Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 22 października 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas konferencji „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny”

 

Wielce Szanowna Pani Minister,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Dyrektorzy,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Drodzy Uczniowie,

Wielce Szanowni Państwo!

 

Bardzo się cieszę i dziękuję za prezentację. Nie tylko tę, którą mogliśmy przed momentem zobaczyć: wysłuchać tej opowieści w pigułce o – można tak powiedzieć – polskiej historii podboju kosmosu. Ale także tej, którą można dzisiaj zobaczyć na parterze i dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego – prezentacji tego, co w tej chwili się dzieje, jeżeli chodzi właśnie o polski podbój kosmosu.

 

Zobacz także: Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny Wiem, że brzmi to bardzo szumnie, ale – jak mogliśmy się przekonać przed momentem – to wcale nie jest tak, że Polska, polski świat nauki i techniki, polscy przedsiębiorcy nie mieli do tej pory do czynienia z – nazwijmy to wprost – przemysłem kosmicznym, tą niezwykle specyficzną dziedziną światowego rozwoju.

 

Specyficzną, bo rzeczywiście – tak jak pan redaktor przed momentem powiedział – bardzo wiele światowych odkryć, wiele elementów nawet naszego codziennego życia, które nam to życie w sposób niezwykły ułatwiają i powodują, że możemy na co dzień lepiej funkcjonować, wzięło swój początek właśnie z tego, że były po prostu potrzebne do realizowania wielkich zadań podboju kosmosu: czy to na rakietach, czy lądując na Księżycu, czy realizując pierwsze misje na Marsa lub misje amerykańskich promów kosmicznych. To wtedy powstało tak wiele materiałów, które dzisiaj weszły już do powszechnego użytku i są nie tylko elementami podboju kosmosu, lecz właśnie naszego codziennego życia.

 

Gdy patrzę na podbój kosmosu przez pryzmat Polski, to przede wszystkim myślę o tym, że najważniejsze jest, byśmy brali udział w tym niezwykłym wyścigu. Bo podbój kosmosu zawsze oznacza wyścig technologiczny. To jest najbardziej ambitna praca nad najnowocześniejszymi technologiami, wynalazkami, materiałami – nad tym wszystkim, co pcha ludzkość i postęp techniczny do przodu. Jest to rywalizacja bardzo trudna, pokazująca też niezwykłą ambicję.

 

Ale jeżeli mówimy, że na przyszłość chcemy dla Polski w jak największym stopniu gospodarki wysoko rozwiniętej, chcemy produkować dobra wysokoprzetworzone, być gospodarką innowacyjną, to przemysł kosmiczny i wszystko, co z nim związane, powinien stanowić niezwykle ważny tego element. Dlaczego? Z oczywistych względów: by podbijać kosmos, potrzebne są rzeczy przede wszystkim niezwykle trwałe. Bardzo rzadko jest tam możliwość naprawy.

 

Dzisiaj pokazywano mi uchwyt – zresztą polski wynalazek – który może chwycić satelitę, by można go było serwisować, oczyścić, coś w nim naprawić. Ale zazwyczaj jest tak, że jest to co najmniej bardzo trudne. A więc rzecz, którą wytwarza się dla celów kosmicznych, musi być niezawodna. Czyli wymaga doskonałej precyzji, niezwykłej jakości.

 

Po drugie: musi być rzeczą jak najlżejszą, bo im mniej waży, tym więcej jest możliwości zamontowania różnego rodzaju dodatkowych elementów, tym więcej elementów rakieta jest w stanie ze sobą zabrać. A więc jej niska waga – każdego przedmiotu zabieranego w kosmos – jest niezwykle cenna. Kolejne wielkie wyzwanie technologiczne.

 

Kwestia następna: musi działać jak najdłużej, pobierając jak najmniej energii – bo przecież o to chodzi. Żeby jak najmniej energii było zużywane, żeby jak najmniejsze były potrzebne do tego choćby panele słoneczne, które powodują, że to urządzenie może być zasilane – a więc, by było ono jak najbardziej energooszczędne. To wszystko są właśnie najnowocześniejsze wymagania, które stawia podbój kosmosu od zawsze, od kiedy się zaczął. A dzisiejszy świat w tym zakresie jest już bardzo zaawansowany.

 

I muszę powiedzieć, że z dumą patrzę na to, że są polskie instytuty badawcze, jednostki badawczo-rozwojowe, polskie firmy, które w tym wyścigu nie tylko ambitnie, ale przede wszystkim z wielkim powodzeniem biorą udział. Dziękuję, że Państwo zmagacie się na tym bardzo trudnym rynku, że macie tę wielką ambicję – bo właśnie o to nam chodzi. Chcę, żeby w Polsce takich działań było realizowanych jak najwięcej, żebyśmy byli pod tym względem ambitni.

 

Cieszę się, że Polska jest dzisiaj – od 2012 roku – członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Cieszę się, że mamy Polską Agencję Kosmiczną i „Polską strategię kosmiczną” – to są wszystkie te elementy, których potrzebujemy do tego, co dzisiaj tak niezwykle ambitnie stara się realizować Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii: łączyć naukę z przemysłem; działania badawczo-rozwojowe z tym, co są w stanie osiągnąć polscy przedsiębiorcy, i także w ten sposób promować Polskę na rynkach zagranicznych. Chciałbym, żeby to było jak najbardziej rozwijane.

 

Jest ten ambitny cel: chcemy ‒ zgodnie z naszą „Strategią kosmiczną” ‒ by na globalnym, światowym rynku kosmicznym polska działalność stanowiła 3 proc. istniejącego tam obrotu. Mam nadzieję, że ten cel zostanie osiągnięty. Cieszę się, że są Państwo w tym zakresie tak bardzo ambitni.

 

Ogromnie się cieszę, że dzisiaj tak pięknie tu, w Pałacu Prezydenckim, poza doświadczonymi profesorami, inżynierami, naukowcami i przedstawicielami polskich firm, które działają na rynku, przedstawiła się doskonale także młodzież. Myślę tu przede wszystkim o młodzieży z Kraśnika – z Zespołu Szkół nr 3 – która tworzy zespół Spice Gears. Myślę także o młodzieży z Lęborka – ze Szkoły Podstawowej nr 1, która współpracuje z naukowcami i studentami Politechniki Warszawskiej.

 

Cieszy mnie bardzo, że młodzi dzisiaj już na tym etapie – gdy tak naprawdę życie naukowe, zawodowe dopiero się dla nich zaczyna, są właściwie na starcie – wchodzą w projekty bardzo ambitne, już tworzą świetne, wspaniałe, oszałamiające rozwiązania, jak choćby roboty łaziki, które pokazywał dzisiaj zespół Spice Gears. Bardzo mnie to raduje. Cieszę się, że bierzecie udział w międzynarodowych konkursach. Wiem, że są sukcesy – w Szanghaju i innych miejscach. Słyszę, że będziemy mieli międzynarodowy konkurs także w Polsce. Chciałbym, aby powstawało jak najwięcej takich zespołów. Dziękuję za tę wielką ambicję.

 

Dziękuję też Państwu Profesorom, którzy opiekują się młodzieżą, za zaangażowanie i za to, że ten zapał rodzą w sercach i zbierają wokół siebie właśnie takie zespoły, które są niezwykle ambitne. I pokazują, jak bardzo inteligentna i zdolna jest polska młodzież, jak wiele jesteśmy w stanie wytworzyć nawet na tak wczesnym etapie rozwoju. Aż serce rośnie, gdy się pomyśli, co będzie dalej.

 

Bardzo dziękuję za to spotkanie. Bardzo dziękuję Pani Minister i ministerstwu za zaangażowanie. Bardzo Państwu dziękuję za przybycie, przywiezienie ze sobą swoich wynalazków, produktów. Nie tylko trzymam za Państwa kciuki, ale także proszę mieć pewność, że będę się starał wspierać Państwa działalność i ambicje, jak tylko to będzie z mojej strony – ze strony urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej – możliwe.

 

Dziękuję bardzo.

 

  |   Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - konferencja w Pałacu Prezydenckim Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny - konferencja w Pałacu Prezydenckim
Poleć znajomemu