przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 7 października 2018

Wystąpienie Prezydenta RP na Gali Niepodległości w Lublinie

 

Wielce Szanowni Panowie Ministrowie,

ale przede wszystkim Czcigodni Kombatanci – bohaterowie naszej wolności, suwerenności, tego, że możemy dzisiaj swobodnie śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”,

Wielce Szanowni Państwo Parlamentarzyści,

Czcigodni Ekscelencje Księża Biskupi i Duchowni,

Wielce Szanowni Państwo Prezesi,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Panie Wojewodo,

Panie Prezesie!

 

Ogromnie dziękuję za to dzisiejsze wydarzenie tutaj, w Lublinie, i za zaproszenie, które otrzymałem. Pan poseł Sylwester Tułajew zadzwonił do mnie: „Panie Prezydencie, musi Pan przyjechać”. Ja na to: „Bardzo się cieszę, że organizujecie ten koncert, że zaprosiliście »Mazowsze«, to wspaniale”. On mówi: „Musisz przyjechać, bo niepodległość zaczęła się u nas, w Lublinie”. Wtedy rzeczywiście uświadomiłem sobie, że pierwszy rząd tymczasowy na czele z premierem Ignacym Daszyńskim powstał właśnie tutaj, że Lublin był zarzewiem wolnej Polski, która odradzała się – jak przed chwilą powiedział Pan Wojewoda – po 123 latach zaborów. Zobacz także: Prezydent na Gali Niepodległości w Lublinie

 

Bardzo dziękuję za to, że mogę być tu dzisiaj z Państwem i właśnie w Lublinie – na miesiąc przed setną rocznicą powstania rządu 7 listopada 1918 roku – świętować z Państwem przy wspaniałych utworach i wspaniałej aranżacji, jaką za moment przedstawi tutaj „Mazowsze”, które jest absolutnie superprofesjonalne i niezawodne. Wyciska łzy z oczu tym, w jaki sposób prezentuje tak niezwykle ważne i wrośnięte w polską tożsamość elementy naszej kultury, naszego folkloru; tego wszystkiego, co od pokoleń dla nas tak bardzo ważne i co w ogromnym stopniu przez najtrudniejsze lata – właśnie wtedy, gdy Polski nie było na mapie Europy, świata – pozwoliło nam także przetrwać jako narodowi, wspólnocie.

 

Bardzo dziękuję, że to wszystko odbywa się właśnie tutaj, w Lublinie, w tym specjalnym miejscu, jakim jest Centrum Spotkania Kultur, które – wydawało się – że nigdy się nie odrodzi, że tak naprawdę nie powstanie. A jednak już w tej wolnej Polsce jest – jest wspaniałe, stanowi dumę miasta. I że tu właśnie „Mazowsze” pokaże nam dzisiaj swój program tak bardzo na wskroś polski.

 

Dziękuję za tę możliwość bycia z Państwem tu właśnie. Życzę, by Wasze miasto – Lublin – tak pięknie się rozwijał, jak piękne jest to Centrum Spotkania Kultur: niezwykle nowoczesne, pokazujące też wielką ambicję tego wspaniałego, pięknego, historycznego miasta, jakim jest Lublin.

 

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Wszystkiego dobrego!

- Ogromnie dziękuję za to dzisiejsze wydarzenie tutaj, w Lublinie, i za zaproszenie, które otrzymałem - mówił Prezydent.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.