Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 27 listopada 2018

Wystąpienie podczas finisażu wystawy „Ojcowie Niepodległości” w Sofii

  |   Uroczysty finisaż wystawy „Ojcowie Niepodległości“ z udziałem Par Prezydenckich Polski i Bułgarii Uroczysty finisaż wystawy „Ojcowie Niepodległości“ z udziałem Par Prezydenckich Polski i Bułgarii

Wielce Szanowny Panie Prezydencie,

Wielce Szanowna Pani Prezydentowo, Pierwsza Damo,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowny Panie Dyrektorze,

Wszyscy Drodzy Zgromadzeni Goście,

Drodzy Rodacy,

Drodzy Bułgarscy Przyjaciele!

 

Ogromnie się cieszę, że jesteśmy tu razem obecni na wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Sofii w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, a zarazem ‒ możemy mówić – stuleciem nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Bułgarią.

 

Jestem ogromnie wdzięczny Parze Prezydenckiej Bułgarii, że zechcieli Państwo tutaj przybyć i razem z nami spotkać się na finisażu tej wystawy. Ten niezwykły gest pokazuje bliskość pomiędzy naszymi narodami i państwami. I w istocie ta bliskość jest – bliskość historyczna, a także bliskość dziejów. 

 

Ta wystawa pokazuje ostatni etap odzyskiwania przez Polaków swojego państwa ‒ niepodległego, wolnego; ostatni etap tych dziejów przez pryzmat sześciu wielkich Polaków, których nazywamy ojcami niepodległości. Pokazuje też obraz wielkiego zjednoczenia narodowego, do jakiego wtedy doszło w naszym społeczeństwie – wśród Polaków. Bo przecież tych sześciu polityków miało odmienne poglądy, odmienne punkty widzenia, ale jedno ich łączyło: wszyscy pragnęli wolnej, niepodległej Polski, chcieli odzyskać swoje państwo po 123, a niektórzy po 146 latach niewoli, tego, gdy Polski nie było na mapach. A więc po ponad stu latach niezwykle trudnych czasów.

 

Jeżeli spojrzymy na dzieje Bułgarii i narodu bułgarskiego, to jakże wielkim bólem musiało być 500 lat tureckiej niewoli. I potem sto lat wielkiego odrodzenia narodowego, w czasie których walczą, kolejne pokolenia starają się odzyskać ojczyznę. I wreszcie udaje się – powstaje Autonomiczne Księstwo Bułgarii. 140 lat temu. Księstwo, które po 30 latach uzyskuje pełną niepodległość, staje się Królestwem Bułgarii – 10 lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę – w 1908 roku.

 

Jak więc widać, wiele trudnych stuleci przeszedł naród bułgarski, by móc się cieszyć wolną i niepodległą ojczyzną. I pewnie dlatego, Panie Prezydencie, oba nasze narody tak dobrze rozumieją, co to znaczy mieć wolną, niepodległą, suwerenną ojczyznę.

 

Cieszę się, że ten piękny rok – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 140-lecia odzyskania przez naród bułgarski swojego państwa i stulecia rozpoczęcia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Bułgarią – możemy zamykać w tak wspaniały sposób razem tutaj, w Sofii.

 

Jeszcze raz z całego serca dziękuję Panu Prezydentowi i Drogiej Pierwszej Damie. Dziękuję Panu Dyrektorowi i Instytutowi Polskiemu za zorganizowanie tej wystawy.

 

Dziękuję wszystkim przedstawicielom Polonii, którzy przyczynili się do tego, że ona tutaj jest, że można było ją oglądać. Dziękuję Państwu za przybycie na to nasze dzisiejsze spotkanie.

Poleć znajomemu