przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 4 grudnia 2018

Wystąpienie Prezydenta RP na Akademii Barbórkowej Grupy Tauron

 

Wielce Szanowna Pani Premier,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Ekscelencjo, Księże Biskupie,

Szanowni Panowie Prezesi,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowny Panie Wojewodo, Panie Marszałku,

Szanowni Państwo Radni,

ale przede wszystkim Drodzy Czcigodni Odznaczeni,

Droga Braci Górnicza!

 

Bardzo dziękuję za zaproszenie na to jedyne w swoim rodzaju i niezwykłe górnicze święto, które tak mocno jest wpisane w tradycję górniczego stanu. Rzeczywiście – jak mówił Pan Prezes – to dla ojczyzny trud ten jest Wam dany. Jest tak, i niezmiennie to powtarzamy: że polski przemysł wydobywczy – polskie górnictwo – stanowi jeden z fundamentów naszej gospodarki, stanowi o naszym bezpieczeństwie energetycznym, jest w ogromnym stopniu gwarancją naszej suwerenności energetycznej. Zobacz także: Prezydent do górników: Jesteście niezwykle ważną częścią społeczeństwa

 

Wspominane było tu dzisiaj o Konferencji Klimatycznej COP24, która odbywa się dokładnie w tym czasie ‒ i będzie trwała przez prawie dwa tygodnie ‒ w Katowicach. Otóż jedno chcę powiedzieć jasno i wyraźnie: jesteśmy na niej, jesteśmy jej organizatorem, ale jesteśmy tam także po to, by mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej dyktowanej bardzo często przez obce, nie nasze, niepolskie interesy.

 

Oczywiście, kwestią niezwykle ważną jest rozwijanie naszego kraju pod względem gospodarczym i przemysłowym. Jest sprawą absolutnie fundamentalną prowadzenie badań rozwojowych, wprowadzanie innowacji do naszej gospodarki zarówno w zakresie przemysłu wydobywczego, jak i wykorzystania węgla dla energetyki. Jest sprawą niezwykle ważną, ponieważ – po pierwsze – chcemy mieć nowoczesną gospodarkę opartą na najnowocześniejszych technologiach; chcemy mieć gospodarkę, która produkuje towary i dobra wysoko przetworzone, ale także chcemy realizować niezwykle ważną zasadę zrównoważonego rozwoju.

 

To ta zasada mówi, że powinniśmy działać w taki sposób, by w miarę możliwości w jak największym stopniu zachować otaczające nas środowisko – przede wszystkim naturalne – dla przyszłych pokoleń. Nie będę tutaj debatował ani dyskutował z naukowcami, jaki jest rzeczywisty wpływ człowieka na otaczający nas świat, przede wszystkim myślę tu o klimacie.

 

Ale jedno jest pewne: jeżeli możemy prowadzić do tego, że – jako ludzie – będziemy wywierali mniejsze skutki na klimat i otaczającą nas rzeczywistość przyrodniczą, to tym lepiej. Ale musimy prowadzić mądrą politykę. Dlatego jako jedną z deklaracji tego szczytu klimatycznego zaproponowaliśmy „Just Transition” mówiącą o sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata – w sensie przemysłowym – aby w jak największym stopniu oszczędzić klimat.

 

To oznacza przede wszystkim uwzględnianie interesów społeczeństw, ludzi i miejsca pracy, dbałość o rodzinę – o wszystko, co jest naszą tak niezwykle ważną codziennością. To nie sztuka wszystko zlikwidować, zostawić ludzi bez pracy, a państwo bez zaplecza, załamać gospodarkę. Istotne jest, by zmieniać ją w taki sposób, aby realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, ale zarazem dbać o interesy państwa i społeczeństwa w jak największym możliwym stopniu.

 

To właśnie dlatego powiedziałem wczoraj w czasie mojego wystąpienia otwierającego szczyt COP24, że polska gospodarka w istotnym stopniu opiera się na węglu i że nie będzie się to zmieniało – ona nadal będzie się opierała na węglu. Oczywiście będziemy realizować miks energetyczny, będziemy realizować naszą strategię, ale węgiel w Polsce jest i będzie. I nawet najbardziej ostrożni wezwani wczoraj przez media specjaliści mówili, że jest go na co najmniej 35-40 lat wydobycia – tego, który można wydobyć taniej, a na 200 lat tego, który w ogóle mamy. To nasz wielki skarb, mamy największe zasoby w Europie.

 

I proszę się nie martwić: dopóki pełnię w Polsce urząd Prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo, bo zbyt wielką mamy w nim tradycję – choćby tego święta św. Barbary, Waszej Barbórki, której zwyczaje wpisane są na listę naszego dziedzictwa kulturowego. Ale przede wszystkim są Państwo absolutnie branżą strategiczną, która – jak wspomniałem na wstępie – stanowi fundament naszej gospodarki. I musi być zachowana.

 

Aczkolwiek oczywiście musi być też unowocześniana, reformowana – i to jest wielkie zadanie. Żeby robić to w jak najbardziej mądry i pragmatyczny sposób, działając tak, aby – z jednej strony – zabezpieczyć interesy pracowników i ich rodzin, ale z drugiej – także realizować to w sposób jak najbardziej ekonomiczny, opłacalny i bezpieczny dla środowiska. To wielkie zadanie ministra – bardzo trudne, to również wielkie zadanie zarządów spółek, ale wierzę, że będą w stanie z tego zadania się wywiązać.

 

Ale przede wszystkim jestem dziś tutaj z Państwem, by podziękować: za Wasz całoroczny trud, za poświęcenie – wszystkim, którzy pracują na dole, i tym, którzy, będąc na górze, ich wspierają, dzięki którym węgiel jest w Polsce wydobywany i dzięki którym wiele polskich domów może zostać ogrzanych.

 

Jestem Państwu za to ogromnie wdzięczny. To bardzo szczególna praca. Nawet nie nazywałbym jej pracą, lecz służbą – bo jest to służba dla Rzeczypospolitej, dla bliźnich, ale także dla braci górniczej. Ze wzruszeniem i przejęciem dziękowałem Waszym kolegom – może niektórym z Państwa – ratownikom, którzy walczyli do ostatniej chwili, wierząc, że uratują życie komuś z braci górników po katastrofie w Zofiówce. Nie udało się, ale byli do samego końca. I to jest właśnie solidarność, to, co największe – to właśnie to niezwykłe braterstwo, które wśród Państwa istnieje i wzbudza podziw.

 

Służba górnicza i więź, która łączy społeczność górników, to – z jednej strony – ogromna wielkość, ale z drugiej – przecież strach przeciętnego człowieka, by zjechać w ciemną czeluść kopalni, gdzie ciasno, często duszno, gorąco, gdzie praca jest niezwykle ciężka. Wielu ludzi nie byłoby w stanie jej wykonywać – Państwo wiedzą o tym najlepiej jako ci, którzy spotykają się z nią codziennie.

 

Jeszcze raz chciałem za to podziękować, powiedzieć, że ogromnie doceniam Państwa trud. Jesteście niezwykle ważną częścią naszego społeczeństwa nie tylko z punktu widzenia tej wielkiej służby, którą pełnicie, nie tylko z punktu widzenia jej znaczenia dla polskiego państwa, ale także ze względu na utrzymanie tradycji i właśnie ze względu na ten niezwykły wzorzec wspólnoty, który stanowicie razem z Waszymi rodzinami. To jest tak, że w trudnych chwilach wśród braci górniczej i ich rodzin nikt nie jest sam – to ogromna wartość.

 

Chciałem Wam życzyć wszystkiego dobrego, byście mieli mądrych i odpowiedzialnych zarządzających. Chciałem Wam życzyć zdrowia, sił i wszelkiego powodzenia. Szczęść Boże braci górniczej! Szczęść Boże wszystkim Państwu!

 

Dziękuję.

Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Akademii Barbórkowej Grupy Tauron w Brzeszczach

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.