czytanie w tym roku 8 września odbyło się w 2950 miejscach i 35 krajach! Po raz pierwszy w historii nasza akcja odbywała się na wszystkich kontynentach, łącznie z Antarktydą, ponieważ tam włączyli się w Narodowe Czytanie polarnicy z Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Bardzo serdecznie za to dziękujemy.

 

Mam nadzieję, że nie wezmą mi Państwo tego za złe, ale teraz chciałabym bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim pracownikom Kancelarii Prezydenta, a także ministrowi Wojciechowi Kolarskiemu. Otóż jego współpracownicy, a także pracownicy Biura Prasowego z wielkim zaangażowaniem przystąpili do zorganizowania tegorocznego Narodowego Czytania, a trwało to naprawdę – proszę mi wierzyć – kilka miesięcy. Kochani, bardzo serdecznie Wam za to dziękujemy.

 

Ale Narodowe Czytanie nie odbyłoby się, gdyby nie jego współorganizatorzy. I tutaj słowa podziękowania kieruję do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do Narodowego Centrum Kultury, do naszych partnerów medialnych – Polskiego Radia i Telewizji Polskiej – które najpierw o akcji informowały, później ją transmitowały i na bieżąco komentowały. Nieoceniona pomoc przyszła też ze strony Instytutu Książki, a także Biblioteki Narodowej – i za tę merytoryczną pomoc również bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Bardzo dziękujemy Stołecznej Estradzie i bardzo cieszę się osobiście, że również w tym roku do Narodowego Czytania dołączyły osoby niewidome i słabo widzące, a także – że Narodowe Czytanie odbywało się z symultanicznym tłumaczeniem na język migowy. Bardzo serdecznie dziękuję również tłumaczom języka migowego tutaj, w Ogrodzie Saskim. Dziękujemy także harcerzom, którzy podczas Narodowego Czytania pełnili służbę medyczną.

 

Szanowni Państwo, bardzo serdecznie chcielibyśmy także podziękować Polonii na całym świecie. W tym roku Polonia rzeczywiście niezwykle aktywnie uczestniczyła w Narodowym Czytaniu. Tutaj trzeba podkreślić, że nie tylko „Przedwiośnie” było dzisiaj czytane, ale także wybrane utwory z zaproponowanej przez nas „Antologii niepodległości”.

Liderem rankingu – jeśli chodzi o ilość zgłoszeń – jest Ukraina. W tym państwie czytano aż w 50 miastach – jest to absolutny rekord! Ale czytano także na Litwie i Białorusi. W ogóle, jak już mąż wspominał przed południem, Narodowe Czytanie rozpoczęło się w Nowej Zelandii – oczywiście ze względu na strefę czasową. Ale „Przedwiośnie” było czytane także w Australii, Kirgistanie, Tunezji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii.

 

Taka ciekawostka: otóż w tym roku „Przedwiośnie” zostało przetłumaczone na esperanto. I właśnie w tym języku czytane było w Polsce w Białymstoku, natomiast za granicą – w Bułgarii, Brazylii, Japonii, a nawet w Togo.

 

Prezydent RP Andrzej Duda:

 

Proszę Państwa, jakże miło było dzisiaj przeżyć to „Przedwiośnie” późnym latem. Czytane było rzeczywiście w tak wielu miejscach, nawet nietypowych, że serce rośnie. Przeżywamy wielką radość z tego, że ta wspaniała akcja Narodowego Czytania rozprzestrzenia się i przyciąga do kart książek coraz większą rzeszę naszych rodaków, młodzieży tutaj, w Polsce, ale także – jak żona przed momentem wspomniała – na całym świecie.

 

A dziś czytano np. w Mobilnym Muzeum Multimedialnym Stulecia Odzyskania Niepodległości, które wysłane przez nas już kilka miesięcy temu sprzed Pałacu Prezydenckiego zawędrowało dzisiaj do Sandomierza i sandomierzanie oraz ich goście mogli właśnie w tym muzeum multimedialnym na rynku sandomierskim czytać dzisiaj „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

 

Czytano w autobusach, w tramwajach ‒ część z nich była przystrojona w stylu retro czy też wręcz stylizowana na lata 20. Wykonano też rekonstrukcje, inscenizacje związane z „Przedwiośniem”. Tak wiele różnego rodzaju inicjatyw! Czytano dzisiaj w geometrycznym centrum Polski, czyli we wsi Piątek. Było tyle rozmaitych, coraz ciekawszych pomysłów na to, aby przedstawiać „Przedwiośnie”, uatrakcyjniać jego prezentację, że ogromnie cieszy tak niezwykła kreatywność.

 

Ale jedno radosne przesłanie płynie z tego dla wszystkich i mam nadzieję, że będzie ono płynęło z każdego kolejnego Narodowego Czytania, których – wierzę – będzie w przyszłości jeszcze bardzo wiele.

 

Otóż czytamy coraz więcej, umiemy zachęcać do czytania, umiemy sięgnąć po książkę i chciałbym, żebyśmy zawsze do tego zachęcali naszych kolejnych znajomych, przyjaciół. Do tego, że warto czytać, pójść do biblioteki, wziąć książkę, warto pochylić się nad nią w wolnym czasie, w wakacje. Że książka może dać rozrywkę, radość, ale przede wszystkim może rozbudzić wyobraźnię, poszerzyć nasze horyzonty, naszą wiedzę – dać nam to, co nie zawsze przecież uzyskamy przez obraz widziany, przedstawiany nam czy to w telewizji, czy poprzez różnego rodzaju inne inscenizacje.

 

Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim artystom – tym tutaj, którzy byli dzisiaj w Ogrodzie Saskim w Warszawie, ale także i we wszystkich innych miejscach Warszawy i Polski, którzy inscenizowali „Przedwiośnie”, czytali, interpretowali tę wspaniałą polską powieść.

 

Chciałem podziękować wszystkim artystom, którzy przyczyniali się do prezentacji „Przedwiośnia”. Chciałem podziękować muzykom. Chciałem podziękować wszystkim, którzy brali dziś udział w Narodowym Czytaniu, poświęcili swój czas i dzięki którym mogliśmy dzisiaj przez cały dzień cieszyć się „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego.

 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda: 

 

Teraz najważniejsze pytanie: co będziemy czytać w przyszłym roku?

 

Prezydent RP Andrzej Duda:

 

Dokładnie: co będzie następne? I ‒ tak jak już od kilku lat – chciałbym, żeby to Państwo odpowiedzieli na to pytanie. W odpowiednim czasie, jak co roku, ogłosimy możliwość wskazywania tytułów, które są dla Państwa interesujące i chcielibyście, aby stały się przedmiotem Narodowego Czytania w 2019 roku.

 

Ale chcę bardzo mocno podkreślić: to nasze dzisiejsze spotkanie, ten wieczór i nasze wystąpienie Narodowego Czytania ‒ ani „Przedwiośnia”, ani „Antologii niepodległości” ‒ nie zamyka. Chcemy, żeby Narodowe Czytanie trwało, chcemy, żeby Państwo sięgali po książki, czytali – sami, innym, razem.

 

Chcielibyśmy, żeby to czytanie ‒ i „Przedwiośnia” i innych wielkich powieści, dzieł naszej literatury – łączyło nas we wspólnocie, w tym, co dla nas ważne, w naszej tradycji, historii, w naszym polskim duchu, z którego także wypłynęła niepodległość, którą odzyskali wtedy, przed stu laty, niepodległość i wolność, którą mamy dzisiaj, którą możemy się cieszyć i którą budujmy także poprzez czytanie, budowanie ducha.

 

Dziękuję.

 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda:

 

I bardzo serdecznie dziękujemy Panu za prowadzenie całego wydarzenia.

 

Bardzo dziękujemy.

Wystąpienie Pary Prezydenckiej na zakończenie akcji Narodowe Czytanie

Poleć znajomemu