Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 2 października 2018

Wystąpienie Prezydenta RP na spotkaniu z Mistrzami Świata w siatkówce

 

Wielce Szanowny Panie Ministrze Sportu,

Wielce Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Panowie Przewodniczący,
Wielce Szanowny Panie Pośle do Parlamentu Europejskiego,
ale przede wszystkim Drodzy Reprezentanci Polski, Droga Złota Polska Drużyno!

 

Muszę powiedzieć, że to niezwykle wzruszający moment. Cieszę się ogromnie, że „Mazurek Dąbrowskiego” takim swoim mocnym rytmem obudził nas tutaj wszystkich razem w ten październikowy, trochę pochmurny poranek, ale bardzo dla nas radosny.

 

Zobacz także: „Wasz sukces pokazuje, że Polacy są wielcy, że potrafią zwyciężać” Odznaczenia dla Mistrzów Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2018 Cieszę się, że zechcieli Panowie przyjść dzisiaj tutaj mimo zmęczenia tymi długimi zawodami, wyczerpującym bojem, problemami, które wczoraj były też jeszcze z powrotem do Polski – że jesteście tu z nami, żeby jeszcze raz cieszyć się z tego wielkiego sukcesu, ogromnego zwycięstwa, a także przyjąć podziękowanie w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Bo chciałbym, byście tak je przyjmowali. Może Panowie nie do końca to czują – my zazdrościmy Panu Ministrowi, który był z Wami tam na miejscu, mógł od razu uściskać i pogratulować – ale dla nas jest to niezwykłe przeżycie.

 

Mówię to także z autopsji, bo sam miałem wielką przyjemność obejrzenia tego niedzielnego meczu na żywo razem z autentycznymi kibicami, którzy niezwykle to przeżywali. I to w każdym wieku: od starszych mieszkańców małej miejscowości pod Krakowem aż po dzieci, od pań aż po najmłodszych chłopców – wszyscy bardzo przeżywali i odczuwali niezwykłą dumę ze wspaniałego zwycięstwa naszych zawodników. Zwycięstwa bezapelacyjnego, które nie pozostawia żadnych złudzeń co do tego, kto jest tak naprawdę najlepszy. Bardzo za to dziękuję.

 

 

Bo to są takie wielkie chwile, które przychodzą dzięki Panów postawie – mówię tutaj o zawodnikach, którzy walczyli na boisku, ale też o panu trenerze, panach trenerach, o całej ekipie, która przygotowywała, o wszystkich, którzy zajmowali się logistyką, o fizjoterapeutach, masażystach, o tych, którzy włożyli swój trud, wysiłek, swoją myśl, siłę w to, by końcowy sukces mógł nastąpić, by mogli Panowie grać na boisku jak najlepiej, dać z siebie wszystko i zwyciężyć. I właśnie dzięki tej postawie Panów zwycięstwo staje się udziałem nas wszystkich, całego społeczeństwa, wielkim powodem do dumy i rozsławia Polskę na całym świecie. Jestem za to ogromnie wdzięczny.

 

Jestem za to tym bardziej ogromnie wdzięczny, że staje się to właśnie w tym roku – w tak niezwykle ważnym dla nas, Polaków, symbolicznym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Roku, na którym mi osobiście tak bardzo zależy ‒ aby był symbolem, ale nie tylko w warstwie historycznej. Żebyśmy nie tylko wspominali, lecz by stał się on swoistym punktem odbicia, z którego Polska wyskoczy i pójdzie dalej na drogę swojego rozwoju.

 

Żebyśmy wracając myślą do II Rzeczypospolitej – która mimo wszystkich trudności, wątpliwości, zwątpienia odrodziła się, odżyła i była ‒ też wierzyli, że od tego roku zacznie się nowy impuls dla naszego kraju: rozwojowy, pchający nas na najlepsze drogi rozwoju gospodarczego i społecznego, i w ogóle istnienia naszego kraju i w sensie wewnętrznym, i w przestrzeni międzynarodowej. Dlatego też tak ogromnie cieszę się z tego sukcesu i ogromnie Panom dziękuję. Bo on wlewa nadzieję w serca, pokazuje, że Polacy są wielcy, że umieją zwyciężyć. I – co ważne – po raz drugi z rzędu. Bo to jest niesamowite i wspaniałe!

 

 

Gdy spojrzymy na historię naszej siatkówki, powiemy: „Tak, oczywiście, że były okresy wielkiej chwały”. 1967 rok – po raz pierwszy brązowy medal na mistrzostwach Europy. Potem wspaniałe sukcesy drużyny Huberta Wagnera, poczynając od mistrzostwa świata w 1974 roku, poprzez wicemistrzostwo Europy w 1975 roku, po wreszcie mistrzostwo olimpijskie w 1976 roku. Później oczywiście mistrzostwa Europy – kolejne sukcesy, kolejne srebrne medale. Ale potem ten wielki powrót: 2006 rok – srebrny medal na mistrzostwach świata. Następnie złoty medal na mistrzostwach Europy w 2009 roku. No i potem ten wielki sukces: 2014 rok – mistrzostwo świata. Teraz powtórzone.

 

Teraz polska reprezentacja udowodniła, że – mimo iż zmieniają się zawodnicy; bo zmieniają się pokolenia, przychodzą młodsi – Polska cały czas jest mocna, że szkolenie jest bardzo dobre, że przygotowanie jest na bardzo wysokim poziomie, że polska siatkówka to top of the top. I to nie tylko w znaczeniu europejskim, ale właśnie światowym. Ogromnie jestem za to wdzięczny.

 

To właśnie dzięki Panów postawie mamy w historii wszech czasów mistrzostw świata trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej. Po ZSRR, które – wiadomo – zbierało zawodników z połowy świata, po Brazylii, która wiadomo, że jest legendą, a właśnie legła pokonana prze Polskę dwa dni temu, przedwczoraj, do naszego trzeciego miejsca ex aequo z Włochami. Oczywiście chcemy, by Polska była na pierwszym miejscu, ale na to musimy jeszcze chwilę poczekać.

 

 

Przed Panami zbliżające się igrzyska olimpijskie. Wiem, że Pan Trener ma tutaj wielkie plany. Chcę powiedzieć, że wszyscy trzymamy kciuki. Ale bardzo mocno pragnę podkreślić jeszcze raz: jesteśmy ogromnie wdzięczni. Niech te odznaczenia państwowe ‒ wręczone w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i w jej imieniu nadane jako podziękowanie od całego polskiego społeczeństwa ‒ będą symbolem naszej wielkiej radości i wdzięczności.

 

A teraz życzę Panom, byście mogli jak najszybciej wrócić do domów i przytulić swoich najbliższych, spędzić chociaż trochę chwil w tym najbezpieczniejszym i najspokojniejszym miejscu, jakim jest dom każdego z nas. Proszę, byście zawieźli do domów, do swoich rodzin, najbliższych nasze serdeczne ukłony, wyrazy szacunku, wdzięczności i podziękowania, bo przecież cała rodzina także przygotowuje się do tego sportowego sukcesu chociażby przez to, że nie ma w domu syna, ojca, męża.

 

Proszę, by Panowie te nasze wyrazy wdzięczności także w domach – wraz z gratulacjami – przekazali.

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.

Wystąpienie Prezydenta RP na spotkaniu z Mistrzami Świata w siatkówce

Poleć znajomemu