przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 3 grudnia 2018

Wystąpienie przed koncertem z okazji stulecia odzyskania niepodległości i inauguracji COP24

 

Wielce Szanowny Panie Sekretarzu Generalny,

Wasza Wysokość,

Ekscelencje, Panie i Panowie Prezydenci,

Ekscelencje, Panowie Premierzy,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Eminencjo,

Wielce Szanowni Państwo!

 

Chcę wyrazić swoją radość i wdzięczność za to, że zgromadzili się Państwo tutaj, w tej sali, z jednej strony ‒ na otwarciu Konferencji Klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych COP24, ale – co chcę bardzo mocno podkreślić – także w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez mój kraj, Rzeczpospolitą Polską.

 

Zobacz także: Uroczysty koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i inauguracji COP24 [PL/ENG] Nie jest to przypadek, że właśnie w tym roku – 2018 – to wielkie światowe wydarzenie, jakim jest Konferencja COP24, odbywa się w Polsce. W czasie COP22 ‒ w Marrakeszu, w roku 2016 ‒ zabiegaliśmy jako Polska o to właśnie, byśmy w tym roku mogli być gospodarzem COP24, także w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie tego wielkiego spotkania chcieliśmy się z Państwem podzielić naszą radością ze stulecia odzyskania niepodległości.

 

Dzisiejszy koncert ‒ także w swojej treści ‒ stanowi nawiązanie do dwóch wielkich okresów w historii mojego kraju. Usłyszymy muzykę Paderewskiego, ale także Wojciecha Kilara. Usłyszymy więc muzykę wielkiego polskiego pianisty i kompozytora, a także wspaniałego dyplomaty, któremu m.in. zawdzięczamy odzyskanie niepodległości w 1918 roku – jego talentowi, jego zabiegom o wolną Polskę; uznajemy go zresztą za jednego z sześciu ojców naszej niepodległości. Ale usłyszymy także utwory kompozytora współczesnego – Wojciecha Kilara, który zmarł zaledwie pięć lat temu. Będzie więc muzyka historyczna, ale będzie też muzyka współczesna.

 

To właśnie tak, jak patrzylibyśmy na sto lat naszej historii i tamtą Polskę, która odrodziła się w roku 1918, i na dzisiejszą Polskę, która odrodziła się, uzyskała pełną suwerenność i niepodległość z powrotem po 1989 roku. Tamta Polska odbudowywała się ze zgliszczy I wojny światowej, ta dzisiejsza ‒ wydobywa się cały czas z opóźnienia, w jaką wpędził ją komunizm. Tamta Polska rozwijała się zaledwie 21 lat, do roku 1939 roku, czyli do rozpoczęcia II wojny światowej, ta dzisiejsza ma już prawie 30 lat.

 

I chcę bardzo mocno podkreślić, że my, Polacy, witając Państwa i ciesząc się z Waszej obecności, jesteśmy też ogromnie dumni, że możemy po raz trzeci gościć w Polsce Konferencję Klimatyczną COP, ale także – że dzieje się to w okresie, gdy jesteśmy niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

Jesteśmy bardzo dumni, że jako członek tej największej światowej organizacji, jaką jest Organizacja Narodów Zjednoczonych, możemy dbać o bezpieczeństwo świata w wielu aspektach: bezpieczeństwa życia codziennego, a w związku z tym militarnego, ale również w zakresie bezpieczeństwa przyszłości, przyszłych pokoleń, o co dba właśnie konferencja COP.

 

Głęboko wierzę, że ta konferencja, która odbywa się w symbolicznym dla nas, Polaków, miejscu z punktu widzenia ochrony klimatu – w Katowicach, które tak dynamicznie się zmieniają właśnie pod względem gospodarczym – przyniesie doskonałe, oczekiwane przez nas wszystkich efekty. A przede wszystkim, że przyczyni się do ochrony klimatu na świecie.

 

Tego życzę wszystkim Państwu, sobie, moim rodakom i mojej ojczyźnie – także na stulecie odzyskania przez nią niepodległości. Życzę Państwu pięknego koncertu, wspaniałych doznań i ‒ przede wszystkim – udanego szczytu COP24 w Katowicach.

 

Dziękuję.

 

  |   Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy przed uroczystym koncertem z okazji stulecia odzyskania niepodległości i inauguracji COP24 Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy przed uroczystym koncertem z okazji stulecia odzyskania niepodległości i inauguracji COP24 Wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy przed uroczystym koncertem z okazji stulecia odzyskania niepodległości i inauguracji COP24
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.