Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 24 września 2018

Wystąpienie podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

Wielce Szanowni Kombatanci, nasi bohaterowie wolnej i niepodległej Polski,

Szanowni Państwo Ministrowie,
Wielce Szanowni Ekscelencje, Państwo Ambasadorowie,
Szanowni Państwo Profesorowie,
Szanowny Panie Konsulu Generalny,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
Czcigodni Księża,
Drodzy Polscy, Amerykańscy i Polsko-Amerykańscy Przyjaciele,
Wielce Szanowni Państwo!

 

To wielka radość i wielki zaszczyt móc spotkać się z Państwem tu, w Nowym Jorku, w polskim Konsulacie Generalnym w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkać się z gronem, reprezentacją tych, którzy czują się Polakami, mają Polskę w sercu, tych, którzy są przyjaciółmi Polski, czy tych, którzy cenią sobie swoje polskie korzenie.

 

Mamy wielką, długą, wspólną historię: Polska i Stany Zjednoczone. Do tamtego dnia – symbolicznego 11 listopada 1918 roku – wiodła nas długa droga. Byli na niej bohaterowie obu naszych narodów: Kościuszko i Pułaski. Ale był też niezapomniany ‒ zawsze wspominamy z wdzięcznością ‒ Prezydent Woodrow Wilson, który także dzięki dyplomatycznej pracy i przyjaźni z Ignacym Paderewskim ujął Polskę w swoim programie dla nowej Europy i nowego świata po I wojnie światowej.

 

To potem walka naszych żołnierzy na frontach II wojny światowej ramię w ramię w koalicji wolnego świata. To także poświęcenie i wielkie bohaterstwo Jana Karskiego i rotmistrza Pileckiego dla ratowania Żydów, którzy znajdowali się w niemieckich obozach koncentracyjnych w Polsce. To wreszcie na drodze do naszej wolności i wyzwolenia się zza żelaznej kurtyny, ponownego odzyskania pełnej niepodległości i suwerenności ‒ niezapomniana, wielka, wspaniała rola Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. 

 

To historia długa, bardzo często przepełniona łzami cierpienia, bólu, śmierci, rozstania i poniewierki, ale często też historia, która kończyła się ‒ i skończyła się ‒ sukcesem. Dzisiaj mogę stać przed Państwem dumny i niezwykle wzruszony jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – kraju wolnego, suwerennego, niepodległego, leżącego w sercu Europy, w którym mieszka wolny, niepodległy naród, który ma wolność w sercu.

 

Zobacz także: NOWY JORK. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [PL/ENG] I dziś tu, w Nowym Jorku, mogę zrealizować tylko dwa niezwykle ważne dla mnie elementy. Po pierwsze – mogę i chcę podziękować wszystkim Państwu za miłość do Polski, za poczucie związku z Polską, za przyjaźń z Polakami i Polską, za wszystko to, co na przestrzeni dziesięcioleci dla Polski i naszej wolności Państwo uczynili.

 

Dziękuję wszystkim, którzy tutaj, w Stanach Zjednoczonych, krzewili polskość wśród młodzieży, prowadzili polskie szkoły i organizacje, przechowywali polską tradycję przez najtrudniejsze lata. Dziękuję wszystkim, którzy tu się rozwijali, zostali naukowcami, biznesmenami, ludźmi sukcesu, którzy zrealizowali amerykański sen, pokazując zarazem wielkość naszego narodu i to, ile w rzeczywistości warci są Polacy.

 

Dziękuję wreszcie wszystkim naszym amerykańskim przyjaciołom, którzy na przestrzeni ostatnich prawie 30 lat przybyli do Polski i zdecydowali się zainwestować swoje pieniądze po to, żeby także pomóc nam w rozwoju.

 

I nie są to puste słowa: to dziś w Polsce – szacuje się – ponad 200 tys. miejsc pracy. To dziesiątki miliardów dolarów zainwestowanych w Polsce. To cały czas wzrastające z roku na rok obroty handlowe pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – w obie strony. To wielkie firmy amerykańskie, które założyły w Polsce swoje przedstawicielstwa, ale to także Amerykanie, którzy odważyli się założyć w Polsce swoją działalność gospodarczą, która właśnie z Polski promieniuje na inne kraje Europy i świata.

 

Mówię to z wielkim przejęciem, dlatego że właśnie dotarła do nas wiadomość, iż jedna z globalnych agencji indeksujących – FTSE Russell – przeniosła dzisiaj Polskę ze swojego indeksu z grona państw rozwijających się do grona państw rozwiniętych. Można powiedzieć: „Jest wiele agencji indeksujących”, ale takie zdarzenie do tej pory ‒ w tych ostatnich 30 latach naszego rozwoju ‒ nie miało miejsca.

 

Mało tego: znaleźliśmy się też wśród 25 najbogatszych, najlepiej rozwiniętych krajów świata. Ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami, Australią – wszystkimi bogatymi krajami wolnego świata.

 

Zobacz także: Prezydent otworzył Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku [PL/ENG] Nie stałoby się to, gdyby nie wspólny wysiłek, gdyby nie budowanie potencjału gospodarczego we współpracy m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i amerykańskim biznesem. Nie stałoby się to, gdyby nie amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa, które mamy cały czas, od momentu gdy wstąpiliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, co również w istotnym stopniu podkreśla znaczenie Polonii i Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

 

Kilka dni temu mieliśmy tę wielką przyjemność, że spotkaliśmy się z parą prezydencką – Panem Prezydentem Donaldem Trumpem i jego Małżonką – w Waszyngtonie w Białym Domu. Rozmawialiśmy o rozwijaniu przestrzeni bezpieczeństwa w naszej części Europy, ale przede wszystkim ‒ o współpracy gospodarczej, zwłaszcza o energetycznej, o możliwości wykreowania Polski na hub gospodarczy i energetyczny, z którego byłaby możliwość rozprzestrzeniania się interesów amerykańskich na Europę Środkową.

 

Dzisiaj tutaj, w Nowym Jorku, otwarliśmy przed południem biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, do którego będzie mógł się zgłosić każdy amerykański biznesmen i każdy polski biznesmen, który przyjechał do Stanów Zjednoczonych. Chcemy budować w Polsce nowoczesną gospodarkę, zapraszamy do tego amerykańskich inwestorów, chcemy, by polskie firmy rozwijały się w Stanach Zjednoczonych właśnie w najnowocześniejszych dziedzinach – i to jest moje największe marzenie i życzenie dla Polski i Stanów Zjednoczonych na kolejne sto lat.

 

Oprócz podziękowań za to, że Państwo tu, w Stanach Zjednoczonych, uczestniczą w życiu biznesowym, kulturalnym, naukowym czy wreszcie społecznym, oprócz tych wielkich podziękowań za podtrzymywanie i krzewienie tutaj polskości, za pamięć o Polsce i wspieranie Polski – tego właśnie jeszcze dodatkowo chciałem Państwu życzyć.

 

Niech Pan Bóg błogosławi Polsce i Stanom Zjednoczonym na co najmniej najbliższe sto lat. Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?

Wystąpienie podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Poleć znajomemu