Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 grudnia 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas wizyty w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji w Elblągu

 

Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowny Panie Przewodniczący,

Żołnierze,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście!

 

Z całego serca gratuluję wszystkim wyróżnionym dziś oficerom, gratuluję także panom generałom, którzy dzisiaj otrzymali swoje zasłużone awanse.

 

Zobacz także: Wizyta w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji w Elblągu [PL/ENG] Ale moje dzisiejsze wystąpienie w związku z zakończeniem sojuszniczych ćwiczeń Anakonda-18 i otrzymaniem certyfikacji przez Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód chciałbym rozpocząć od elementu wyjątkowego – od tego, byśmy wszyscy razem poprzez chwilę milczenia oddali hołd 41. prezydentowi Stanów Zjednoczonych, bohaterowi II wojny światowej, panu George’owi W. Bushowi seniorowi. Proszę o minutę ciszy. Bardzo dziękuję.

 

Szanowni Państwo, dodam tylko jeszcze, że jestem pewny: gdyby nie polityka Stanów Zjednoczonych, gdyby nie polityka pana prezydenta Ronalda Reagana, z którym jako wiceprezydent współpracował pan George Bush, gdyby nie jego późniejsza polityka jako prezydenta Stanów Zjednoczonych – nie padłaby żelazna kurtyna i nie byłoby tego dzisiejszego pięknego spotkania.

 

Pan prezydent George W. Bush senior z pewnością należał do tych polityków, którzy ukształtowali historię i nowy obraz świata. I właśnie dzięki temu Polska jest dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, jesteśmy częścią wolnego, demokratycznego świata, a ćwiczenia Anakonda-18 mogły się odbyć.

 

Jako Zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych chciałem podziękować wszystkim Państwu ‒ generałom, oficerom, żołnierzom, także osobom, które nie są wojskowymi, stanowiły element pozamilitarny – za czynny udział w tym wielkim wydarzeniu. 12,5 tys. żołnierzy w Polsce, 5 tys. poza polskimi granicami – to naprawdę duże wydarzenie ćwiczebne. Ale warto w tym miejscu także podkreślić, że ćwiczenie odbywało się nie tylko właśnie na terenie Polski, lecz także poza jej granicami – w państwach bałtyckich.

 

Było niezwykle interesujące i wymagające, dlatego że – z jednej strony – oznaczało tradycyjne, zasadnicze ćwiczenie działań bojowych, ale z drugiej – także ćwiczenie obronne wobec działań hybrydowych. Gratuluję, że udało się zrealizować wszystkie założone elementy. Oczywiste jest, że ich ocena i wyciągnięcie wniosków będą następowały stopniowo, niemniej jednak ćwiczenie zostało przeprowadzone i udało się.

 

W tym kontekście chciałem także pogratulować wszystkim, którzy byli zaangażowani w proces tworzenia i certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód. Uzyskana doskonała ocena w certyfikacji stanowi potwierdzenie nie tylko Państwa ciężkiej pracy, zdolności i umiejętności organizacyjnych, ale pokazuje też ogromne zaangażowanie i z pewnością jest powodem do wielkiej satysfakcji. Stanowi niezwykle istotne uzupełnienie wysuniętej obecności Sojuszu na wschodniej flance.

 

Ale to dzisiejsze spotkanie na zakończenie ćwiczeń Anakonda-18 jest przede wszystkim kolejnym podkreśleniem naszego sojuszu i naszych zdolności obronnych, co jest tak niezwykle ważne w tym dynamicznie zmieniającym się świecie, jeżeli chodzi o jego architekturę bezpieczeństwa.

 

Dziękując naszym – polskim – żołnierzom, z całego serca chcę zarazem podziękować wszystkim żołnierzom armii sojuszniczych, którzy brali udział w ćwiczeniu i którzy są w Polsce. Chciałem Państwu podziękować i zapewnić, że zawsze jesteście u nas mile widziani.

 

Mam nadzieję, że nie tylko w najbliższych miesiącach czy latach będziemy mogli oczekiwać zwiększenia w Polsce sojuszniczej obecności, ale że będziecie mieli coraz więcej okazji, by doskonalić swoje współdziałanie w warunkach bojowych. Po to, byście potem – w razie potrzeby – ramię w ramię jako najsprawniejsza wspólna armia świata mogli stawać w obronie świata wolnego. I abyście zawsze wracali spokojnie do domu.

 

Tego życzę wszystkim Państwu. Boże, błogosław naszym żołnierzom i ich rodzinom!

 

Dziękuję.

Wizyta Prezydenta w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu

Poleć znajomemu