przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 21 listopada 2018

Wystąpienie Pary Prezydenckiej podczas spotkania z wolontariuszami „Szlachetnej Paczki”

 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda
 
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Państwo!
Bardzo serdecznie witamy wszystkich Państwa w Pałacu Prezydenckim. Szczególnie miło jest nam gościć pracowników i wolontariuszy Stowarzyszenia Wiosna na czele z prezes Stowarzyszenia, panią Joanną Sadzik.
 
Cieszymy się również, że akcja „Szlachetna Paczka” już na stałe wpisała się w tradycję Pałacu Prezydenckiego i my, wzorem naszych poprzedników – śp. pani Marii Kaczyńskiej oraz państwa Anny i Bronisława Komorowskich – po raz czwarty postanowiliśmy wesprzeć tę akcję. Akcję wspaniałą, bardzo ważną i bardzo potrzebną. Dzięki niej możemy wspomóc osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Ważna jest nie tylko realna pomoc tym rodzinom, lecz także ogromna radość i satysfakcja dla wszystkich, którzy dzięki akcji „Szlachetna Paczka” mogą się stać darczyńcami.
 
Zobacz także: „Szlachetna Paczka” w Pałacu Prezydenckim [PL/ENG] Ale to, co z mężem uważamy za najpiękniejsze w całej tej akcji, to jej wspólnotowy charakter. Ponieważ jest to idea, która łączy Polaków w kraju i za granicą. Z jednej strony „Szlachetna Paczka” realizuje misję zachęcania do pomagania innym, do zauważania drugiego człowieka, a przez to stawania się lepszym i potrzebnym. Z drugiej strony – dzięki „Szlachetnej Paczce” osoby, które naprawdę potrzebują wsparcia, otrzymują bardzo indywidualną i konkretną pomoc. Ale nade wszystko – otrzymują sygnał, że nie są sami, a przez to, mam nadzieję, również impuls do zmiany na lepsze.
 
Szanowni Państwo, w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Szlachetna Paczka” kończy 18 lat – czyli można powiedzieć, że stała się pełnoletnia i dojrzała. Natomiast my jesteśmy przekonani, że wpisała się na stałe do kalendarza akcji społecznych w naszym kraju. Bardzo liczymy na to – i mamy na to również nadzieję – że także w przyszłości będzie wspaniale się rozwijała, skupiając wokół siebie coraz więcej Polek i Polaków, którzy chcą pomagać innym.
 
My w tym roku postanowiliśmy wesprzeć rodzinę pani Ewy, która samotnie wychowuje czwórkę dzieci: dwóch chłopców i dwie dziewczynki. Sama zmaga się z bardzo poważną chorobą. Z panią Ewą i jej dziećmi mieszka również 82-letnia babcia – także schorowana – którą pani Ewa opiekuje się i z którą jest bardzo emocjonalnie związana, bo to właśnie babcia wychowywała panią Ewę. Ponieważ wszyscy bardzo się tam kochają, wzajemnie również się wspierają. Mimo trudnej sytuacji i trudnych doświadczeń życiowych pani Ewa nie skarży się. Podkreśla, że siłę do życia dają jej właśnie dzieci, a także opieka nad babcią. Przygotowując tę paczkę, bardzo chcieliśmy, by nie tylko zaspokoić podstawowe potrzeby pani Ewy, ale
przede wszystkim – by ona, jej dzieci i babcia poczuli się wyjątkowi. By poczuli, że myślimy o nich bardzo ciepło, wspieramy ich. I że te święta być może będą właśnie tym momentem, w którym pani Ewa spojrzy w przyszłość z nadzieją.
 
Prezydent RP Andrzej Duda
 
Szanowna Pani Prezes,
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Państwo,
Drodzy Wolontariusze!
 
Ja mogę do tego tylko dodać, że „Szlachetna Paczka” to dla nas nie tylko czas, gdy jesteśmy obecni tutaj, w Pałacu Prezydenckim, z woli wyborców, ale to także lata wcześniejsze. Bo mogę o sobie powiedzieć, że swego czasu też byłem wolontariuszem „Szlachetnej Paczki” w Krakowie jako poseł, rozwoziłem dary „Szlachetnej Paczki” swoim samochodem, korzystając z tego, że był trochę większy niż zwykłe auto osobowe. Natomiast potem miałem tę wielką radość – bo sprawiło mi to naprawdę wielką radość – że właśnie Fundacji „Wiosna”, czyli w jakimś sensie „Szlachetnej Paczce”, przekazałem meble ze swojego gabinetu europoselskiego, gdy kończyłem moją misję w Europarlamencie. I mam nadzieję, że służą dobrze do dzisiaj, bo to były porządne meble.
 
Z czego ogromnie cieszę się dzisiaj? Właśnie z tego, że „Szlachetna Paczka” cały czas trwa, że działalność Fundacji „Wiosna” się rozwija, pojawiają się nowe jej formy – tak jak w tym roku jest „Szlachetna Paczka” i wsparcie ukierunkowane na seniorów. Właśnie w ten sposób, by zlikwidować poczucie samotności, poczucie tego, że czasem człowiek jest już stary, nie pracuje, nie ma dzieci, czasem nie ma wnuków; jeśli ich po prostu nie było albo wyjechały, są daleko. I wtedy zdarzają się w życiu takie tragiczne momenty, że człowiek czuje się wręcz niepotrzebny, ludzie czasem się załamują.
 
I to właśnie dzieło Fundacji „Wiosna”: w zakresie wsparcia dla seniorów od wolontariuszy, poprzez pomoc w zorganizowaniu czasu seniorom, poprzez związywanie ich wzajemnymi kontaktami, poszukiwanie i wymyślanie dla nich dzięki kreatywności – przede wszystkim młodych ludzi – nowych możliwości spędzania czasu i samorealizacji; w tym znaczeniu, że można przecież pomagać innym. Wielu seniorów jest bardzo sprawnych. Bo senior – mówimy – to osoba 60+; niejeden by się obraził.
 
Bardzo za to dziękuję. To jest wielkie dzieło niezwykle w Polsce potrzebne. Jeżeli chcemy mówić, że Polska jest rzeczywiście krajem nowoczesnym, że mamy społeczeństwo, które staje się coraz bardziej obywatelskie, to właśnie takie działania powodują, że możemy z pełną odpowiedzialnością tak powiedzieć. Jestem ogromnie wdzięczny, że obok „Akademii Przyszłości”, której uczestników mogliśmy powitać tutaj, w Pałacu Prezydenckim, rok temu – dzieci, młodych ludzi – teraz Państwa Stowarzyszenie dostrzegło także tę wielką potrzebę zintensyfikowania działań. Bo działania wobec seniorów były wcześniej – to trzeba jasno powiedzieć – ale stworzenia właśnie tej dodatkowej formuły działania dla seniorów. Dziękuję za to ogromnie.
 
Dlaczego podkreślam to także w kontekście stulecia odzyskania niepodległości. Dlatego że bardzo dużo mówiliśmy w tym okresie o wspólnocie – że jesteśmy wspólnotą. Mówiłem, że pod biało-czerwoną flagą jest miejsce dla każdego. Pod biało-czerwoną flagą biegli kiedyś nasi żołnierze do ataku. Pod biało-czerwoną zgromadzili się zdobywcy Monte Cassino, polscy żołnierze. Za biało-czerwoną razem ginęli. Byli wspólnotą walki o wolną Polskę.
 
Ale to nie tylko walka. Wspólnota powstaje także poprzez wzajemne dostrzeganie się – i to jest właśnie dzieło „Szlachetnej Paczki”. Dziękuję, że poprzez tak wiele różnych form działalności – choćby samą „Szlachetną Paczkę”, dzieło Fundacji „Wiosna” – 416 tys. osób otrzymało pomoc. I są to dane z 2016 roku, po 16 latach funkcjonowania „Paczki”. Dziękuję, że miliony rodzin co roku otrzymują wsparcie, że przekazywane są miliony złotych.
 
A przede wszystkim – jest to dzieło realizowane przez jednych ludzi dla drugich. Bo „Szlachetna Paczka” to wolontariat, to mnóstwo osób zaangażowanych w całej Polsce, które szykują te świąteczne, gwiazdkowe prezenty dla rodzin – tę właśnie „Szlachetną Paczkę”. Jedna paczka jest tworzona przez bardzo wiele osób, czasem nawet ponad sto. To powoduje, że także oni uzyskują wrażenie, iż są wspólnotą pomagających.
 
Wspólnota pomagających daje wspólnocie potrzebujących – i w ten sposób stają się jedną wielką wspólnotą. Za tę właśnie działalność, którą tak Państwo organizują, chciałem szczególnie podziękować i jeszcze raz podkreślić, że ogromnie cieszymy się, iż możemy Państwa gościć w Pałacu.
 
Dziękuję za to nie tylko Pani Prezes i szefostwu Stowarzyszenia oraz tych wszystkich akcji, które są realizowane, ale przede wszystkim dziękuję także wolontariuszom – tym szarym, zwykłym, zwłaszcza młodym ludziom, ale nie tylko, którzy są zaangażowani w tę codzienną działalność, wkładają w to swoje serce i swoją myśl: jaką tu nową formę działania wymyślić, aby być jeszcze bardziej wydajnym w dziele niesienia pomocy. Ogromnie za to dziękuję.
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.