przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 29 listopada 2018

Wystąpienie Prezydenta RP na uroczystych obchodach Święta Podchorążego

Uroczyste obchody Święta Podchorążego

Wielce Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Panowie Generałowie z Szefem Sztabu Generalnego na czele,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Oficerowie,

Podchorąży,

Żołnierze,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście!

 

Sto lat temu, 29 listopada 1918 roku, komendant Szkoły Podchorążych gen. Kukiel przyprowadził tutaj swoich podopiecznych – podchorążych – po to, by wprowadzili do Belwederu Naczelnika Państwa, marsz. Józefa Piłsudskiego, i objęli straż przy Belwederze.

 

Dziś, po stu latach, spotykamy się, kontynuując tę wielką tradycję Dnia Podchorążego, którą oni rozpoczęli wtedy na pamiątkę pamiętnego wieczoru z 1830 roku, kiedy to podchorążowie na czele z por. Piotrem Wysockim i z grupą cywilów – później nazwaliśmy ich powstańcami – wypędzili stąd, z Belwederu, carskiego namiestnika, księcia Konstantego, rozpoczynając bój w powstaniu listopadowym.

 

Zobacz także: Prezydent: Na powstaniu listopadowym wzorowały się kolejne pokolenia

Słynna noc listopadowa i tamto wielkie powstanie przeszły do legendy. Powstanie nie zakończyło się sukcesem, ale nie można go także absolutnie nazwać porażką. To na nim później wzorowały się kolejne pokolenia, to ono obrosło legendą zrywu niepodległościowego, wolnościowego – niezłomnego dążenia Polaków do odzyskania wolnej, suwerennej, niepodległej ojczyzny.

 

To m.in. dlatego – właśnie ze względu na tradycję powstania i stojących w jego pierwszym szeregu podchorążych – Szkoła Podchorążych Armii Krajowej i Szarych Szeregów nazywała się później Agricola. Ta wielka tradycja przetrwała przez całe pokolenia polskich młodych żołnierzy – adeptów, oficerów – po to, by także dzisiaj budować morale polskiej młodzieży, polskiej armii.

 

Cieszę się ogromnie, że w tym dniu mogłem wręczyć nominacje generalskie Panom Rektorom – komendantom Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej. Chciałem, by nastąpiło to właśnie dzisiaj – tak ustaliliśmy z Panem Ministrem. Właśnie dlatego, że dzisiaj jest – można powiedzieć – dzień akademii wojskowych, dzień wojskowych szkół.

 

Panowie Generałowie, jesteście nauczycielami, opiekunami – tymi, którzy prowadzą młodych w oficerskie życie. Uczycie ich wartości – tego, jak być dobrymi oficerami, dobrymi żołnierzami Rzeczypospolitej. Cieszę się więc ogromnie, że właśnie dzisiaj mogliśmy Panom Generałom w obliczu młodych podchorążych te nominacje generalskie wręczyć.

 

Życzę Panom Generałom, podchorążym, którzy otrzymali upominki i nagrody, wszystkim podchorążym oraz całemu środowisku wojskowych akademii wszystkiego dobrego i wszelkiego powodzenia. Życzę, byście nadal coraz lepiej, mając coraz większe możliwości, realizowali tę wielką misję budowania silnych, dobrze przygotowanych, dobrze wyszkolonych struktur polskiego wojska – sił lądowych, powietrznych i marynarki wojennej.

 

Wszystkiego dobrego, dobrej służby! Niech żyje Polska!

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.