Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 listopada 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas wręczenia Nagrody Gospodarczej

 

Szanowny Panie Premierze,

Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowny Panie Marszałku – gospodarzu miejsca,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Szanowni Państwo Prezesi, Dyrektorzy, Członkowie Zarządów,
ale przede wszystkim Wielce Szanowni Drodzy Państwo Prezesi – Laureaci i Finaliści!

 

Gratuluję i bardzo dziękuję. Gratuluję tych nagród. Proszę Państwa, wybór był szalenie trudny. Ogromnie dziękuję Kapitule, która wykonała ciężką pracę, na czele z panem prof. Krzysztofem Opolskim, wyłaniając przedsiębiorców, którzy znaleźli się w tej finałowej puli, spośród których mnie – przy pomocy Kapituły ‒ ostatecznie przyszło dokonać wyboru laureatów, zwycięzców Prezydenckiej Nagrody Gospodarczej.

 

Zobacz także: Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP rozdane [PL/ENG] Bardzo trudny wybór. Kierowaliśmy się wieloma kryteriami, m.in. także choćby tym, jaka jest średnia wynagrodzeń w firmie. Dlaczego o tym mówię? Bo pewien element tej nagrody z mojego punktu widzenia – o co prosiłem Kapitułę – chcę zresztą bardzo mocno podkreślić.

 

Pan redaktor powiedział tutaj dzisiaj, że nazwałem Państwa aniołami i orłami biznesu. Bo to jest przykład wspaniałej polskiej tradycji biznesowej: i tej ciągłej, tak jak Hefra, i bardzo często firm rodzinnych, które – jak widzieliśmy – istnieją nawet od lat 60., ale to przede wszystkim czerpanie z wielkiej bogatej tradycji najlepiej pojętego polskiego biznesu.

 

To dziś, patrząc z punktu widzenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, patrząc przez pryzmat dynamicznego rozwoju gospodarczego II Rzeczypospolitej – a także tych, którzy prowadzili biznes jeszcze pod zaborami, a potem w wolnej Polsce, budowali ją swoją działalnością biznesową – przypomnimy przecież wiele wspaniałych nazwisk, takich jak Lilpop, Cegielski, jak chociażby późniejszy prezydent Rzeczypospolitej pan prof. Mościcki, Czochalski i wiele innych. Tych biznesmenów, którzy tworzyli wielką Rzeczpospolitą – Drugą, tę gospodarczą.

 

To Państwo dzisiaj są jakby kontynuatorami tej wielkiej idei. Cieszę się, że mogę wskazać tych, którzy spośród wszystkich zgłoszonych są naj: najlepsi, najbardziej do przodu pod względem rozwojowym, ale także pod względem codziennego działania, pewnej biznesowej przyzwoitości, ktoś powie. Ja powiem: mogą być wzorami dla innych, mogą być – mam nadzieję – tym, z czego także będą czerpali wzory młodzi, którzy będą kiedyś otwierali i prowadzili działalność gospodarczą.

 

Chciałem Państwu tego pogratulować, ale z drugiej strony chciałem wszystkim za to bardzo serdecznie podziękować, bo każda z Państwa firm może być wzorem dla innych. Są Państwo ludźmi niezwykle ambitnymi, którzy we wspaniały sposób rozwijają Polskę. Dlatego że rozwój gospodarczy – jak dzisiaj już wielokrotnie mówiliśmy – jest fundamentem budowania sprawnie działającego, nowoczesnego, silnego państwa, na czym mi tak ogromnie zależy.

Dlatego gratulując Państwu tej nagrody, przede wszystkim chcę podziękować, że Państwo są właśnie tacy, jacy są. Że w taki, a nie inny sposób realizujecie się gospodarczo i realizujecie to wielkie dzieło budowy gospodarczej naszego państwa. Bo przecież nie kto inny, ale właśnie małe i średnie firmy są absolutnym fundamentem naszej gospodarki.

 

Z całego serca Państwu dziękuję, z całego serca gratuluję. Jeszcze raz dziękuję Kapitule. Bardzo dziękuję Panu Marszałkowi i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że tutaj, w Jasionce, w tej pięknej arenie, możemy odbywać „Kongres 590”, a w jego trakcie może zostać wręczona prezydencka nagroda.

 

Bardzo dziękuję Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej za tak wspaniałe uświetnienie tego wydarzenia i nadanie naszemu dzisiejszemu spotkaniu – oprócz komponentu można powiedzieć biznesowo-politycznego – także wymiaru duchowego. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję i jeszcze raz z całego serca gratuluję zwycięzcom.

 

Mam nadzieję, że w przyszłym roku też będziemy mogli – po raz 17. – przeprowadzić ten wspaniały konkurs prezydencki i znów będą polscy przedsiębiorcy, których będzie można wskazać za wzór.

 

A generalnie, proszę Państwa, chcę zapowiedzieć, że także te rozmowy, które prowadziłem dzisiaj z Państwem, z przedsiębiorcami tutaj, w Jasionce, na „Kongresie 590”, ostatecznie przekonały mnie do tego, że powinienem stworzyć przy Kancelarii Prezydenta Radę ds. Przedsiębiorczości, czyli zespół biznesmenów, ludzi polskiego biznesu – właśnie sprawdzonych, takich, którzy mogą być wzorem dla innych – po to, by z nimi dyskutować, co można w polskim systemie prawnym poprawić, w jaki sposób ułatwić funkcjonowanie polskiemu biznesowi, stworzyć jeszcze lepsze warunki do tego, by mógł on się rozwijać, budując naszą pomyślność i coraz lepsze warunki życia dla naszego społeczeństwa, dla polskich rodzin, na czym mi ogromnie zależy.

 

Dziękuję i jeszcze raz wszystkich pozdrawiam.
 

Prezydent RP Andrzej Duda

Poleć znajomemu