Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 30 października 2018

„To miejsce odegrało szczególną rolę dla polskości”

 

Wielce Szanowni Panowie Marszałkowie,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Posłowie, Senatorowie,

Ekscelencje, Szanowne Panie i Szanowni Panowie Ambasadorowie, Członkowie Korpusu Dyplomatycznego z Ekscelencją, Księdzem Biskupem, Dziekanem Korpusu na czele,

Wszyscy Dostojni Goście,

Wielce Szanowni Państwo!

 

Dziękuję za przybycie tutaj, w szczególne miejsce, do Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, na ten koncert, którym – chciałbym – byśmy otworzyli to nasze wielkie narodowe wydarzenie, jakim są stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i jego obchody, których kulminacja przypadnie już za 12 dni. Chciałbym, żebyśmy je otwarli w sposób szczególny w miejscu szczególnym – tu, gdzie tamtego 11 listopada 1918 roku doszło do wydarzenia, które i świat muzyki, i świat polityki nazwą pewnie specyficznym.

 

Otóż tamtego dnia ówczesna dyrektor teatru i opery, pani Janina Korolewicz-Waydowa, zmieniła przewidziany repertuar – zamiast tego, co miało być, tamtego 11 listopada zagrano tu „Halkę” Stanisława Moniuszki; utwór, który w tamtym czasie zawsze budził patriotyczne uczucia i był dla zniewolonych od 123 lat Polaków czymś wielkim, tak jak dzieła Chopina nazywane „armatami ukrytymi wśród kwiatów”.

 

Tamta „Halka” miała przebieg szczególny, bo pomiędzy aktami pani dyrektor, która sama odgrywała główną partię, w sukni Halki po korytarzach teatru prowadziła polskich żołnierzy, którzy zajmowali pozycje na tarasie teatru i pod kolumnami, ostrzeliwując niemieckie oddziały wciąż jeszcze będące w ratuszu. Następnego dnia o tej walce na placu Teatralnym pisały ówczesne warszawskie gazety. Więc to miejsce – także w sposób militarny – przyczyniało się tamtego dnia w tamtych godzinach do faktycznego odzyskania wolności przez Polskę i Polaków.

 

Ale to właśnie także miejsce specyficzne: nie polskiej walki zbrojnej, lecz przede wszystkim polskiej kultury, która ‒ dla odzyskania niepodległości przez Polskę, ale przede wszystkim dla utrzymania naszej polskiej tożsamości, krótko mówiąc polskości, na przestrzeni tego przecież ponad wieku niewoli i walk, które w tym czasie miały miejsce, i kolejnych pokoleń, które następowały w Polsce, walcząc o wolną Polskę – odegrała rolę szczególną.

 

Wspomniani Chopin i Moniuszko, inni polscy kompozytorzy, poeci – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki – ale także Ignacy Jan Paderewski. Nie tylko wspaniały polski wirtuoz pianista, lecz także wspaniały kompozytor, a wreszcie polityk, który swoimi umiejętnościami dyplomatycznymi, niezwykłym talentem także i na salonach dyplomacji, przede wszystkim Waszyngtonu, skutecznie zabiegał o wolną Polskę.

 

Dzisiejszy koncert to hołd, to przede wszystkim podziękowanie Panu Bogu za wolną i niepodległą ojczyznę, która wróciła w 1918 roku – za wolną i niepodległą ojczyznę, którą mamy dzisiaj. Stąd specjalny utwór skomponowany przez pana prof. Pawła Łukaszewskiego na to wielkie wydarzenie, jakim jest stulecie odzyskania niepodległości ‒ „Te Deum Polonia”. Dzieło wdzięczności Bogu, wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, i wielkim polskim politykom tamtego czasu, słynnym sześciu ojcom odzyskania niepodległości – w tym Ignacemu Janowi Paderewskiemu.

 

I drugi utwór właśnie jego – „Fantazja polska”. Utwór naszego wspaniałego pianisty, który stał się dla niego przepustką do wielkiej międzynarodowej sławy, także i kompozytorskiej. Poprzez dzisiejsze wykonanie jest to oddanie hołdu także wielkiemu człowiekowi naszej kultury, Ignacemu Janowi Paderewskiemu.

 

Szanowni Państwo, z wielką radością zapraszam Państwa na ten koncert, którym wspominamy, ale przede wszystkim dziękujemy tym, którzy – w różny sposób działając na przestrzeni tych 123, a dla niektórych Polaków 146 lat niewoli ‒ w końcu, po wielu trudach, ciężkiej pracy i walce, tę niepodległość nam przynieśli.

 

Życzę Państwu miłego wieczoru. Dziękuję.

Wystąpienie Prezydenta na uroczystym koncercie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Poleć znajomemu