przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 21 listopada 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości wręczenia odznaczeń zasłużonym w ratowaniu życia i mienia

 

Szanowni Panowie Ministrowie – Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji,

Szanowna Pani Prezes,
Szanowni Państwo Wojewodowie,
ale przede wszystkim Wielce Szanowni Państwo – Nasi Bohaterowie,
Najbliżsi Naszych Bohaterów,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście!

 

 

Zobacz także: Prezydent: Pomoc drugiemu jest największym poświęceniem To dla mnie wielka przyjemność i zaszczyt móc wręczyć Państwu te odznaczenia za dzielność, ofiarność i odwagę tutaj, w Pałacu Prezydenckim, w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku tak wyjątkowo wspominamy tamtych bohaterów, którzy walczyli o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę, którzy ginęli na różnych polach bitew – w czasie I wojny światowej i później, gdy walczyli o granice Polski. To z całą pewnością było wielkie bohaterstwo.

 

Ale bohaterstwo to nie tylko czas wojny. Niekiedy w życiu zdarzają się takie sytuacje, że można być bohaterem i nim nie być. Można być bohaterem czasu pokoju. Tego nigdzie nie uczą. Nie uczą, jak mieć odwagę. Nie uczą w szkole tego, że trzeba ratować życie drugiego człowieka. Oczywiście, można się nauczyć robienia sztucznego oddychania, pierwszej pomocy różnego rodzaju, ale najpierw trzeba mieć siłę osobistej decyzji albo impuls, by rzucić się z pomocą. Dziękuję, że taką właśnie postawę Państwo okazali: bohaterstwa, niezłomności, wielkiej odwagi. To niezwykle cenne w społeczeństwie, ale do tego trzeba dodać jeszcze jeden element. Bardzo ważny.

 

Tak często mówi się, że w Polsce nie ma wspólnoty, że są podziały, że ludzie kłócą się ze sobą, są różne poglądy polityczne, wyznaje się różne religie, ideologie. Oczywiście – są różne poglądy w społeczeństwie, wśród ludzi, są różne wyznania, ale dopóki człowiek jest gotów bezinteresownie rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi – nawet ryzykując życie – to znaczy, że są ludzie zdolni tworzyć wspólnotę. Bo to jest właśnie największe poświęcenie: nieść bezinteresowną pomoc drugiemu, często z narażeniem życia. I za to, że właśnie taką postawę Państwo prezentują – że taką postawę zaprezentowaliście – ogromnie Wam w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuję.

 

Dwa odznaczenia zostały wręczone pośmiertnie. Emil miał zaledwie 14 lat, gdy skoczył na pomoc tonącej dziewczynce. Za nim pobiegł tata, ale – niestety – Emila zabrała woda. Dziewczynkę uratowano. Ktoś powie: „14 lat – to chłopiec. Nie, to mężczyzna. Bo jego postawa wskazuje na męskość”.

 

Druga sytuacja: pan Zbigniew Oko ratował z pożaru swoją rodzinę, najbliższych. Zapłacił za to życiem. Powiedziałem przed chwilą do jego małżonki: „Zdał najważniejszy egzamin jako mąż i ojciec”. Był wspaniałym mężem i ojcem, był bohaterem. Jest i będzie bohaterem!

 

Wszyscy, którzy oddają życie za przyjaciół swoich, realizują największe zobowiązanie ewangeliczne. W związku z tym są – w jakimś sensie – ludźmi świętymi. Ale przede wszystkim są bohaterami. Wierzę, że pozostaną nie tylko w naszej pamięci – tak jak tutaj stoimy – nie tylko w pamięci swoich najbliższych i rodziny, ale zostaną w pamięci ludzi w swoich miejscowościach, w kręgach znajomych, przyjaciół. Że przez długie lata będą pamiętani jako bohaterowie, herosi. I zawsze pozostaną we wdzięcznej pamięci rodzin, których członkom uratowali życie. Oczywiście, nic im życia nie przywróci. Żal jest pewnie nieugaszony. Ale niech będzie też świadomość chwały, z jaką odeszli. I dlatego wieczna cześć ich pamięci!

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie wszystkim Państwu dziękuję i gratuluję. Również Państwa najbliższym. Chcę z całą mocą powiedzieć, że to, iż ktoś jest gotów nieść pomoc innym, to – w dużym stopniu – także kwestia wychowania, tego, skąd się wyszło i dokąd zmierza. Takich ludzi potrzebujemy w Polsce jak najwięcej. Mam nadzieję, że każdy z nas – gdyby stanął przed takim egzaminem – zdałby go.

 

Jeszcze raz gratuluję i dziękuję.
 

  |   Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości wręczenia odznaczeń zasłużonym w ratowaniu życia i mienia Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości wręczenia odznaczeń zasłużonym w ratowaniu życia i mienia
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.