Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 11 listopada 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości przekazania Orderów Orła Białego

 

Wielce Szanowny Panie Marszałku Sejmu,
Wielce Szanowny Panie Marszałku Senatu,
Wielce Szanowny Panie Premierze,
Szanowna Pani Premier,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Eminencjo Księże Kardynale,
Czcigodni Księża Arcybiskupi i Biskupi,
Ekscelencje,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,


Przede wszystkim Wielce Szanowni Państwo Najbliżsi i Ci, którzy odebrali odznaczenie najwyższe, jakie jest w naszym kraju – Order Orła Białego, dla niezwykłych Polaków w  wyjątkowym roku, roku 100-lecia odzyskania niepodległości.


Taka była moja propozycja wstępna dla kapituły Orderu Orła Białego, którą także witam, aby przyznać Order Orła Białego w tym roku w sposób wyjątkowy, aby przyznać go tym, którzy na przestrzeni 100-lecia w wyjątkowy sposób przysłużyli się Rzeczypospolitej, a tego wielkiego, wspaniałego odznaczenia nie dostali, choć bez wątpienia każdemu z nich się ono należało.


Zobacz także: Ordery Orła Białego przyznane pośmiertnie 25 wybitnym Polakom Udział Prezydenta w obchodach Narodowego Święta Niepodległości [PL/ENG] „Jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas” Biało-Czerwony Marsz „Dla Ciebie Polsko” Pracowaliśmy nad tym razem z kapitułą rok. Aby te osoby wybrać, wyłonić, to były często długie dyskusje, listy nazwisk Polaków, którzy dokonali różnych odkryć, różnych chwalebnych czynów, albo takich, którzy po prostu pracowali dla ojczyzny i byli ludźmi wybitnymi. Ostatecznie przyjęliśmy za absolutnie jednogłośną zgodą kapituły, przy mojej rzecz jasna całkowitej aprobacie, że właśnie te osoby, którym to odznaczenie przed chwilą zostało wręczone, je otrzymają.

 

Czasem aż dziw brał, że ktoś tak wielki i tak słynny Orderu Orła Białego do tej pory nie dostał. Cieszę się, że Polska może ten brak uzupełnić, podkreślając tę niezwykłą rolę, jaką dany człowiek odegrał w polskim życiu publicznym, w polskim życiu naukowym i w polskim życiu kulturalnym czy w budowaniu po prostu polskiego społeczeństwa, czy w budowaniu polskiego państwa, bo z bardzo różnych dziedzin czy po prostu z rozsławiania Polski na świecie, bo z bardzo różnych dziedzin osoby te Order Orła Białego dostały. Z bardzo różnych też środowisk, z bardzo różnych też grup narodowych tej wielkiej Rzeczypospolitej Wielu Narodów taką, jaka ona była w okresie tego stulecia. Ale wszyscy oni byli Polakami i nie mam wątpliwości, że to są ordery przyznane Polakom, bo z całą pewnością tak się czuli, dlatego że każdy z nich, patrząc na życie, patrząc na zasługi dla Polski, dla świata bardzo często z całą pewnością był polskim patriotą.

 

Dziękuję za przyjęcie tych orderów, dziękuję, że część z nich będzie wyeksponowana w muzeach, że również młodzież przede wszystkim, zwiedzając te muzea, będzie widziała, że ten człowiek został tym wielkim polskim orderem uhonorowany, że jego życie zostało tym wielkim polskim orderem przez Polskę podkreślone jako życie wybitne, jako życie pełne zasług dla Rzeczypospolitej.

 

Jeszcze raz z całego serca dziękuję. Gratuluję. Nie ma ich już wśród nas, wszystkie te odznaczenia zostały przyznane pośmiertnie, ale wierzę w to, że nasi odznaczeni patrzą teraz na nas z góry i że przyjmują ten moment z satysfakcją, bo chciałbym, żeby też czuli, że Rzeczpospolita, mimo że często minęło bardzo wiele lat, wciąż o nich pamięta i docenia to wielkie dzieło, które zrealizowali dla Polski.

 

Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości przekazania Orderów Orła Białego

Poleć znajomemu