Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 23 października 2018

„W tych dniach polskie serca biją żywiej na myśl o zbliżającym się 11 listopada”

 

Ekscelencjo, Panie Prezydencie Republiki Federalnej Niemiec wraz z Małżonką!

Ekscelencjo Panie Ambasadorze!

Szanowna Pani Prezes Trybunału Konstytucyjnego!

Panie i Panowie!

 

Bardzo serdecznie wszystkich Państwa witam i bardzo dziękuję za przybycie. Jestem pewien, że będzie to piękny i udany wieczór, pełen niezapomnianych chwil i wspaniałych muzycznych doznań. Z radością patrzę na tę biało-czerwoną flagę obok flagi Republiki Federalnej Niemiec, z radością patrzę na te biało-czerwone barwy zdobiące kolumny. Przez te właśnie barwy i przez Państwa obecność tu dzisiaj Polska towarzyszy nam w prestiżowej Sali Wielkiej berlińskiego Konzerthaus. Ogromnie cieszę się, że za chwilę rozlegną się tu dźwięki polskiej muzyki, jak również muzyki inspirowanej polskością. Ogromnie cieszę się, że utwory te zaprezentuje nam polska orkiestra – Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Zobacz także: Uroczysty koncert w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

W imieniu własnym oraz moich rodaków wyrażam satysfakcję, że tę ważną dla nas rocznicę – stulecia odrodzenia niepodległego państwa polskiego – będą świętować z nami także nasi niemieccy sąsiedzi, nasi niemieccy przyjaciele.

 

W sposób szczególny cieszy mnie obecność Pana Prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera wraz z Małżonką, którego starania na rzecz przyjaźni i współpracy polsko-niemieckiej budzą mój szacunek oraz sympatię. Z wielką radością przyjmuję także obecność tu, w tej sali obecność Pana doktora Joachima Gaucka wraz z Małżonką.

 

Szanowni Państwo!

 

W tych dniach polskie serca biją żywiej na myśl o zbliżającym się 11 listopada.

 

Nasze Narodowe Święto Niepodległości, w tym roku obchodzone jest wyjątkowo uroczyście, przypomina nam bowiem wszystko to, co budzi w nas poczucie narodowej dumy, jedności i solidarności. Tego dnia przypominamy sobie i światu, że od ponad 1050 lat Polska współtworzy historię i osiągnięcia cywilizacji europejskiej i ogólnoświatowej. Tego dnia wyrażamy dumę z bogatego dziedzictwa naszej kultury – odrębnej, a przecież na wskroś europejskiej, przesiąkniętej ideami chrześcijaństwa oraz greckiego i rzymskiego antyku. To właśnie dzięki nim, także dzięki przez setki lat nowoczesnym rozwiązaniom ustrojowym i społecznym, które wprowadzano w Rzeczypospolitej Polskiej, będącej przecież przez stulecia Rzecząpospolitą Obojga Narodów wprowadzaliśmy nowe rozwiązania do europejskich i światowych trendów ustrojowych i kulturowych.

 

Trwający w państwie polskim przez stulecia duch wzajemnego szacunku, tolerancji wyznaniowej oraz rządów prawa, a także obywatelski, republikański etos poświęcenia na rzecz dobra wspólnego przetrwały do naszych dni jako istota i rdzeń polskiej tożsamości.

 

To dzięki nim byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy Polakami oraz Europejczykami. To także dzięki nim oraz dzięki odwadze i determinacji polskich Ojców Niepodległości, oraz dzięki walce i pracy milionów zwykłych Polaków w roku 1918 potrafiliśmy wykorzystać naszą jedyną w swoim rodzaju dziejową szansę. Wtedy właśnie po raz kolejny – ale nieostatni – dowiedliśmy, że suwerenna, silna, nowoczesna Polska jest niezastąpionym filarem każdego realistycznego projektu europejskiej jedności, każdej trwałej architektury bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego na naszym kontynencie.

 

Jestem ogromnie dumy i bardzo cieszę się, że ten dzisiejszy wieczór, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości możemy świętować razem z naszymi przyjaciółmi, razem z naszymi sąsiadami. Dziękuję Panu Prezydentowi za te dwa spotkania, za czerwcowe spotkanie w Warszawie i za dzisiejsze spotkanie w Berlinie.

 

Przez stulecia historii różnie między naszymi państwami i narodami bywało. Ale o historii pamiętamy i umiemy wyciągać z tej historii wnioski. Dzisiejsza wspólna nasza obecność w UE, nasze dobre sąsiedztwo i przyjaźń jest właśnie świadectwem tej pamięci.

 

Wielce Szanowny Panie Prezydencie!

Wielce Szanowni Państwo!

 

Nie Pan Bóg błogosławi Polsce na następne stulecia, niech błogosławi Republice Federalnej Niemiec.

Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy na koncercie w Berlinie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Poleć znajomemu