Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 września 2018

Wystąpienie podczas otwarcia ekspozycji zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą

 

Bardzo dziękuję za przybycie na dzisiejszą uroczystość, podczas której otwieramy pawilon Polskiej Wystawy Gospodarczej – zapowiedź tego, co będzie w przyszłym roku. W 2019, który zarazem będzie rokiem 90-lecia niezwykle ważnego wydarzenia dla odrodzonej II Rzeczypospolitej, dla Polski odrodzonej po 123 latach zaborów. Otóż w 1929 roku w Poznaniu otwarto Powszechną Wystawę Krajową, która pokazywała dorobek wtedy 10 lat istnienia odrodzonej, na powrót niepodległej Polski.

 

W roku stulecia odzyskania niepodległości chcieliśmy nawiązać do tamtego wielkiego wydarzenia i pokazać właśnie poprzez Polską Wystawę Gospodarczą dorobek Rzeczypospolitej, patrząc pomostem od tamtego czasu aż do czasów obecnych z wyjściem w przyszłość – w to, czego oczekujemy od przyszłej Polski, jakiej Polski chcemy, jaka powinna być, jakimi cechami ma się charakteryzować nasza gospodarka.


Zobacz także: Prezydent: Chciałbym, aby ta wystawa była natchnieniem na przyszłość Stąd właśnie ten oto pawilon zapowiadający wystawę, która w przyszłym roku na Błoniach Stadionu Narodowego – mam nadzieję – pięknie zaprezentuje się, przyciągając całe rzesze zwiedzających, rodziny. Bo będzie tam miejsce w zasadzie dla każdego. Będą miejsca zabaw i rozrywki dla dzieci, ale takiej twórczej – z nowoczesnymi osiągnięciami współczesnej polskiej gospodarki.


Bo jeżeli mówimy dzisiaj o polskiej gospodarce i o tym, jaka chcemy, żeby była Polska, to przede wszystkim myślimy o tym, aby to była Polska przyszłych pokoleń. Czyli to, co udało się zrealizować naszym rodzicom, podejmujemy dzisiaj my, jako współczesne pokolenie, starając się dopracować do tego jak najwięcej, tworząc nowe dla przyszłych pokoleń, by mogły to rozwijać i budować w ten sposób zrównoważoną ojczyznę.


 

Mówimy o kreatywności, mądrości, o tym, że chcemy, aby to była gospodarka innowacyjna, która odpowiada na wyzwania współczesnych czasów, która jest konkurencyjna na świecie i śmiało może stawać w szranki z najlepszymi. Stąd też tak mile widziani są młodzi, którzy włączają się w gospodarkę ze swoimi pomysłami, z ogromem inwencji. Ci, którzy dzisiaj tworzą start-upy i mają odwagę wychodzenia na rynek. Bardzo chcę, aby ta wystawa – tak jak i prezydenckie wydarzenie, które nazwaliśmy „Start-upy w Pałacu” – także ich wysiłki dostrzegała, pokazywała i doceniała, a zarazem mobilizowała kolejne rzesze młodych ludzi do tego, aby być w tym dziele, współdziałać na przyszłość.


Solidarność – przekaz niezwykle ważny. Oczywiście nie tylko solidarność w znaczeniu wielkiego ruchu Solidarności, który wyprowadził nas zza żelaznej kurtyny, doprowadził do zburzenia muru berlińskiego. Ale także solidarność w tym najbardziej współczesnym pojęciu, które wskazywał nam też Ojciec Święty Jan Paweł II. Jeden z drugim, a więc nie tylko konkurencyjność ‒ która, rzecz jasna, jest bardzo ważna ‒ ale także współdziałanie, współtworzenie, współodpowiedzialność za rozwój Polski, polskiej gospodarki, za wszystko, czego od niej oczekujemy. To ma być właśnie to podstawowe przesłanie wystawy i chcemy, aby w takim kierunku ona właśnie prowadziła.


 

Kto na niej będzie? Będą firmy z całego przekroju stulecia. Będą te, które dzisiaj najlepiej reprezentują polską gospodarkę, są najbardziej twórcze. Będą firmy, które uzyskały Nagrodę Prezydencką. Będą właśnie te firmy, które odbierają laury w Pałacu Prezydenckim w związku z wydarzeniami organizowanymi dla start-upów. Będą wszyscy, którzy dzisiaj przodują w polskiej gospodarce, ale także ci, którzy w niej są, a uczestniczyli kiedyś w Powszechnej Wystawie Krajowej.


Będzie słynna polska firma Hefra produkująca eleganckie, ekskluzywne zastawy stołowe, sztućce oraz galanterię stołową. Będzie także dom mody Herse, który na Powszechnej Wystawie Krajowej był wtedy prezentowany. Działają, istnieją z powodzeniem do dzisiaj i także na Polskiej Wystawie Gospodarczej będą miały swoje miejsce.


Cieszę się, że taki przegląd współczesnej Polski ‒ współdziałając także z Narodowym Bankiem Polskim, który przedstawi historię polskiego złotego – będziemy mogli Państwu zaprezentować. Mam nadzieję, że wystawa wywoła powszechne zainteresowanie wśród Polaków, wierzę, że będzie dużo zwiedzających. Ale przede wszystkim chciałbym, żeby wystawę odwiedzali młodzi, dzieci.


Chciałbym, żeby była nie tylko świadectwem tych ostatnich stu lat, ale przede wszystkim – bo to jest najważniejsze – aby była natchnieniem na przyszłość, żeby budowała dumę z tego, co osiągnęliśmy, co potrafimy, z tego, jacy jesteśmy, i co w związku z tym możemy osiągnąć. Żeby pokazywała perspektywę budowania nowoczesnego i silnego gospodarczo państwa. A gospodarka dzisiaj – jak wszyscy wiemy – jest warunkiem pomyślnego rozwoju.


 

Na zakończenie chcę podkreślić jedno, co jest jakby zupełnie przez przypadek, ale też w jakimś sensie przez zrządzenie losu czy wręcz opatrzności – może jest symbolem stulecia odzyskania niepodległości, tego dzisiejszego wielkiego dzieła budowania silnego, konkurencyjnego, mocnego gospodarczo na świecie państwa.


Otóż w ostatnich dniach jedna z wielkich światowych agencji ratingowych, indeksacyjnych FTSE Russell w swoich indeksach – po raz pierwszy od 10 lat taka sytuacja ma miejsce – przeniosła właśnie nasz kraj, Polskę, z indeksu krajów rozwijających się do indeksu 25 krajów rozwiniętych. To pokazuje, jak wielki postęp gospodarczy poczyniliśmy w ciągu ostatnich 29 lat, a zwłaszcza w ciągu ostatnich trzech lat, gdy prowadzimy tak silną i zdecydowaną politykę ukierunkowaną właśnie na polską gospodarkę, na jej konkurencyjność, na pilnowanie polskiego budżetu i na to, by nasza gospodarka nabierała tempa. Ogromnie się z tego cieszę.


Mam nadzieję, że właśnie na stulecie odzyskania niepodległości będzie to także kolejnym symbolem powodzenia w dziele realizacji, budowy silnej Polski, silnego państwa, które – mam nadzieję – zapewni bezpieczeństwo i dostatek naszym dzieciom, wnukom i kolejnym pokoleniom.
Zapraszam Państwa na otwarcie tej zapowiedzi Polskiej Wystawy Gospodarczej i bardzo serdecznie dziękuję za przybycie dzisiaj.


Dziękuję.


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu